مراقبت از خرگوش های ماده باردار و موارد ویژه مهم برای حفظ سلامتی آنها - آسان طب

مراقبت از خرگوش های ماده باردار و حفظ سلامتی آنها

خرگوش ها حیوانات خانگی بی سر و صدایی هستند که برای نگهداری از آن ها رعایت نکاتی لازم و ضروری می باشد . مخصوصا اگر خرگوش بار دار باشد، نیاز های خاص خودش را خواهد داشت. مسائلی نظیر لانه ای برای نوزادان ، تغذیه خرگوش ها و غیره در این دوران بسیار مهم می باشند. در ادامه در مورد مراقبت از خرگوش های ماده باردار و مسائل مربوط به آن ها صحبت خواهیم کرد، با ما همراه باشد.

مراقبت از خرگوش های ماده باردار

مراقبت از خرگوش های ماده باردار

طول مدت دوره آبستنی یا تولید مثل در حدود ۳۰ الی ۳۳ روز در خرگوش ها می باشد ( این امر بسته به نژاد و شرایط موجود متفاوت است). حدود ۲۸ روز بعد از جفتگیری یک جعبه ی زایمان (Nest box) در گوشه ای از قفس خرگوش ماده قرار دهید (برای سلامتی و امنیت بچه ها). در اغلب موارد در هفته های آخر خرگوش ماده مو های اطراف شکم خود را می کند و به عنوان بستر در داخل جعبه زایمان قرار می دهد. در این زمان ممکن است شما دهان حیوان را پر از گلوله‌ های مو ببینید، یا این عمل لانه سازی را  با خارش بدن اشتباه بگیرید. بچه ها معمولا در نیمه های شب به دنیا می آیند ، نوزادان خرگوش بدون مو ،  فاقد قدرت بینایی و شنوایی هستند.  در اغلب موارد تعداد نوزادان به ۵ الی ۸ عدد نوزاد خرگوش می‌رسد. نوزادان در سه روزگی موهای بدنشان شروع به رشد می کند و در ده روزگی چشم های آن ها باز می شود. در اغلب موارد نوزادان از سه هفتگی شروع به خروج از جعبه ی زایمان می کنن  و شروع به خوردن غذاهای جامد می کنند. طول مدت شیر خوارگی نوزادان خرگوش معمولا از ۴ الی ۸ هفتگی می باشد . 

ادامه مطلب -> کلیک کنید
واکسیناسون در حیوانات خانگی و صدور شناسنامه

مراقبت از خرگوش های ماده باردار

مراقبت از خرگوش های ماده باردار و لانه ای برای بچه خرگوش ها

یک جعبه به عنوان لانه برای خرگوش ماده تهیه نمایید. جعبه لانه به عنوان لانه ای می باشد که حیوان در آن زایمان خواهد کرد و از بچه رها تا دوران جوانی مراقبت می کند. جعبه ی لانه امری ضروری است، به این علت که بچه ها موقع به دنیا آمدن بدون خز ، کور و کر می باشند و هیچ توانایی برای تنظیم دمای بدن خود تا هفت روز نخواهند داشت.

مراقبت از خرگوش های ماده باردار

جعبه ی لانه را می توان از فروشگاه های لوازم حیوانات خانگی تهیه کنید. این جعبه باید حداقل 10 سانتی متر عمق داشته باشد و طولی بزرگ تر از خرگوش ماده داشته باشد . جعبه ی لانه باید در دوران بارداری برای خرگوش تهیه گردد، بهتر از روز 28 بارداری در محل زندگی خرگوش ماده قرار بگیرد. خرگوش ماده شما پیش از وضع حمل شروع به کندن خز های بدن (زیر گردن و شکم و ران) خود برای پر کردن جعبه لانه خواهد کرد، اما شما می توانید با قرار دادن پوشال ، پنبه یا کاموا مانع از انجام این کار شوید.

مراقبت از خرگوش های ماده باردار

تغذیه مناسب برای مراقبت از خرگوش های ماده باردار

در دوران بارداری تغذیه مناسب و کاملی را برای خرگوش در نظر بگیرید. برای این موضوع شما باید تغییرات خاصی را در رژیم غذایی خرگوش ماده ی خود انجام بدهید تا اطمینان حاصل کنید که تغذیه ی او در این مدت کاملا مناسب می باشد. خرگوش ماده با کمبود تغذیه اش امکان دارد دچار سقط جنین گردد. با توجه به تحمل کردن وزن زیاد، تغذیه او نیز باید اضافه گردد تا غذای مورد نیاز روزانه اش تامین شود. غذای او باید با مواد غذایی با کیفیت بالا همچنین مقدار زیادی سبزی تازه و آب سالم همراه باشد. کرفس، هویج، خیار، غذاهای مناسب خرگوش،کاهو، یونجه ، گوجه فرنگی و جعفری بسیار مفید می باشند. به آهستگی تغییراتی در رژیم غذایی خرگوش خود ایجاد کنید (دقت داشته باشید که همیشه خرگوش باید تغییرات تدریجی و در طی هفت روز در رژیم غذایی خود داشته باشد).

ادامه مطلب -> کلیک کنید
آبسه در خرگوش های خانگی ، علائم و درمان آن

این تغییرات شامل غذاهایی مانند یک رژیم غذایی با یونجه خشک به جای علوفه خشک و همین طور دادن پلت خرگوش بیش از حد نرمال شروع گردد. اطمینان حاصل کنید که خرگوش بار دار به آب پاک و تمیز دسترسی داشته باشد. ترکیب سبزیجاتی که در بالا به آن اشاره کردیم به عنوان یک سالاد با یک کاسه آب بسیار مناسب می باشد.

مراقبت از خرگوش های ماده باردار

همراهان مجله ی پزشکی آسان طب فراموش نکنید که باید چند روز پیش از زایمان باید غذای خرگوش بار دار (نه آب) را کاهش دهید ( 2 الی 3 روز قبل از زایمان ) . این کار به این علت است که خرگوش ماده بعد از بارداری دچار مشکلاتی از قبیل ورم پستان نگردد. کم کردن رژیم غذایی را به صورت نرمال تا پنجاه درصد، پیش از تاریخ تولد بچه ها باید ادامه بدهید. بعد از تولد نوزادان به تدریج رژیم غایی را به حالت نرمال (عادی) تغییر بدهید، به این علت که رژیم غذایی او را باید به حالت طبیعی پیش از بارداری اش برگردانید.

 

 

منبع : https://asanteb.com

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *