دستگاه گوارش بدن معجزه‌ای که از آن هیچ نمی‌دانیم

دستگاه گوارش بدن به تعبیر اکثریت لوله‌ای است که از دهان آغاز شده و تا انتهای روده ادامه دارد، دندان ها می جوند، معده هم می‌زند و روده هم جذب می‌کند و سپس باقی مانده غذا دفع می‌شود. همین!!! این تمام اطلاع ما از آن چیزی است که انرژی، کار، فعالیت و … ما را تامین می‌کند. این ناشناخته بودن‌ها، امروزه به جور دیگری خودش را تحمیل می‎کند. دل درد می‌گیرید و دکتر می‌گوید سنگ کیسه صفرا! و بیمار انگار با موجودی عحیب روبرو شده تازه می فهمد کیسه‌ای در بدنش بوده که سال‌ها برای سلامتی‌اش زحمت کشیده اما بر اساس غفلت‌های خودش، دیگر آن کیسه کمک کننده نیست و باید بیرون آورده شود. ابتدا بیاییم بدانیم که دستگاه گوارش ما جدای آن لوله معروف، شامل چه قسمت‌های دیگری است، در مطلب‌های بعدی متوجه خواهیم شد که هر کدام از این بخش‌ها چه می‌کنند و برای فعالیت بهینه آنها چه نوع تغذیه‌ای را باید پیش بگیریم.

دستگاه گوارش بدن

دهان دروازه دستگاه گوارش بدن

دهان مثل دالان های ورودی قلعه است، دروازه ای دارد که پشت این دروازه باز هم دروازه ای بوده که ردیف می شود و همه چیز را ریز ریز می کاود و کوبد و در انتهای دهان گیرنده اطلاعات تمام آن‌چیزی است (غذایی) که به بدن وارد شده و ما به عنوان لوزه آن را می‌شناسیم. دهان حفره ای است که محل ورود خوردنی ها و نوشیدنی ها به بدن است، تا قبل از دهان هر غذایی، بیرونی نامیده می شود و از زمان ورود به دهان غذا تمام آلارم های بدن را فعال می کند. درک غذای ورودی و اولین قدم ها هضم و جذب غذا از این نقطه شروع می شود و اولین بخشی است که در شناخت دستگاه گوارش بدن با آن مواجهیم.

در دهان 32 دندان به حالتی نعلی کشیده بر روی هم قرار دارند که وظیفه آنها در این بخش خورد کردن غذا است، این خورد کردن غذا به چند دلیل انجام می شود و یکی از مهمترین دلایل آن ترکیب شدن با ترشحات بزاقی دهان است و در تغذیه این مورد یکی از مهمترین نکات است، عضله زبان با تقسیم بندی دو سوم درون دهان و یک سوم آن درون حلق با عناصر و پرزهای چشایی خود اولین پیام ها را برای مغز ارسال می نماید و بعضی از ذرات و عناصر حیات بخش بعضی از غذاها از همین‌جا جذب می شوند، غدد بزاقی با ترشح چند دسته آنزیم بر روی غذا، جدای ترکیب سازی های حیاتی، غذا را نرم نموده و آماده بلع می نمایند و در انتها غذای جویده شده به لوزه می رسد، لوزه شگفتی عجیبی است مانند یک آنالیزور به مغز اعلام می کند که ترکیبات شیمیایی غذا چیست و مغز خودش را آماده پذیرایی از غذای ورودی و فرمان دادن برای غدد و سایر بخش ها که چه منوی غذایی در راه است می کند. (در اینجا منظور این است که بدن کاری ندارد ما قرمه می خوریم یا قیمه، بلکه با عناصر حیات بخش آن کار دارد به همین دلیل فرمان مغز مثلا به کبد این نیست که هویج پخته شده می آید بلکه پیام هوشیار باشی است که این عناصر با این جزییات در راه هستند).

مری لوله‌ای با بافت چند لایه

لوله ای با یک بافت چند لایه و حرکت دودی شکل، غذای جویده شده و لغزنده را به سمت معده می کشاند. این لوله تقریبا بیست تا بیست و پنج سانتی متر است، مایع ترشحی خاصی جز موسین ندارد و در نهایت به کاردیا ختم می شود و چون حرکات دودی شکل کاردیا را شل می کند انتهای مری صاف است و حرکت دودی شکل ندارد.

معده مهمترین بخش هضم در تغذیه

دستگاه گوارش بدن

در انتهای مری بافتی مانند کیسه وجود دارد با میانگین حجمی یک لیتر که گاها در افراد تا چهار لیتر هم خواهد رسید، غذای جویده شده در دهان به واسطه مری به معده می رسد و در معده با فعل و انفعالاتی فیزیکی و شیمایی آماده ورود به مرحله تکمیلی جذب مواد غذایی می شود. اول از همه معده در بافت ماهیچه ای به نام کاردیا باعث ممانعت از بازگشت غذا به مری می شود، در هنگام ورود غذا به معده ابن بافت ماهیچه تنگ شده و غذا بازگشتی به بالا مگر در موارد لزوم ندارد.

معده با فعالیت های فیزیکی خود که به واسطه بافت های ماهیچه ای انجام می دهد غذا را به ماده ای مایع و روان و البته غلیظ در می آورد، افزوده شدن شیره های معده و آنزیم ها در معده این مایع را آماده برای ورود به پروسه بعدی می نماید و این نکته باید جالب باشد که در معده فقط پروتئین ها گوارش می یابد. پس از ترکیب و درست شدن مایع درون معده، غذا به سمت دریچه ای به نام پیلور حرکت می کند، پیلور دریچه ای است ما بین معده و دوازده می باشد که بخش ابتدایی روده بزرگ است. شگفتی و هوشمندی بدن در این مقطع اینجاست که در بخش اول معده با تفکیک کامل موارد در اولویت بندی خاصی غذا را به سمت دوازده می فرستد، در اولین بخش هیدارت های کربن، بعد پروتئین ها و در آخر چربی ها فرستاده می شوند و این نظم شگفت انگیز نشان دهنده بدنی بسیار هوشیار است.

روده کوچک سرزمین جذب کننده کیموس

دستگاه گوارش بدن

روده مهمترین بخش هضم و در نهایت جذب غذا را بر عهده دارد و مایعی که در معده آماده شده و به روده وارد می شود را کیموس می نامیم. روده دارای چین و چروک های بسیار است که در مطلب مربوط به آنتومی روده و شیوه جذب غذایی، صحبت خواهد شد اما در کل همین روده چند متری و چین و چروک هایش سطح جذبی بین 200 تا 250 متر ایجاد می کنند تا تمامی آنچه می توانند از کیموس برداشت کنند.

گوارش شیمیایی در روده جدای از کنش های فیزیکی (البته نه به شدت معده) توسط 3 دسته گروه تزریق کننده مواد آنزیمی و شیمیایی انجام می شود که شامل مایعات صفراوی، شیره های مترشح شده از پانکراس و در نهایت غدد درون ریز خود روده کوچک عهده دار تجزیه شیمیایی غذا هستند. روده کوچک پر پیچ و خم ترین و لا به لایه ترین بخش دستگاه گوارش بدن است و می تواند تا 6 متر طول داشته باشد.

جالب است بدانید هنگامی که غذا از معده وارد ابتدای روده باریک می شود که به آن دوازده می گوییم، هوشمندی این سیستم به گونه ای عمل می نماید که اگر بفهمد هضم این بخش غذایی زمان بر و طولانی است به معده دستور می دهد تا اطلاع ثانوی مانع ورود مرحله بعدی غذا به روده بشود سپس روده شروع به هضم مواد وارد شده می کند و پس از اینکه خیالش راحت شد دوباره به دستوری اجازه ورود غذا را را از معده صادر می کند، این شگفتی باید کافی باشد که بدانیم با چه میزان از هوشمندی بدنی روبرو هستیم و به پیشنهاد آسان طب بیشتر بر روی غذای خود تمرکز کنیم و امید که برای راحتی بدن و توانمندی بیشتر بتوانیم به گیاهخواری و خام گیاهخواری بیندیشیم تا شاید سیستم دستگاه گوارش بدن کمی نفس بکشد.  

روده بزرگ و انتهای مرحله جذب و سپس دفع غذا

دستگاه گوارش بدن

روده بزرگ، روده ای بین 120 تا 150 سانتی متر، بدون چین و چروک هایی که در روده کوچک وجود دارد بوده و حامل ماده باقی مانده از روده کوچک و حرکت آن به سمت مقعد و دفع آن از بدن می باشد. در این لوله عجیب وظیفه اصلی، جذب آب و املاحی است که در روده جذب نشده اند، در روده بزرگ هیچ آنزیم، هورمون یا پرزی وجود ندارد اما در روده باکتری های غیر هوازی زیست می کنند که وظیفه های بسیار مهمی در بدن دارند و مجموعه شگفتی دستگاه گوارش بدن را تکمیل می کنند مثلا مقداری ویتامین K یا B از مواد موجود تولید می شود این باکتری های شگفت انگیز از گلوکز یا لاکتوز تغذیه می کنند. در انتها پس از تمامی موارد بر روی چیزی که ما غذا می گفتیم و حال تبدیل به بافتی نیمه جامد شده دفع انجام می پذیرد.

این گزارش اولیه از سیستم دستگاه گوارش بدن مختصری بود از یک پروسه حیات بخش که لزوم آن را شاید خیلی از ما تا آخر عمر متوجه نشویم و این شگفتی را درک نکنیم. آسان طب با تفکیک تمامی بخش ها به واسطه تحلیل بر روی تجزیه و جذب مواد 3 دسته ویتامینه، پروتئینه و هیدراته  در کنار مواد آلی و معدنی دیگر در پی یافتن راه های مناسب غذایی و تحیلی رفتار خوراکی ماست امید بتوانیم با هم زیبا زندگی کنیم.

منبع: https://asanteb.com

0/5 ( 0 نظر )

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا