برای شروع خام گیاهخواری چه نکاتی را باید رعایت کنیم

آغاز خام گیاهخواری! بعضی‌ها فکر می‌کنند مثل جراحی قلب باز است! سخت، پیچیده و عجیب! برای برخی هم شبیه کابوس می‌ماند و سوال‌هایی که مدام از خودشان می‌پرسند. یعنی چی بخوریم؟ چطوری زنده می‌مونیم؟ مگر می‌شود فقط میوه خورد!!! اگه هوس کردیم چه کنیم؟ و سوال‌های زیادی که پرسیده می‌شود. بیایم بدانیم چگونه می‌شود خام گیاهخواری را آغاز کرد، بعدا هم می‌شود به این سوال‌ها پاسخ داد. با ما همراه باشید.

خام گیاهخواری

آغاز خام گیاهخواری

در بحث تغذیه و بررسی رویکردمان به تغذیه گفته شد که گیاهخواری و خام گیاهخواری یک شیوه و روش غذایی هستند و روش های غذایی بر اساس روان و جسم هماهنگ می شوند. خام گیاه خواری هم به استناد به همین تعریف، شیوه و یا روشی است که با اندیشه و تفکر درونی و عمل و تظاهر بیرونی که همان استعمال غذای خام و گیاهی است آغاز می شود. این نکته بسیار مهمی است که شما بفهمید چرا می خواهید شیوه خود را تغییر دهید، دلایلتان چیست و علت و معلول هایی که جستجو کرده اید کدامند.

همه داستان خرگوش و لاکپشت را می دانیم، آتش های تند زود خاموش می شوند پس تا درون شما به این یقین نرسد که چرا چنین شیوه ای را انتخاب می کنید همواره با شک و تردید رفتار خواهید کرد و بر اساس اینکه تغذیه چیست یکی از ارکان دایره تغذیه که روان تنی است را از دست خواهید داد. پس در آغاز خام گیاهخواری باید بدانید چرا می خواهید این پروسه را آغاز کنید. آگاهی درونی شما از خودتان، نیازهایتان و آنچه به واسطه شرطی شدگی ها پذیرفته اید و شرطی شدگی هایی که خودتان بنا نهادید تا برای شما مشخص و شفاف شود، باید بدانید که ممکن است بهترین غذا هم شما را بیمار کند.

بگذارید مثالی بزنیم، مردمان ما تقریبا هر روز تازه ترین گوشت، بهترین برنج، بهترین روغن، ماهی تازه، مرغ کشتار روز، تخم مرغ های استاندارد برچسب خورده و تازه، شیر و لبنیات تازه و … را مصرف می کنند. وسواس کشنده مردم بر تاریخ انقضاء مواد خوراکی را با نیم ساعت ماندن در سوپر مارکت می توانید ببینید و بارهای زیادی دیده اید یا خودتان انجام داده اید که به فروشنده گفتید دوست عزیزم تاریخ این ماده غذایی تمام شده است. نگاه می کنید می بینیم که ما مشغول مصرف بهترین مواد غذایی هستیم و دست پخت خانگی مان هم زبانزد بین المللی است اما دقت کرده اید چرا اینقدر بیمار داریم؟ بیمارستان مملو از بیمار و گاها تخت خالی پیدا نمی شود. بمب سرطان ترکیده و انواع و اقسام بیماری های خاص و غیر خاص روز به روز در حال گزارش شدن است و  آنقدر بیماری داریم که چاقی را دیگر بیماری نمی دانیم!!!

خام گیاهخواری

با تحقیق ساده ای که از چند داروخانه محل انجام دادیم فهمیدیم مردم استامینوفن و خانواده کدئین ها را مثل قرص های اسمارتیز مصرف می کنند، سر درد دیگر بیماری نیست کلا طبیعی شده و اینجا سوالی باید پرسید که چرا ما با این همه خوراک که نسبت به تازگی و کیفیتشان حساس هستیم باز اینقدر بیمار داریم؟ مگر نه این که دوای ما غذای ما و غذای ما دوای ماست! پس چرا ما باز هم اینقدر مشکل داریم؟ جواب این سوال دو بخش عمده دارد اما بخشی که در این مقطع مهم است سلامت روانی مقدم بر کیفیت تغذیه است. اینکه همه یک کاری را انجام می دهند دلیل بر درستی آن نیست. مقدار بالای شرطی شدگی های مردمان آنقدر بالا هست که روان تنی جز استرس، فشارهای روانی و عصبیت چیزی به بدن تزریق نمی کند.

بدن مسوم شده روانی چاره ای به جز پاس دادن به تغذیه ندارد و در بررسی تغذیه دانستیم که هر ورودی باید خروجی خودش را داشته باشد در اینجا روانی تنی ما منتج به خروجی درستی نیست، لذا بهترین غذاهای عرفی نیز تاثیری که بر تن ندارد هیچ، باعث افزایش مشکلات عدیده ای هم می شود. به همین دلیل در این مقاله تاکید می شود که اگر می خواهید برنامه ای برای  آغاز خام گیاه خواری داشته باشید یک بار به خودتان احترام بگذارید و بدانید چرا! چرا می خواهید به جای غذای عرفی به زنده خواری (محصولات گیاهی تازه) روی بیاورید. الزام این نکته این است که وقتی شما در رابطه با ویتامین B12 می خوانید همه جا نوشته اند که باید از بیرون و غذای حیوانی تامین شود و در هیچ کجا نوشته نشده که معده شما در صورت ایجاد اختلالت عصبی هورمونی، آنزیمی خاص را ترشح نمی کند و در نبود آن آنزیم شما روزانه یک کیلو B12 هم بخورید باز حتی یک سر سوزنش هم جذب نخواهد شد.

شیوه درست آغاز خام گیاهخواری

معمولا دو شیوه برای ورود به خام گیاهخواری پیش روی علاقمندان است. البته این 2 شیوه در مطلب های آینده تحلیل خواهد شد اما نکته ای که هست را با مثالی قابل درک تر می‌کنیم. بیاییم در نظر بگیریم شما 40 سال دارید و پس از مطالعه دقیق و تحقیقات لازم تصمیم گرفته اید که خام گیاهخواری را شروع کنید. نکته ای که باید در نظر بگیرید این است که از 6 ماهگی وعده های پخته خواری به غذای شما اضافه شده است، شما در طی چهل سال هر روز حداقل سه وعده غذا خورده اید یعنی 43800 وعده غذایی که تقریبا هر هشت ساعت یا شش ساعت یک بار میل نموده اید. چهل و اندی هزار وعده غذایی که شامل انواع و اقسام خوردنی ها و نوشیدنی های پخته شده بوده است. پس سیستم گوارشی شما کاملا شرطی شده است و انباشت زیادی از مواد هنوز دفع نشده در آن وجود دارد (فعلا سراغ روال شرطی شدگی های مغزی نمی رویم). پس باید در اولین قدیم و آغاز خام گیاهخواری، پاکسازی گسترده ای انجام دهید در عین حال با چهل سال شرطی شدگی مغزی هم کنار آمده و فشارهای آن را تحمل نمایید.

خام گیاهخواری

♦ روش اول یا روش بیست هشتاد: در این روش که به شکل تعادلی انجام می شود غذای فرد کاملا از پخته خواری که شامل انواع محصولات حیوانی است به گیاهی تغییر می کند و هیچ محصول حیوانی بجز عسل در برنامه غذایی فرد گنجانده نمی شود. معمولا گیاهان مصرفی بخارپز شده و یا کمی تف داده می شود اما حداقل 80 درصد تغذیه متقاضی خام گیاهخواری را میوه ها و سبزی های تازه خام شکل می دهند. روش بیست هشتاد که شامل بیست درصد گیاهخواری و هشتاد درصد خام گیاهخواری است آغاز می شود و در طول 2 تا 4 هفته از میزان بیست درصد به مرور کاسته می شود تا فرد به صد در صد خام گیاهخواری برسد.

♦ روش دوم یک روش کاملا انتحاری است، به این معنا که از زمانی که فهمیدید باید خام گیاهخواری کنید کلیه غذاهای پخته حیوانی و گیاهی را کنار گذاشته و از روز اول به شکل درست خام گیاه خواری را انجام می دهید. این بدین معناست که صد در صد غذای فرد از روز اول به شکل خام گیاهی برنامه ریزی می‌شود. در این روش شما باید شیوه تان را با پاکسازی معده و روده آغاز نمائید و برای این پاکسازی اصطلاحا وارد روزه تک میوه می شوید. روزه تک میوه که بهتر است میوه سیب باشد به این شکل است که شما بین 2 تا 3 روز روزانه حداقل ده سیب تازه درختی مصرف می کنید و در این بین اگر احساس افت قند خون کردید سیب را پوره نموده با عسل و دارچین میل نمائید. مهمترین دلیل این امر تخلیه کامل روده و معده، پاکسازی گوارشی و آماده نمودن بدن برای آغاز خام گیاه خواری است. توصیه می شود که اگر می توانید از روز اول خام گیاه خواری صد در صد را آغاز نمایید.

تغذیه طبیعی و خام گیاهخواری، شیوه ساده بسیار کارآمد و در زمان حاضر کاملا لازم به جرعت می توان گفت درست ترین، کامل ترین و سالم ترین نوع تغذیه است که ضمن احترام به طبیعت و بدن کمک بسیار بزرگی است برای سلامت اجتماعی که هر روزه درگیر مشکلات عدیده ای از نگاه سلامت روان و جسم است. آسان طب با برنامه ریزی مشخصی برنامه های لازم و شمایل کافی از روال تداومی خام گیاهخواری به تفکیک خوراک ها برای شما برنامه ریزی نموده است که امید با هم بتوانیم زندگی سالم و سبزی را تجربه کنیم.

منبع: https://asanteb.com

0/5 ( 0 نظر )
برچسب ها

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا