اسید هیدروکسی سیتریک چیست و کاربرد آن

اسید هیدروکسی سیتریک HCA در بدن دو وظیفه کاملا مشخص بر عهده دارد، یکی درگیر شدن در تخلیه و پر شدن معده و دومی دخالت در سوخت و ساز. در مورد سرکوب نمودن اشتها، اسید هیدروکسی سیتریک HCA تخلیه معده را کند می کند تا یک احساس پر بودن سریع تر و طولانی تر که برای افراد تحت رژیم غذایی بسیار حیاتی است؛ ایجاد کند. شرکت هافمن لاروچ تاکید کرد که تمامی اثرات HCA روی اشتها از فعالیت گیرنده های گلوکزی موجود در کبد ناشی می شود، اما اطلاعات منتشر شده از محققان سوئدی اثبات کرد که واقعیت امر این گونه نیست. بهترین شواهد موجود نشان میدهند HCA گیرنده های موجود در خود معده و دئودنوم (چند اینچ ابتدایی روده کوچک) را فعال می کند. در حقیقت، این گیرنده ها، کوله سیستوکینین (CCK) یعنی ترکیب ایجاد کننده سیگنال سیری در بدن را که به منظور فعالیت خود نیازمند وجود غذا است، فعال می کنند. به آن معنی که HCA باید تماما و به طور کامل تنها پیش از صرف غذا یا با برخی منابع کربوهیدراتی که گیرندههای قندی را فعال میکنند در معرض گیرنده های معده قرار داده شود. تصور می شود. اگر نمکهای فعالی HCA در ارتباط با اجزا سازنده غذا قرار گیرند با آنها پیوند تشکیل خواهند داد، که در این صورت موفقیت در سرکوب کردن اشتها تا حدودی مشکل خواهد بود.

اسید هیدروکسی سیتریک

مکانیزم اسید هیدروکسی سیتریک در کنترل اشتها

بدون داشتن یک تکنیک انتقالی، تنها روش در حال انجام این است که تقریبا ۲ گرم نمک پتاسیم / کلسیم را در حدود ۸ فنجان بزرگ آب گوجه فرنگی حل نموده و ترکیب نوشیدنی مورد نظر را تقریبا ۳۰ دقیقه پیش از وعده های غذایی مصرف کنیم. حداقل چیزی که می شود گفت اینکه، روش بالا دشوار و وقتگیر است. انتظار میرود تکنیکهای جدید این مشکل را مرتفع سازند.مکانیسم HCA بر روی تخلیه معده و انتقال ترکیبات ضروری به منظور بهینه کردن عملکرد در حال به ثبت رسیدن در ایالات متحده هستند. اثر متابولیکی HCA از اثر سرکوب کننده اشتهای آن قابل تفکیک و جهت مشخص شدن تاثیر آن به چندین هفته وقت نیاز است. دوز مصرفی ضروری HCA به منظور افزایش قابل اطمینان سوخت و ساز انرژی بالاتر از دوز مصرفی ضروری برای کاهش اشتها است و این مطلب باید برای سطوح خونی و نه گیرنده های موثر بر معده در نظر گرفته شود. آزمایشات انسانی نشان دادند که مصرف کوتاه مدت HCA با کاهش حدود ۱۵ درصد در مصرف کالری منجر به کاهش وزن بسیار کمی شد، در حالی که مصرف طولانی مدت (سه ماه) HCA با وجود اینکه بر اشتها یا هزینه کالریکی هیچ اثری نداشت؛ به کاهش وزن تدریجی (ولی با اثری چشمگیر) منجر شد. در بیشتر افراد تحت رژیم غذایی ترکیب این آثار (آثار درگیر در اشتها و سوخت و ساز) روی یک قالب واحد است. از این گذشته انتظار می رود که تکنیکهای انتقالی جدید بتوانند این راه حل را فراهم کنند.با وجود ادعاهای ضد و نقیضی که وجود دارد، به کارگیری  اسید هیدروکسی سیتریک HCA به منظور کاهش وزن یک نو اوری دارویی غربی مدرن نیست. در برخی نقاط کشور مالزی، میوه گونه های گارسینیا برای پخت سوپ که پیش از وعده های غذایی به منظور کاهش وزن خورده می شود؛ مورد استفاده قرار میگرفت. همچنین، این ماده نوعی داروی سنتی در روستاها (و نه در شهرها) است.

مصرف اسید هیدروکسی سیتریک (HCA)

اسید هیدروکسی سیتریک

باید مصرف مقادیر بسیار زیاد HCA به شکل یک وعده غذای آبکی (و نه مقادیر کم آن به شکل کپسول) مورد توجه قرار گیرد. همچنین، یک کاسه سوپ سبک پیش از ناهار و شام به نظر میرسد که موجب تاثیر بهتر HCA می شود. HCA سیگنالهای مرتبط با سیری فرد را افزایش داده، به طوری که سرعت دریافت وعده های غذایی را کاهش میدهد. هرگز وعده های غذایی را حذف نکرده و HCA را جایگزین وعده غذایی نکنید زیرا HCA به منظور اثر بخشی نیازمند خوردن غذا است. کسانی که به اسید سیتریک (برای نمونه، پرتقال، گوجه فرنگی و …) حساسیت دارند، ممکن است که به عصاره های گارسینیا نیز حساسی باشند.بیشتر شواهد نشان میدهند که نمکهای پتاسیمی HCA موجود در بازار تاثیر بسیار چشمگیری برای افراد منحصر به فرد و نیز تاثیر بیشتری برای درصد بالایی از مصرف کنندگان نسبت به نمکهای کلسیمی HCA دارد. همچنین، عصاره های مایع گارسینیا، با وجود خارج شدن لاکتون از ترکیب آن، به نظر میرسد که سریع تر جذب شده و فعالیت بیشتری داشته باشند. استفاده همزمان از مواد غذایی مانند عصاره چای سبز یا ال کارنیتین امکان دارد که موجب بهبود نتایج، به ویژه زمانی که محتوای چربی رژیم غذایی به طور دقیقی تنظیم نشده است؛شود. با این وجود، HCA به طور قطع نباید همزمان با فیبر (گلوکومان ، شیره درخت صمغ و …) مصرف شود، چون فیبر با HCA پیوند برقرار کرده و مانع از عملکرد HCA می شود. در حال حاضر، در نظر گرفتن HCA به عنوان یک کمک کننده کاهش وزن بسیار بحث انگیز است. علت این مطلب در بخش وسیعی، ناشی از مسایل تصفیه و تبدیل است. همچنین وجود ضعف های عمده در تحقیقات دارویی شرکت هافمن لاروچ منجر به استفاده نامناسب از HCA به منظور کاهش وزن شده است.

استفاده مناسب از اسید هیدروکسی سیتریک (HCA)

اسید هیدروکسی سیتریک

به گزارش مجله پزشکی آسان طب استفاده مناسب از HCA در زیر توضیح داده شده، اما نخست عقاید رایج درباره محصولات HCA را ملاحظه کنید. تمامی آزمایشات بنیادی در ایالات متحده و اروپا در تست محصولات HCA درباره تاثیر واقعی آنها بر مقوله کاهش وزن، به نتایج کم اهمیت و یا منفی دست یافتهاند. این آزمایشات از نمکهای HCAشرکتهای عرضه کننده اصلی چنین محصولاتی در ایالات متحده بهره جسته اند. به منظور تبلیغ برای بازاریابی، در حال حاضر یک شرکت دارویی بر پایه شواهد آزمایشگاهی به دست آمده از تست های انجام شده بر روی مغز موشی، تاکید دارد که HCA موجب افزایش سطوح سروتونین مغز می شود. مشکل اینجا است که شرکت هافمن لاروج مدتها پیش نشان داد که HCA توانایی عبور از سد خونی مغزی را ندارد. بنابراین، افزایش سطوح سروتونین سرم خون نیز بسیار بی معنی خواهد بود، زیرا سروتونین محیطی کاملا یا تقریبا به طور کامل به صورت جانبی، یعنی خارج از مغز مورد استفاده قرار میگیرد. این شرکت ادعای کاهش وزن را بر پایه نتایج به دست آمده از یک تست پزشکی که آزمودنیها ۲۸۰۰ میلی گرم HCA را سه بار در روز و در نوبت های مجزا، ۳۰ دقیقه پیش از وعده های غذایی مصرف می کردند، قرار داده است. متاسفانه، پروتکل مطالعه تنها در ایالات متحده انجام شد. بنابراین، از سال ۲۰۰۳، HCA به عنوان یک ترکیب کاهنده وزن هنوز منتظر تایید پزشکی در آزمایشات اجرا شده در ایالات متحده یا اروپا تحت شرایط و استانداردهای غرب است. نمکهای HCA غیر از پتاسیم، سدیم و برخی ترکیبات ویژه هنوز هم به صورت ترکیب با اسیدهای صفراوی، فیبر و یا سایر عناصر تشکیل دهنده رژیم غذایی در بازار موجود بوده و از بدن دفع می شوند. مطالعات انجام شده در دانشگاه کالیفرنیا در بروکلی استفاده از HCA پتاسیمی / کلسیمی  نشان داد که جذب ان حتی در بهترین حالت، با معده خالی و تحت شرایط روزه داری تنها ۲۰ درصد بود و اینکه خوردن غذا ۳۰ دقیقه پس از مصرف HCA میزان جذب را تا ۶۰ درصد کاهش داد.

منبع:https://asanteb.com

3/5 ( 1 نظر )
برچسب ها

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا