ماهی پلی پتروس ، ماهی آکواریومی عجیب ترسناک ، گوشتخوار و دو زیست - آسان طب

ماهی پلی پتروس ، ماهی گوشتخوار و دو زیست

ماهی پلی پتروس (Polypterus) با نام های آذرخش پلی و بیکر سنگالی نیز شناخته می شود و یک ماهی ایده آل برای کسانی می باشد که علاقه مند به نگهداری از ماهی های عجیب و غریب و با ظاهری ترسناک هستند. شکل ظاهری این ماهی شباهت بسیار زیادی به مار دارد. در واقع جزو مارهای اولیه به شمار می رود که تا امروز در محیط آب وجود دارند. در ادامه ی این مطلب بیشتر با این ماهی گوشتخوار دو زیست آشنا خواهید شد.

ماهی پلی پتروس
ماهی پلی پتروس

شکل ظاهری ماهی پلی پتروس شباهت بسیار زیادی به مار دارد. در واقع جزو مارهای اولیه به شمار می رود که تا امروز در محیط آب وجود دارند. این ماهی بازمانده ی نسل دایناسورها می باشد که توانسته است به خاطر تنفس از شش و آب شش , نسل خود را حفظ نماید. زادگاه این ماهی برکه ها و رودخانه های کم عمق آفریقا یاز ی گردد. این ماهی در زمان خشکسالی حتی مهاجرت هم خواهد کرد و از برکه ای به برکه ی دیگر خواهد رفت و قادر است بیش از چند ساعت در خارج از آب زنده بماند.

ماهی پلی پتروس

آشنایی با ماهی پلی پتروس

پلی پتروس در آب کثیف و با اکسیژن کم هم قادر به ادامه ی حیات می باشد که این مسئله به دلیل تنفس ریوی می باشد. حالت شیمیایی آب نقشی کوچکی در زندگی این ماهی ندارد ، اما بهتر است آب کمی اسیدی و با با 5 تا 6  PH باشد . 

این ماهی گوشتخوار می باشد و از غذاهای پروتئینی و ماهی های ریز تغذیه می کند. دو باله ی بزرگ اصلی در دو طرف سر خود دارد که هم حکم باله شنا را دارند و هم پا های ماهی به حساب می آیند. ماهی پلی پتروس دارای دندان های ریز و تیغ مانندی است و روش غذا خوردنش دقیقا مانند غذا خوردن سوسماری ها می باشد و با بلعیدن غذا را می خورد.

ادامه مطلب -> کلیک کنید
گربه سیامی از نژاد های فوق العاده باهوش و دوست داشتنی

ماهی پلی پتروس

شکل بدن ماهی پلی پتروس بسیار جالب می باشد. سر آن ها شبیه مارمولک و مار است و بدن آن ها از فلس پوشیده شده است و روی بینی خود دو زائده ی کوچک دارند. بینایی این ماهی کم می باشد و از طریق بویایی قادر به تشخیص مکان غذا می باشد. در ایران این ماهی به « پولی » شهرت دارد و فقط چهار نوع آن در ایران به فروش می رسد که عبارتند از :

  • یک نوع ساده که زمینه بدن آن ها طوسی با نقاط خاکستری ریز می باشد ( ارزان ترین نوع است ).
  •  یک نوع آن که سفید آلبینو می باشد.
  •  پلی تایگر
  •  پلی اندیچری

نوع سوم و چهارم دارای قیمت بالایی نسبت به دو نوع اول هستد. این ماهی نیاز به آکواریوم بزرگ و ساده ای خواهد داشت و باید با ماهی های گوشتخوار نگهداری گردد، به ماین علت که تجاوز و درنده می باشد. بهترین انتخاب برای این ماهی، ماهی نایف و یا ماهی های درشت تر از خودش می باشند که با یکدیگر همزیستی خوبی دارند. بستری از شن نرم و ریز , کمی درشتر از ماسه های کنار دریا , برای این نوع ماهی مناسب خواهد بود، زیرا لقمه های غذا را می بلعد و امکان دارد که سنگ ریزه ها را نیز ببلعد و از طرفی به دلیل اینکه روی ماسه ها می خزد و اغلب روی ماسه می نشیند، ریگ های نرم را می پسندد.

ماهی پلی پتروس

دمای آب 27 درجه سانتی گراد برای نگهداری از این ماهی مناسب خواهد بود. اما در آب نزدیک به صفر درجه هم به خوبی قادر است زنده بماند و متابولیسم بدن خود را متوقف سازد. به این صورت که تنفس را به طور کامل قطع کرده و بر روی آب به صورت واژگون قرار می گیرد. اما به محض این که آن را در آب گرم قرار دهید شروع به شنا کردن خواهد کرد. نکته بسیار جالب در این ماهی قابلیت انطباق پذیری بسیار بالای آن در مواجه شدن با هر شرایط محیطی می باشد ( از گرم و سرد بودن بیش از حد آب تا کمی هوا ، نوع غذا و حتی بی آبی ). این ماهی از غذا های خشک نیز اغلب تغذیه می کند.

ادامه مطلب -> کلیک کنید
آموزش سخنگویی به کاسکو و طوطی‌ها و روش آموزشی

پلی پتروس ، ماهی چندان فعالی نمی باشد و معمولا دوست دارد در گوشه ای دراز بکشد. اما هنگامی که شنا می کند جلوه خاصی به آکواریوم خواهد داد و شب ها موقع خواب بدن خود را به حالت مارپیچ در می آورد ( دقیقا مانند حالت چمبره زدن مار ). حرکت بدن این ماهی هم دقیقا مثل مار و به صورت زیگزاگ می باشد. آذرخش پلی انعطاف بدنی بالایی دارد و بسیار زیبا و بسیار با وقار حرکت می کند .

ماهی پلی پتروس

این ماهی تا بیش از 30 سانتی متر رشد خواهد کرد و نیاز به آکواریومی بزرگ دارد. همراهان مجله ی آسان طب ؛ برای نگهداری از این ماهی بهتر است درپوش آکواریوم بسته باشد. به این علت که این ماهی می تواند به راحتی به بیرون بجهد. هر چند که با این کار نمی میرد (به علت تنفس از هوا و شش )، اما امکان دارد دچار آلودگی پوستی گردد و یا حتی ضربه ای به بدنش وارد گردد. 

 

 

منبع : https://asanteb.com

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *