ماهی سیچلاید دهان آتشی پرخاشگر

ماهی سیچلاید دهان آتشی (Firemouth Cichlid) با نام علمی Thorichthys meeki شناخته می شود. منبع یا زیستگاه اصلی آن ها  گوآتمالا ، هندو راس ، السالوادور  ، پاناما ، نیکاراگوئه ، کاستاریکا ، مکزیک می باشد. در ادامه بیشتر با این ماهی آتشین و پرخاشگر آشنا خواهید شد.

ماهی سیچلاید دهان آتشی

ماهی سیچلاید دهان آتشی

دهان آتشی ها به مراقبت متوسط نیاز دارند. اندازه این ماهی تا 6.5 اینچ (16.5 سانتی متر) می رسد. طول عمر آن ها به 3 الی 5 سال می رسد، به شرط اینکه شرایط مورد نیاز نظیر اسیدیته آب 6.5 تا 8.5 سختی آب  6 تا 10 و دمای مناسب یعنی 22 الی 30 درجه سانتی گراد برای زندگی آن ها فراهم گردد. ماهی دهان آتشی بیشتر در سطح میانی و فوقانی آکواریوم شنا می کند.

ماهی سیچلاید دهان آتشی

آشنایی با سیچلاید دهان آتشی

سیچلاید دهان اتشی از خانواده ی بزرگ سیچلاید های آمریکایی است. به هیچ وجه از اسم این ماهی تعجب نکنید، مطمئن باشید که از دهان این ماهی، آتشی بیرون نخواهد آمد و ماهی های شما را آتش نمی زند. فقط به علت این که زیر دهان این ماهی تا انتهای شکمش به رنگ قرمز است به آن ماهی سیچلاید دهان آتشی می گویند.

این ماهی نسبتا ماهی آرامی است ، اما در زمان سن بلوغ یعنی در هنگام جفت گیری و همچنین زمان تخم ریزی قلمرو طلب می گردد و کمی ماهی های دیگر را اذیت خواهد کرد که با تناسب سایز ماهی ها این مشکل برطرف می گردد. این ماهی در طول رودخانه آمازون زندگی می کند و در طبیعت طول قد آن تا 20 سانتی متر می رسد، اما در آکواریوم تا 12 سانتی متر نیز رشد میکند و از سیچلاید های کوچک امریکایی محسوب می گردد .

ماهی سیچلاید دهان آتشی

همراهان مجله آسان طب توصیه می کنیم سعی کنید که یک جفت سیچلاید دهان آتشی را در آکواریومی که ماهی های گوشت خوار است نگهداری نمایید.

نگهداری از سیچلاید دهان آتشی

سیچلاید دهان آتشی در کل یک سیچلاید نیمه تهاجمی می باشد که در زمان تولید مثل بسیار پرخاشگر و ستیزه جو می شود. دکوراسیون آکواریوم آن ها حتما باید قطعه سفال هایی برای پنهان شدن ماهی داشته باشد ، ضمن اینکه گیاه کاری متراکم و وجود غارها و فضای صخره ای می تواند از خوی تهاجمی آن ها کاهش دهد. ماهی دهان آتشی که به دلیل رنگ آتشین زیر گلو و دهانش به این نام شهرت دارد در مقابل مهاجمان و حتی صاحب خود با باد کردن آبشش های خود حالت ترسناکی به خود می گیرد. تعویض هفتگی 15 الی 20 درصد آب مخزن پیشنهاد می گردد.

برای یک جفت دهان آتشی بالغ حداقل حجم آکواریوم 115 لیتری نیاز می باشد. دهان آتشی ها معمولا می توان به علت رفتار های نیمه هجومی با سیچلاید های هم خلق و خو و هم اندازه خود نگهداری کرد .

رژیم غذایی ماهی سیچلاید دهان آتشی

آن ها از ماهی های کوچک تر ، میگو، کرم های خونی ، کرم خاکی ، پلت های سیچلاید ها و یک رژیم گیاهی که می تواند شامل کاهو ، خیار ،اسفناج و همین طور اسپیرولینا باشد، تغذیه می کنند.

ماهی سیچلاید دهان آتشی

این مطلب را نیز مطالعه بفرمایید: ماهی پنگوسی ، ماهی ترسو و گوشتخوار!

تکثیر سیچلاید دهان آتشی

ابتدای باله پشتی و مقعدی دهان آتشی جنس نر تیز تر است و ماده ها کم رنگ تر از نر ها می باشند. این ماهی ها تخمگذار هستند و نر ها باید خودشان جفت خود را انتخاب کنند . برای این کار باید دهان آتشی ها را در نوجوانی و در دسته های شش تایی قرار بدهید تا جفت خود را انتخاب نمایند. بعد از انتخاب جفت ماهی ها سفال ها و گلدان های از قبل آماده شده را برای تخم ریزی انتخاب نمایید .

ماهی های ماده حدود 100 الی 500 تخم از بدن خود آزاد می کنند . در این زمان والدین بسیار هیجان زده و پرخاشگر می گردند و به تمام ماهی های آکواریومی حمله می کنند. پس از تولد ، بچه ماهی ها مورد حمایت شدید والدین خود قرار می گیرند . نوزادان پس از گذشت 48 ساعت متولد می گردند و پس از 3 الی 5 روز به شنای آزاد می پردازند.

منبع : https://asanteb.com

5/5 ( 1 نظر )

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا