خواص گل ختمی در طب سنتی در درمان بیماری ها

خواص گل ختمی در طب سنتی در درمان بیماری ها

شاید بیشتر ما با دیدن گیاهان دهان به تحسین آنها بگشاییم و تنها استفاده ای که از آنها در ما تداعی شود ، موارد زینتی باشد . اما فرای زیبایی خیره کننده گل ها ، خوص گوناگون و مفیدی  در آنها نهفته است که از آنها می توان در درمان بسیاری از بیماری ها استفاده کرد . یکی از این گل های زیبا که دارای خواص بسیار می باشد . گل ختمی می باشد . خواص گل ختمی در طب سنتی بسیار مشهود است و از آن برای سلامتی بدن و رفع بسیاری از مشکلات استفاده می شود . ما در این مقاله از سایت پزشکی آسان طب به بررسی خواص گیاه ختمی در طب سنتی می پردازیم .

خواص گل ختمی در طب سنتی

خواص گل ختمی در طب سنتی

رفع یبوست

یکی از مهم ترین خواص گل ختمی در طب سنتی ، بر طرف کردن یبوست می باشد . یبوست یکی از شایع ترین بیماری ها می باشد که برای درمان آن می توانید از گل ختمی استفاده کنید . این گل در دسته قوی ترین ملین ها قرار دارد و به راحنی می تواند به حرکت مدفوع در لوله های گوارشی بدن کمک کند . برای این کار باید مقداری از گل ختمی را بجوشانید و همیشه بعد از غذا از آن استفاده کنید . دقت داشته باشید که حتما 20 دقیقه از صرف غذای شما گذشته باشد .

بر طرف کردن ضایعه های پوستی

گل ختمی را می توان به طرق مختلف استفاده کرد . یکی از شیوه های استفاده از این گل ، ضماد می باشد . معمولا شما می توانید این ضماد را در اکثر عطاری ها پیدا کنید . کسانی که به ضایعه های پوستی دچار شده اند می توانند با استفاده از ضماد ختمی ، از وخامت آنها کاسته و در طولانی مدت انها را درمان کنید . در گذشته از این ضماد برای برطرف کرده دمل های چرکین و ورم نوک پستان استفاده می شده است . جالب اینجاست که اکثر کسانی که از این ضماد استفاده کرده اند ، مشکلشان بر طرف شده است .

ادامه مطلب -> کلیک کنید
یبوست در کودکان و راه درمان آن

بر طرف کردن اسهال های خونی

یکی دیگر از خواص گل ختمی در طب سنتی ، بر طرف کردن اسهال های خونی می باشد . اسهال های خونی برای سال ها در گذشته معضل بیماران بوده اند و تقریبا درمان خاص و جامعی برای آن وجود نداشته است تا اینکه یکی از شهیر ترین حکیمان سنتی به نام اسحاق از جوشانده گل ختمی برای درمان این مشکل استفاده می کند و بیمار پس از گذشت یک هفته ، بر اسهال خونی خود غلبه می کند . برای مصرف گل ختمی برای درمان اسهال های خونی باید به مقدار آن دقت کنید . این مقداز نباید از 10 گرم تجاوز کند .

خواص گل ختمی در طب سنتی

کمک به بهبود شکستگی ها

گل ختمی در مواد بسیار استفاده دارد و هر یک از این موارد از دیگری مهم تر و با ارزش تر می باشد . شاید امروزه دیگر کمتر کسی برای درمان شکستگی های اندام های خود از دارو هایی گیاهی استفاده کند ولی در گذشته خبری از عمل و پلاتین کار گذاشتن نبوده است . موادی که می توانستند روند درمان استخوان های شکسته را بهبود ببخشند بسیار کم بوده اند . گل ختمی یکی از این مواد است که می توانند با تحریک سلول های بافتی ، باعث بهبود هر چه سریع تر این مشکلات شود .

ادامه مطلب -> کلیک کنید
درمان یبوست شدید با دمنوش سنا

بهبود مشکلات سیاتیک

هنوز بسیاری از مردم برای درمان مشکلات سیاتیکی خود از طب سنتی کمک می گیرند . یکی از ماده هایی که می توانند در این ضمینه بسیار مفید باشد ، گل ختمی می باشد . بیمارانی که به مشکلات سیاتیکی دارند می توانند از ضماد های این گیاه استفاده کنند . شما باید روزی 2 مرتبه از این ضماد بر روی رگ های سیاتیکی خود استفاده کند تا از شر این درد ها خلاص شوید . نکته مهمی که در درمان سیاتیک باید به آن توجه کرد این است که نباید تا چند ماه از فعالیت هایی که به شما فشار می آورند ، استفاده کنید .

نرم کردن مجاری تنفسی

در گیاه ختمی ترکیب های قندی به نام موسیلاژ وجود دارند که می توانند به نرم کردن مجاری تنفسی کمک کنند . کسانی که به سرما خوردگی دچار شده اند و سرفه های خشک انها را آزار می دهند ، بهتر است که از جوشانده گل ختمی استفاده کنند . استفاده از این جوشانده به همراه عسل می تواند هم به نرم کردن مجاری تنفسی کمک کند و هم سرفه های خشک و متوالی شما را از بین ببرد .

منبع : https://asanteb.com

برچسب ها

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *