10) رفتارهای کلیدی

از جمله ترفند های تشخیص دروغ توجه به اینگونه رفتار های کلیدی است. در دروغگوها بازی کردن با موها یا دکمه پیراهن و تنظیم یک کراوات در هنگام صحبت، رایج می باشد.

تذکر مفید جهت تشخیص دروغ

اگر چه ممکن است موفق به تشخیص دروغ و عدم صداقت گفتار یک فرد شویم و تعدادی از این حرکات را در رفتار وی مشاهده کنیم، اما ممکن است این رفتارها تنها به دلیل خجالت یا احساس شرم باشد. به همین دلیل مهم است که یک فرد به اشتباه مظنون به دروغگویی شود.

برخورد ما در مقابل فرد دروغگو

زمان خود را برای ایجاد ارتباط با دروغگو اعلام کنید: به او بگویید که برای بودن در کنار او وقت کافی دارید و برای هم صحبتی با او پیش قدم شوید و سوالات گوناگون بپرسید. به یاد داشته باشید که هنگام پرسیدن سوال باید با ملایمت و از جنبه درک با فرد دروغگو معاشرت کنید. این رویکرد کمک خواهد کرد که فرد گارد محافظ را پایین بیاورد و با صداقت به سؤالات شما پاسخ دهد.

از شخص بخواهید که گفته های خود را دوباره تکرار کند: اگر شما واقعا مطمئن نیستید که آیا آنها حقیقت را می گویند یا خیر، از آنها بخواهید که داستان را چندین بار تکرار کنند، بنابراین اطلاعاتی که درست نیست پیگیری می شود. در فرآیند تکرار داستان ساخته شده، دروغگو احتمالا چیزی متناقض میگوید، از شخص درخواست کنید که داستان را به عقب تکرار کند. این کار بسیار برای افراد دروغگو سخت است.

با یک نگاه جسورانه به دروغ طرف اشاره کنید: اگر شخص دروغگو باشد، خیلی سریع ناراحت میشود اما اگر شخص حقیقت را بگوید، اغلب او را عصبانی میکند (لب ها به هم متصل می شوند و پلک پایین و بالا به هم نزدیکتر می شوند).

تفاوت جنسیت در افراد دروغگو

ممکن است شما این سوال را داشته باشید که آیا این رفتارها در مورد هر دو جنسیت مرد و زن اعمال می شود یا بسته به جنسیت متفاوت است؟ به گزارش آسان طب ، کلیات در هر دو جنسیت یکسان هستند اما جزئیات ممکن است متفاوت باشد. مثلا مردان وقتی که دروغ می گویند، سریع تر پلک می زنند، اما زنان هرگز.