منیزیم هیدروکسید Magnesium Hydroxide ضد اسید معده - آسان طب

منیزیم هیدروکسید Magnesium Hydroxide ضد اسید معده

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

یکی از شایع ترین مشکلات معده در بین مردم ترش کردن یا رفلاکس معده است که این عارضه همراه با احساس سوزش و ترشی دهان به دلیل زیاد شدن اسید معده و برگشت آن به داخل مری صورت می گیرد. برای درمان این عارضه روش های طبیعی و دارویی بسیار زیادی در دسترس می باشد که داروی منیزیم هیدروکسید یکی از انواع داروهای شیمیایی نسبتا کم ضرر در این امر به شمار می آید. در این مطلب مقصود ما این است که اطلاعات جامعی از مکانیسم و تاثیر منیزیم هیدروکسید در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

مشخصات دارویی منیزیم هیدروکسید

منیزیم هیدروکسیدمنیزیم هیدروکسید (Magnesium Hydroxide) با نام های تجارتی و اختصاری Cream of magnesia, Milk of magnesia و همانطور که در مقدمه نیز عرض کردم جزو طبقه بندی دارویی ضد اسید معده و مسهل در بازار و داروخانه ها موجود و قابل خریداری می باشد. بنا بر نظر پزشکان و متخصصان گوارش میزان خطر مصرف بیش از دوز مجاز دارو کم و میزان وابستگی و اعتیاد به دارو نیزکم اعلام شده و خبر خوشایند این است که برای تهیه و مصرف این دارو نیاز به نسخه و تجویز پزشک نمی باشد و عموم مردم می توانند از این دارو استفاه کنند.

این داروی مؤثر ضد اسید، برای خنثی کردن اثر اسید معده و درمان سوزش سردل و سوء هاضمه نیز مؤثر است. دارو موجب تسکین درد معده و زخم اثنی عشر نیز می گردد. همچنین برای فرونشاندن درد شکم و درد حلق، نیز کاربرد دارد. علاوه بر این بعنوان یک مسهل، سبب نرم شدن مدفوع می گردد. منیزیم هیدروکسید به شکل قرص، محلول، پودر در دسترس بوده و بر اساس گفته ی متخصصان بهترین زمان مصرف دارو ۱ تا ۴ بار در روز در مواقع نیاز تایید شده است ضمنا منیزیم هیدروکسید را حتما همراه با آب مصرف کرده و ترجیحا یک ساعت بعد از غذا و هنگام خواب استفاده شود.
اندازه دوز مجاز مصرفی دارو نیز اگر بعنوان ضد اسید مصرف شود (۱ تا ۲ گرم در هر دوز از قرص دارو) و (۵ تا ۲۰ میلی لیتر در هر دوز از محلول دارو)، و بعنوان مسهل (۵ تا ۲۰ میلی لیتر در هر دوز از محلول دارو) اعلام شده است.

 

چگونگی تأثیر منیزیم هیدروکسید

منیزیم هیدروکسیداثرات ضد اسیدی منیزیم هیدروکسید ظرف ۱۵ دقیقه و اثرات مسهلی دارو ظرف ۲ تا ۸ ساعت پس از شروع درمان با دارو، ظاهر میشوند. ضمنا اثرات ضد اسبدی دارو، مدت ۲ تا ۴ ساعت و اثرات مسهلی دارو مدت ۱۲ تا ۲۴ ساعت پس از قطع مصرف هر دوز دارو بدن دوام خواهند داشت. منیزیم هیدروکسید از طریق شیمیایی به عنوان یک ضد اسید, اسید معده را خنثی می کند اما به شکل مستقیم روی تولید اسید معده تاثیری ندارد. با این تاثیر PH معده افزایش پیدا کرده و مانع از اسیدیته معده یا همان ترش کردن خواهد شد. همانند بسیاری از داروهای دیگر این دارو نیز باید در یک محفظه سربسته در جای خشک و خنک دور از دسترس کودکان نگهداری شود و شایان ذکر است که در صورت احساس بهبودی می توانید مصرف این دارو را قطع کنید.

عوارض جانبی منیزیم هیدروکسید

منیزیم هیدروکسیدهمراهان عزیز آسان طب: با وجود این که منیزیم هیدروکسید جزو داروهای کم ضرر به حساب آمده و تهیه آن نیاز به نسخه پزشک ندارد اما به هر حال یک داروی شیمیایی بوده و عوارض خاص به خود را نیز دارا می باشد. اسهال، معمول ترین عارضه مصرف دارو می باشند. ضمنا سرگیجه و ضعف عضلات نیز ممکن است حادث شوند که بیشتر در نتیجه مصرف طولانی مدت دارو می باشند و بخصوص در افرادی که کلیه هایشان درست کار نمیکند، حادث می شوند. یاداور می شویم که بروز این علایم در افراد مختلف یکسان نیست و برخی ممکن است به هیچ یک از موارد بالا دچار نشوند.

نکات احتیاطی مهم در مصرف منیزیم هیدروکسید

منیزیم هیدروکسیداگر به دردهای مزمن کلیوی دچار هستید، بیماری روده ای دارید و یا داروهای دیگری را مصرف میکنید، حتما قبل از مصرف این دارو، پزشک معالج خود با پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید.

مصرف دارو برای زنان حامله و زنان شیرده  اگر چه خطری برای مصرف آن ثابت نشده ولی بهتر است با پزشک مشورت شود.

مصرف دارو برای اطفال و کودکان  برای بچه های زیر 1 سال مجاز نمی باشد و برای بچه های بزرگتر، با کاهش دوز مصرفی دارو ضرورت دارد.

مصرف دارو برای افراد بالای ۶۰ سال اشکالی ندارد اما استفاده طولانی مدت از این دارو، ممکن است خواب آلودگی، سرگیجه و ضعف و بیحالی، بخصوص در افرادی که دچار نارسایی کلیوی هستند، ایجاد نماید.

سوسپانسیون خوراکی را قبل از مصرف به خوبی تکان دهید.

از مصرف بیش از اندازه منیزیم هیدروکسید برای جلوگیری از عادت کردن به آن خودداری کنید.

 

منبع: https://asanteb.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...