کتاب گرما و غبار اثر روت پریور جابوالا، برنده جایزه بوکر 1975 - آسان طب

کتاب گرما و غبار اثر روت پریور جابوالا

کتاب گرما و غبار به قلم دلنشین روت پریور جابوالا داستان موازی دو زن انگلیسی در کشور هند است. اولی اولیویا که بنا به دلایلی صحبت کردن از او در مجامع خانوادگی ممنوع است و دومی، زنی که در پنجاه سال بعد از اولیویا، به جستجو درباره دلیل این ممنوعیت میپردازد. داستان به شکلی ملایم و به صورت یادداشت های روزانه پیش می رود و گاه به گاه نامه های به یادگار مانده از اولیویا و دلتنگی ها و تنهایی هایش در یک کشور غریب و با مردمانی غریبه. خانم روت پریور جابوالا در کتاب گرما و غبار با قلمی توانمند در اثنای روایت زندگی این دو زن گاه به گاه به شرح آداب و سنن هند و مردمانش می پردازد که برای خواننده جذاب و دوست داشتنی ست و توصیف زنده و دست اول او از وقایع و شخصیت ها همانی است که باید باشد. همانقدر ملموس... همانقدر شیوا و قابل پذیرش. مجله پزشکی آسان طب خواندن این کتاب را به تمامی دوستداران رمان های برگزیده و تحسین شده توصیه می کند. کتاب گرما و غبار در سال 1975 موفق به دریافت جایزه بوکر شد و س.پ. اسنو درباره نویسنده این کتاب می گوید: زمانی کسی گفته است والاترین هنر آن است که مخاطب را مجاب کند زندگی همین است و جز این نیست. از میان نویسندگان زنده کسی را سراغ ندارم که قانع کننده تر از خانم جابوالا این احساس را در من به وجود آورده باشد.

ادامه مطلب -> کلیک کنید
کتاب جای خالی سلوچ اثر به یاد ماندنی محمود دولت آبادی

کتاب گرما و غبار

از متن کتاب گرما و غبار

ماجی گفت: همه جور آدم از سراسر هند می روند. هفته ها و ماهها از خانه شان دور می شوند تا به آنجا برسند. توی راه در استراحتگاههای معبد اقامت می کنند و هر وقت به رودخانه ای رسیدند تویش شنا می کنند. آهسته سفر می کنند و اگر از جایی خوششان آمد، مدتی آنجا می مانند و استراحت می کنند. سر آخر به کوهستان می رسند و شروع می کنند به صعود. از آن جا و آن کوهستان چه بگویم!

ادامه مطلب -> کلیک کنید
کتاب وداع با اسلحه اثر جاودانه ارنست همینگوی

درباره نویسنده

روت پریور جابوالا در سال 1927 در کشور آلمان به دنیا آمد. او از دانشکده کویین مری دانشگاه لندن فارغ التحصیل شد و با یک مهندس معمار هندی ازدواج کرد و راهی هند شد. خانم جابوالا با همکاری جیمز آیوری و اسماعیل مرچنت چند فیلمنامه برای سینما و تلویزیون نوشته است. از این آثار می توان به شکسپیر نشان، زندگی نامه یک شاهزاده خانم، چهارگانه، گرما و غبار و... اشاره کرد. همچنین چندین رمان نیز از این نویسنده از جمله تا یار که را خواهد، بعدی تازه، شاعر و رقاصه، در جست و جوی عشق و زیبایی و... به انتشار رسیده است.

مشخصات کتاب

Heat and dust

گرما و غبار

نویسنده: روت پریور جابوالا

مترجم: مهدی غبرایی

تعداد صفحات: 246 صفحه

انتشارات: نشر افق

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *