ماهی دم شمشیری و مراقبت از ماهی سوارتل صلح جوی زنده زا - آسان طب

نگهداری ماهی دم شمشیری صلح جو و زنده زا

سوارتل یا ماهی دم شمشیری ( swordtail ) با نام علمی Xiphophorus hellerii شناخته می شود و از خانواده ی peocilidane به حساب می آید. آن ها ماهی های صلح جو و سازگار با ماهیان گیاه خوار ، زنده زا هستند و به راحتی تکثیر می شود . به علت روش نگهداری آسانی که دارند مورد استقبال عموم مردم واقع شده اند ، در ادامه مطلب به معرفی آن ها ، روش نگهداری صحیح و اصولی ، تغذیه و تولید مثل آن ها خواهیم پرداخت.

ماهی دم شمشیری

 ماهی دم شمشیری

ماهی دم شمشیری تا 10 سانتی متر رشد می کند ، به شرط آن که شرایط مورد نیاز برای نگهداری از آن نظیر اسیدیته خنثی 7 الی 7.5 ، دمای مناسب 28 درجه سانتی گراد و غیره فراهم باشد. سوراتل ها اغلب در میان آب و سطح آب شنا می کنند و از انواع غذا های خشک ، کرم های فشرده ، انواع غذا های خشک و تازه تغذیه می کنند.

ماهی دم شمشیری
نگهداری از ماهی دم شمشیری

ماهی دم شمشیری بومی شرق مکزیک و مناطق جنوبی ایالات متحده آمریکا می باشد . این ماهی هم از رده ماهی های زنده زا می باشد، اما میزان سرعت و تهاجم آن به سایر ماهیان هم رده خود کمتر است و جزو ماهی های پر تحرک به شمار می رود .

تشخیص ماهی های دم شمشیری نر و ماده بسیار ساده می باشد. افزون بر آلتی که در زیر باله مخرجی در ماهی نر دم شمشیری وجود دارد , نر ها در انتهای دم خود نیز یک زائده بلند و شمشیر مانند دارند و همچنین لاغر تر و کشیده تر و کوچک تر از ماهی های ماده می باشند و ماده ها درشت تر و بدون زائده در دم با شکمی بر آمده و پهن هستند . اما در برخی از انواع این ماهی , ماهی نر زائده دمی ندارد و فقط از روی آلتی که در زیر باله شنای مخرجی وجود دارد امکان تشخیص جنسیت می باشد .

ادامه مطلب -> کلیک کنید
بیماری های رایج در سگ همه کاره کوکاپو

اندازه ماده این ماهی ها گاهی تا 12 سانتی متر هم می رسد . ماهی ماده به شرط وجود غذا و شرایط مناسب آب ، پس از 6 ماه بالغ می گردد . این ماهی هر ماه بین 30 الی 40 نوزاد به دنیا ( بسته به بزرگی ماهی ) می آورد .

ماهی دم شمشیری

pH مورد نیاز برای نگهداری از این ماهی 7 تا 8.5 و حرارت مورد نیاز هم 22الی 28 درجه سانتی گراد می باشد. همراهان مجله ی آسان طب ؛ بهتر است 2 ماهی نر را در کنار هم در یک آکواریوم نگهداری نکنید، زیرا امکان دارد  با هم بر سر یک ماهی ماده دعوا کنند و می توانید یک ماهی نر با سه ماده را با هم نگهداری کنید ( جهت تکثیر ) . ماهی نر هنگام جفتگیری در صورتیکه فضایی باز و وسیع در آکواریوم  وجود داشته باشد رقص سریع و زیبایی انجام می دهد .

دم شمشیری ها رنگ های متنوعی نظیر سبز ،نارنجی ، سیاه ، نقره ای و همین طور انواع دورگه ها را دارند ، همچنین باله های آن ها ظاهر و رنگهای متنوع و شکل زیبایی دارد . سایر شرایط زندگی ، تغذیه و تولید مثل آن ها دقیقا مشابه مولی ماهی ها و گوپی ها می باشد و همه چیز خوار نیز هستند .

ماهی دم شمشیری
تکثیر ماهی دم شمشیری

ماهی نر دارای باله ی بلند و تیز شمشیر مانندی است که ماهی ماده فاقد آن می باشد؛ همچنین ماهی نر در زیر شکم دارای آلت تناسلی است که در ماده فقط یک باله ی پهن می باشد .
دلیل نامگذاری آن ها به دلیل شمشیری بودن دم آن ها می باشد که آن ها را به سوارتل ( همان دم شمشیری ) معروف کرده است .
سوارتل یکی از ماهی هایی می باشد که به علت زیبایی و آسان بودن روش نگهداری و تکثیر اغلب مورد پسند عموم واقع می شوند و در هر آکواریومی تعدادی از آن ها را می توان یافت. دم شمشیری  مانند گوپی زنده زا می باشد و پس از لقاح ، تخم ها در شکم ماده به بچه تبدیل می شوند و پس از بروز علائم زیر زایمان رخ می دهد :

  • تورم شکم ماهی ماده در دوران بارداری
  • حرکت در قسمت های پایینی و یا پنهان شدن بین وسایل تزئینی
  •  به وجود آمدن یک بیضی مشکی بالای مخرج ( که در ماهی های روشن قابل رویت می باشد ) و قسمت های مشکی همان نوزادان سوارتل ها می باشند .
ادامه مطلب -> کلیک کنید
انواع نژادهای گربه های ملوس موجود در جهان (قسمت اول)

والدین علاقه ی زیادی به خوردن فرزندان خود( یا تغریه از فرزندان ) دارند ، بنابر این توصیه می گردد که از روش های ذکر شده در معرفی گوپی برای پیشگیری از این مسئله استفاده نمایید.
بچه ها بعد از زاییده شدن به صورت غریزی از والدین خود فاصله می گیرد، تا از حالت تخم ( گرد بودن ) به حالت عادی بر گردند . تا هنگامی که آن ها از اندازه ی دهان والدین و سایر ماهی های شما کوچکتر باشند ؛ یا باید آن ها را در تانک دیگر و یا در پرورشگاه نگهداری کنید و با غذاهای کاملا پودر شده ( مخصوصا کرم فشرده ) تغذیه گردند.

 

 

منبع : https://asanteb.com

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *