لنگیدن سگ و 10 علت لنگیدن پای سگ

لنگش می تواند علامت وجود یک تومور در استخوان ، مغز و یا سیستم اعصاب مرکزی باشد . در صورتی که علاوه بر لنگش علائمی نظیر عدم تقارن در راه رفتن بین پاها و یا عدم تعادل ملاحظه گردد یا توده ای لمس شود، حتما باید حیوان را از نظر وجود تومور برای معاینه و آزمایش نزد دامپزشک برد. در ادامه در مورد لنگیدن سگ ها و دلایل آن صحبت خواهیم کرد، با ما همراه باشید.

لنگیدن سگ

لنگیدن سگ ها

لنگش سگ همیشه همراه با افزایش سن حیوان نمی باشد و می تواند به علت مشکلاتی از یک تروما و یا عارضه ای مرموز و مزمن به وجود آمده باشد .

همراهان مجله ی پزشکی آسان طب ؛ لنگش را باید همیشه جدی بگیرید، به این دلیل که یک لنگش ساده هم ممکن است نشانه ی یک وضعیت خطرناک و تهدید کننده زندگی حیوان و بروز یک مشکل بزرگ تر باشد . صاحب یک سگ باید انواع علت لنگیدن سگ ها آشنا باشد و در صورت مواجهه با آن به دامپزشک مراجعه نماید. در ادامه 10 علت لنگیدن سگ ها را بیان می کنیم.

لنگیدن سگ

لطفا این مطلب را نیز مطالعه بفرمایید : 9 نوع از گیاهان مسموم کننده حیوانات خانگی


آرتریت : اگر سگی در بلندشدن از جای خود یا بالارفتن از پله ها و پایین آمدن مشکل دچار مشکل است باید در این خصوص با دامپزشک برای اطمینان از عدم وجود آرتریت مشورت کنید . در صورتی که سگ جثه بزرگی داشته باشد امکان دارد به مشکل دیسپلازی لگن هم دچار شده باشد .

جراحت بافت نرم : این عامل را می توان رایج ترین علت لنگش سگ به شمار آورد . رگ به رگ شدن ، کشیدگی عضله و تروماهای کوچک وارده به عضلات از این دسته می باشند . اغلب این دسته عوامل خطرناکی نخواهند بود و با استراحت و تجویز داروهای ضد درد خفیف درمان می گردند .
شکستگی های داخلی : این نوع شکستگی استخوانی به شکلی است که پوست دچار آسیب نمی شود . البته امکان دارد تا مدتی این عارضه مشخص نگردد، مخصوصا در صورتی که پا ظاهری غیر طبیعی در اثر پیچ خوردگی و غیره نداشته باشد .

جراحت کف پا یا ناخن : بریدگی کف پا می تواند یک نوع علت لنگیدن سگ باشد . خرده چوب ، سنگ تیز و  یا شیشه نیز می تواند در کف پا فرو برود و باعث لنگش گردد .
شکستگی ناخن هم از دیگر علل این مشکل می باشد. به تورم یا علائم عفونت نیزباید توجه کنید . تغییر ناگهانی و شدید آب و هوا هم ممکن است به آسیب و ترک خوردن بافت کف پا و دردناک شدن آن منجر شود .
لنگیدن سگ
شکستگی شدید : در این نوع شکستگی  ، استخوان آسیب دیده از پوست بیرون می زند . در این حال امکان دارد عفونت در اثر مواجهه استخوان با خارج نیز به وجود بیاید .

درد با علت نامشخص : عارضه ای در توله ها و سگ های جوان وجود دارد که panosteitis نام دارد و موجب لنگش حیوان می گردد .

علت اصلی آن مشخص نمی باشد، اما نقش ژنتیک در آن مؤثر می باشد . رشد سریع و غذا های با پروتئین بالا هم بی تأثیر نمی باشند .

تومور ها : لنگش می تواند نشانه ای از وجود یک تومور در استخوان ، مغز و یا حتی سیستم اعصاب مرکزی باشد . در صورتی که علاوه بر لنگش علائمی نظیر عدم تقارن در راه رفتن بین پا ها یا عدم تعادل ملاحظه گردد و یا توده ای لمس شود باید از نظر وجود تومور حیوان مورد معاینه و آزمایش قرار داده شود .

مشکل زانو : امکان دارد در اثر پرش ، عفونت و یا تروما استخوان زانو دچار مشکل شود که در این صورت باید به دامپزشک مراجعه کنید.

شکستگی اپی فیزیال : این نوع شکستگی به طور معمول در انتهای استخوان های بزرگ نظیر femur یا humerus و در محل صفحات رشد در توله ها یا سگ های جوان تر به وجود می آید .
جراحت لیگامنت : لیگامنت‎‌ها رشته های عضلانی می باشند که استخوان ها را در محل اتصال مفاصل به هم پیوند می دهند . هنگامی که دچار جراحت گردند ، کارکرد مفصل با مشکل مواجه می شود و بدین ترتیب حیوان دچار لنگش خواهد شد .
 
 
 
 
 

بازدید کننده محترم اگر تجارب یا سوالی پیرامون این مطلب دارید خوشحال می شویم در بخش تالار گفتگوی آسان طب که به تازگی راه اندازی شده است، با سایر کاربران و کارشناسان سایت آسان طب در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *