عمل دفع در خرگوش ها و علت وجود مو در مدفوع و قرمزی ادرار آنها - آسان طب

عمل دفع در خرگوش ها و علت قرمزی ادرار آنها

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

میزان مصرف آب در خرگوش به گرمای هوا و تغذیه حیوان نیز بستگی دارد. وجود مقدار اندکی مو در سیستم گوارش خرگوش طبیعی می باشد که با خوردن آب و علوفه (یا یونجه) این مقدار دفع می گردد.برخی از صاحبان جدید خرگوش ها با دیدن ادرار قرمز رنگ خرگوش نگران شده و فکر می کنند که خون می باشد و دلایل مختلفی دارد. در ادامه ی این مقاله در مورد عمل دفع در خرگوش ها ، بلعیدن مو ها و علت قرمزی ادرار آنها بیشتر صحبت خواهیم کرد.

عمل دفع در خرگوش ها

رنگ ادرار و عمل دفع در خرگوش ها

خرگوش ها به ازای هر کیلو از وزن بدنشان، 50 الی 150 میلی لیتر در روز آب مصرف می کنند که این میزان به گرمای هوا و تغذیه حیوان نیز بستگی خواهد داشت. آب برای راحت تر شدن فرآیند هضم غذا ضروری می باشد.

خرگوش هایی که روزانه مقادیر زیادی سبزیجات می خورند نیاز به مقدار آب کمتری دارند و این میزان در خرگوش هایی با رژیم غذایی که پروتئین بالا دارد، بیشتر خواهد بود.

عمل دفع در خرگوش ها

رنگ ادرار خرگوش با توجه به مواد تشکیل دهنده می تواند زرد پر رنگ، زرد کمرنگ، نارنجی، قهوه ای یا قرمز گردد. این رنگ بستگی به رنگ دانه های موجود در مواد غذایی دارد که خرگوش از آن ها مصرف کرده است. البته مصرف آنتی بیوتیک نیز می تواند رنگ ادرار را تغییر بدهد. برخی از صاحبان جدید خرگوش ها با دیدن ادرار قرمز رنگ خرگوش نگران شده و فکر می کنند که خون می باشد. خون در ادرار خرگوش ها به ندرت مشاهده می گردد و رنگ قرمز بیشتر به چیزی که خرگوش از آن تغذیه کرده است بستگی دارد. در صورتی که رنگ قرمز ادرار برای سه الی چهار روز ادامه داشته باشد و حتی اگر به رنگ صورتی باشد، باید فوورا حیوان را نزد دامپزشک برده و از سلامتی او مطمئن شوید.

نقش کلسیم در ادرار و عمل دفع در خرگوش ها 

همراهان مجله ی پزشکی آسان طب ؛ شاید توجه کرده باشید که ادرار خرگوش دارای ذرات ریزی می باشد که نتیجه ی کلسیم است. خرگوش ها برخلاف سایر پستانداران ، کلسیم را مستقیم از طریق ادرار دفع می کنند. خرگوش ها به طور طبیعی 45 الی 60 درصد کلسیم را دفع می کنند که این میزان در سایر پستانداران 2 درصد می باشد.

عمل دفع در خرگوش ها

در صورتی که میزان کلسیم مصرفی خرگوش بالا باشد، باعث ایجاد کریستال هایی می شود که دفع آن ها با درد و انسداد همراه است و از همین رو باید میزان کلسیم حیوان را کم و آب مصرفی او را افزایش بدهید.

مراحل عمل دفع در خرگوش ها 

به محض جویدن و قورت دادن، غذا در ابتدا وارد معده ی کوچک خرگوش خواهد شد. از آنجا که غذا از روده کوچک عبور کرده و وارد روده کور می شود. در روده ی کور، مقادیر زیاد فیبر غیر قابل حل شدن به بخش های کوچک تر تقسیم می شوند و به کربوهیدرات ها و پروتئین تبدیل می گردند. در این قسمت دستگاه گوارش خرگوش دارای بیشترین مقدار جذب می باشد. مقادیر زیاد فیبر غیر قابل حل از روده بزرگ عبور می کند و به صورت مدفوع خشک از مقعد حیوان خارج می گردد. مواد فیبری و قابل جذب در روده کور با یک فلوئید (Fluid) ترکیب شده و این فعل و انفعالات شیمیایی موجب ایجاد اسید های چرب فرار، ویتامین های K و B و پروتئین باکتریایی می گردد. اسید های چرب توسط روده کور جذب می گردند. ویتامین ها و پروتئین باکتریایی در ترکیبات راست روده مانده و چهار الی هشت ساعت پس از مقعد خارج می گردد که به آن سکوتروپ (Cecotroph) می گویند.

عمل دفع در خرگوش ها

وجود مو در عمل دفع در خرگوش ها

وجود مقدار اندکی مو در سیستم گوارش خرگوش طبیعی می باشد. آن ها در حین عمل تمیز کردن خودشان مقداری مو می بلعند که بدون هیچ مشکلی از دستگاه گوارش عبور خواهد کرد. خرگوش ها همانند گربه ها مو را بالا نمی آورند (به مقاله هربال در گربه های خانگی پشمالوی تمیز و پیشگیری آن رجوع شود).

عمل دفع در خرگوش ها

البته موارد نادری از بالا آوردن خرگوش ها نیز دیده شده است (البته در مورد بالا آوردن خرگوش ها هیچ گزارش رسمی وجود ندارد).

 

 

منبع : https://asanteb.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...