بیماری های همستر و شش بیماری رایج در همستر کوچولو های خانگی حساس - آسان طب

شش بیماری رایج در همستر کوچولو ها

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

شاید شما هم از آن دسته از افراد باشید که فکر می کنید همستر کوچولو های جونده ، به علت نگهداری در آکواریوم همیشه سالم می مانند و از دسترس بیماری ها خارج هستند. اما حقیقت چیز دیگری است ، بروز بیماری ها مخصوصا بیماری های همستر بی هیچ ربطی به جثه حیوانات ندارد و عوامل بسیاری در بروز بیماری ها دخیل می باشند.

بیماری های همستر و شش بیماری رایج در همستر کوچولو های خانگی حساس - آسان طب

بیماری های همستر

برخی از بیماری های همستر به علت نگهداری غیر اصولی به و جود می آیند. حتی این احتمال وجود دارد که یک بیماری زمینه ی وراثتی داشته باشد و یا حتی در اثر آلودگی ها به وجود بیاید . در ادامه مطلب در مجله ی پزشکی آسان طب به شش بیماری رایج در همستر ها اشاره می کنیم.

بیماری های همستر و شش بیماری رایج در همستر کوچولو های خانگی حساس - آسان طب
بیماری پلی کیستیک از بیماری های همستر

بیماری پلی کیستیک یک نوع بیماری مادرزادی می باشد. در این حالت که اغلب در همستر های بالای یک سال دیده شده است، کیست هایی در کبد ظاهر می گردند که در واقع از مجاری صفراوی نشأت گرفته اند .البته گاهی این کیست ها در پانکراس هم دیده شده اند . این بیماری اغلب با نشانه های بالینی همراه نخواهد بود و تشخیص آن تنها با لمس کردن شکم حیوان امکان پذیر می گردد. هیچ نوع درمانی برای بیماری پلی کیستیک توصیه نمی گردد .

ترومبوز قلبی از بیماری های همستر

ترومبوز قلبی یک بیماری شایع در همسترهای مسن است که اغلب در قلب چپ (دهلیز چپ) به وجود می آید. در اغلب موارد این ترومبوز، ثانویه است و به دنبال اختلالات انعقادی، کاردیومیوپاتی، آمیلوئیدوز و بیماری های عروقی دیده خواهد شد. همستر بیمار دچار تنگی نفس می شود و با کمترین فعالیت دچار نفس نفس زدن می گردد. مخاطات حیوان سیانوز (تیره) می گردد و تعداد ضربان قلبش نیز بالا خواهد رفت و در ادامه بیماری، همستر احتمال دارد که دچار مرگ ناگهانی گردد. برای درمان یا حداقل تخفیف علائم بیماری می توانید به دامپزشک مراجعه نمایید تا از دارو های محرک قلبی نظیر دیگوگسین و همچنین دیورتیک ها نظیر فوروزماید و ضد انعقاد ها استفاده نماید.

بیماری های همستر و شش بیماری رایج در همستر کوچولو های خانگی حساس - آسان طب

سالمونلوز از بیماری های همستر

همستر های بیمار علائمی مثل ژولیدگی موها، بی اشتهایی، علائم تنفسی، کاهش وزن، اختلالات تولید مثلی همانند سقط جنین، وجود ترشحات چشمی و نرم و روشن شدن مدفوع را دارا هستند. بیماری از طریق گوارش منتقل می گردد و عواملی مانند تغذیه نادرست، وجود بیماری های زمینه ساز استرس و ضعف ایمنی در همستر های کم سن و مسن، شرایط را برای ظهور بیماری فراهم می کند . عامل بیماری باکتری های سالمونلاتیفی موریوم و سالمونلا انتریتیدیس می باشد. به محض مشاهده بیماری یا مشکوک شدن به آن، اقدامات بهداشتی مانند جدا کردن همستر بیمار از همستر های سالم را اجرا کنید و در اولین فرصت به نزد دامپزشک مراجعه کنید تا آنتی بیوتیک مناسب را برای درمان بیماری تجویز نماید. در ضمن چون سالمونلوز یک بیماری مشترک بین انسان و حیوان می باشد باید مواظب باشید تا به وسیله حیوان خانگی خود مبتلا به سالمونلوز نگردید.

انتزوتوکسمی از بیماری های همستر

عامل بروز بیمرای، کلتسرویدیوم ها می باشند . این اختلالات متعاقب مصرف برخی آنتی بیوتیک ها همانند کلرامفنیکول و تتراسایکلین بروز می کنند. به علاوه مصرف یکباره دانه هایی که حاوی مقادیر فراوانی نشاسته می باشند، افزایش حرکات روده و ویروس هایی مانند روتا ویروس نیز زمینه را برای بروز بیماری فراهم خواهند کرد. گفته شده است که به غیر از باکتری کلستریدیوم سایر باکتریها، ویروس ها و تک یاخته ها نیز در ایجاد بیماری دخیل می باشند. این بیماری از طریق گوارشی انتقال پیدا می کنند و به دنبال آن علائمی مانند اسهال شدید و بد بو به رنگ سبز تا قهوه ای و متعاقب آن دهیدراتاسیون، پرنوشی، بی حالی و بی اشتهایی ظاهر می گردد. به محض مشاهده این علائم همستر بیمار را از بقیه جدا نمایید، محیط قفس را به خصوص از فضولات پاکسازی کنید و با و فورا با دامپزشک خود تماس حاصل نمایید .

بیماری های همستر و شش بیماری رایج در همستر کوچولو های خانگی حساس - آسان طب
پنومونی باکتریایی از بیماری های همستر

هر چند که همستر مقاوم ترین جونده در برابر عفونت های تنفسی می باشد با این حال باکتریهایی مانند مایکوپلاسما، پاستورلا، استرپتوکوک، استافیلوکوک، کلبسیلا و بوردوتلا و ویروس هایی نظیر ویروس سندائی (Sendai) گاهی باعث بروز ذات الریه در این حیوان می گردند. متعاقب بروز این بیماری علائم تنفسی ، کاهش باروری، ترشحات بینی و چشم،ژولیدگی مو ها و مرگ و میر دیده شده است . از آنجایی که راه انتقال این بیماری از راه تنفس است، بنابر این به سرعت و به راحتی از همستر بیمار به سایر همنوعان وی انتقال می یابد بنابراین بهتر است که به محض دیده شدن علائم تنفسی همستر ، همستر های بیمار را از سایرین جدا نمایید و آن ها را در یک محیط گرم، با تهویه مناسب و به دور از جریان هوای سرد قرار دهید و سریعا به نزد دامپزشک مراجعه کنید .

بیماری تیزر از بیماری های همستر

بیماری تیزر یک نوع بیماری عفونی می باشد. عامل آن یک نوع باکتری است که سلول های قلبی ، کبدی و پی تلیال روده را درگیر خواهد کرد. همستر بیمار به طور ناگهانی دچار اسهال خواهد شد که در این حالت مدفوع به حالت کاملا آبکی و به رنگ زرد در خواهد آمد و در ادامه همستر دچار دهیدراتاسیون شدید (بی آبی، به علت از بین رفتن آب بدن)  می گردد و در نهایت خواهد مرد. از دیگر اختلالاتی که در این بیماری دیده شده است ضایعات کبدی می باشد، گفته شده است که مصرف داروهای کورتیکواستروئید به عنوان یک عامل مستعد کننده برای ابتلا به این بیماری محسوب می گردد .
در صورتی که مشکوک به این بیمرای گشته اید، بهترین کار جدا کردن همستر بیمار از سایر همنوعان خود است. سپس می توانید آن را به نزد دامپزشک خود ببرید تا برایش آنتی بیوتیک مناسب تجویز نماید .

 

منبع : https://asanteb.com

برچسب ها
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...