دندان سگ ها ، روش مسواک زدن و ساخت خمیر دندان مخصوص

مراقبت روزانه در خانه شامل بررسی های روزانه ی دهان و دندان ها و همین طور مسواک زدن است . خمیر دندان انسان ها به دلیل داشتن فلوراید برای سگ ها مشکلات مسمومیت شکم درد و  ناراحتی های گوارشی را در پی دارد ، زیرا سگ ها نمی توانند کف خمیر دندان را از دهان خارج کنند. بنابر این در این بخش به آموزش روش ساخت خمیر دندان مخصوص برای سگ ها پرداخته و در مورد مراقبت و مسواک زدن روزانه دندان سگ ها صحبت خواهیم نمود.

دندان سگ ها

مراقبت و نگهداری روزانه از دندان سگ

همراهان مجله ی پزشکی آسان طب ؛ مراقبت روزانه در خانه شامل بررسی های روزانه ی دهان و دندان ها و همین طور مسواک زدن می باشد . هنگام برسی دهان سگتان باید هر گونه علائمی از بیماری لثه مثل بوی بد دهان، لثه های قرمز رنگ شده، پلاک ها و جرم های دندانی که به رنگ زرد _ قهوه ای برروی دندان ها تشکیل شده اند، درد و خون ریزی زمانی که دهان و یا لثه ها را لمس می کنید.
آبریزش غیر طبیعی و زیاد از اندازه ، دندان های شکسته، افتادن و یا لق شده، هم چنین هر توده ی غیر عادی در دهان را جدی گرفته و به دامپزشک اطلاع بدهید.

مراقبت و نگهداری روزانه از دندان سگ

مسواک زدن دندان سگ

برای مسواک زدن بهتر است از مسواک های مخصوص سگ و گربه ها که برسی نرم دارند، استفاده کنید و فقط از خمیر دندان های مخصوص حیوانات و یا از خمیردندان های خوراکی کودکان استفاده نمایید. استفاده از خمیر دندان های غیر خوراکی که مخصوص افراد بزرگسال می باشد باعث دل درد، استفراغ و بروز مشکلات گوارشی می شود.

سگ ها معمولا هنگام مسواک زدن مقاومت کرده و به صاحب خود اجازه ی این کار را نمی دهند ، اما با چند تمرین بسیار ساده می توانید آن ها را به مسواک زدن علاقه مند سازید.

مرحله اول : ابتدا باید به احساس ترس سگ در زمانی که مسواک را به داخل دهان می برید، غلبه کنید. برای این کار، روزانه 2 بار انگشت خود را به داخل آب گوشت و یا آب مرغ فرو برده و خیلی آرام و در حین بازی کردن با سگ، انگشت خود را به داخل دهان حیوان برده و حرکاتی شبیه مسواک زدن انجام بدهید، این عمل را 3 روز متوالی تکرار نمایید.
مرحله دوم : در مرحله ی بعدی به جای انگشت از مسواک مخصوص سگ که به آب گوشت و یا آب مرغ آغشته کرده اید، استفاده نموده و به همان روش و در مدت 3 روز ادامه بدهید.
مرحله سوم : در مرحله ی آخری مسواک را به خمیر دندان مخصوص حیوانات و یا خمیر دندان خوراکی مخصوص کودکان آغشته ساخته و روزانه 2 بار دندان های سگ را مسواک بزنید.

افزون بر مسواک زدن روزانه، می توان از خوراکی ها و یا اسباب بازی هایی که به منظور جلوگیری از تشکیل پلاک و جرم های دندانی در پت شاپ ها وجود دارد نیز استفاده نمود.

مسواک زدن دندان سگ

بیشتر بدانید : دندان های شیری توله سگ ها، زمان رشد و افتادن یا جدا شدن آن ها

ساخت خمیر دندان برای تمیز کردن دندان سگ

خمیر دندان انسان ها به دلیل داشتن فلوراید برای سگ ها مشکلات مسمومیت شکم درد و ناراحتی های گوارشی را در پی دارد ، زیرا سگ ها نمی توانند کف خمیر دندان را از دهان خارج کنند.
برای مسواک دندان های سگ ها می توانید از خمیر دندان مخصوص سگ ها استفاده کنید یا خود اقدام به ساخت خمیر دندان خانگی کنید. برای این کار به شش قاشق چای خوری جوش شیرین، 1/3 قاشق چای خوری نمک و چهار قاشق چای خوری گلیسرین نیاز دارید. سه مورد فوق را باهم مخلوط می کنید تا ترکیبی شبیه خمیر دندان به دست آید.

برای جلب رضایت سگ می توانید به مخلوط فوق آبگوشت گوشت گاو (با سدیم کم) و یا دو قاشق چای خوری عصاره نعنا اضافه کنید . برای سالم ماندن دندان های سگ خود می توانید هفته ای یکبار از مسواک استفاده نمایید.

جوش شیرین می تواند برای سگ ها سمی باشد ( اما در مقادیر زیاد ) . برای مسواک زدن  مقدار کم مخلوط فوق جوابگو می باشد. مخلوط فوق باید در یخچال نگهداری شود.

 

منبع : https://asanteb.com

3.3/5 ( 3 نظر )

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا