استحمام پرنده و روش های اصولی برای انجام اینکار در اسارت - آسان طب

استحمام پرنده و روش های اصولی برای انجام اینکار در اسارت

یکی از جنبه های مهم مراقبت از پرندگان که اغلب نادیده گرفته شده است حمام می باشد! در طبیعت پرندگان از باران و گودال های آب برای تمیز کردن خود استفاده می کنند ، اما در اسارت شما باید جایگیزینی جهت بهداشت شخصی پرنده در نظر داشته باشید. بنابر این در ادامه با روش اصولی استحمام پرنده ها آشنا خواهید شد و با اجرای آن دیگر می توانید از بسیاری از بیماری ها و یا بروز مشکلات سلامتی جلوگیری کنید.

استحمام پرنده و روش های اصولی برای انجام اینکار در اسارت

استحمام پرنده

شما نیز برای پرنده خود باران بسازید! با استفاده از یک بطری و یا اسپری به آرامی روی آن آب بریزید و این کار را طوری انجام دهید که پرنده لذت برده و خوشش بیاید، نه این که باعث وحشتش گردد. می توانید بطری را کمی سوراخ کرده و بالای قفس پرنده قرار بدهید تا ارام ارام اب روی سر پرنده بریزد. در صورتیکه سینک اشپزخانه تان کم عمق است می توانید آن را از آب پر کرده و اجازه دهید پرنده خود را در آن بشوید. البته انتخاب هر یک از این روش ها به خود پرنده بستگی دارد که از کدام مورد خوشش بیاید.

روش های مختلف استحمام پرنده

همراهان مجله ی پزشکی آسان طب ؛ گاهی اوقات شست و شو فقط با اب کافی نمی باشد، به دلیل این که ممکن است پر های پرنده به میزان زیادی چرب باشد و یا خاکی شده باشد که در این موارد شستن با مواد شوینده ضروری می باشد.
برای این منظور می توانید از شامپو بچه استفاده نمایید. استفاده از شامپو بچه یکی از ساده ترین و بهترین روش ها می باشد. یک قاشق غذاخوری از شامپو را به یک پیمانه آب ترکیب کرده و سپس به ارامی از طریق اسپری به بدن پرنده بپاشید، فقط مراقب باشید که داخل چشم ها و مجاری تنفسی حیوان نرود. اجازه بدهید پنج دقیقه این محلول روی بدن پرنده بماند (در محیط گرم) . سپس او را به طور کامل در آب شفاف و زلال بشویید تا تمام مواد از بین پر ها خارج گردد.
محصولات تجاری نیز برای تمیز کردن پرها وجود دارند . همه ی آن ها تا حدودی مفید می باشند. اما دقت داشته باشید این مواد دارای عطر و روغن های آرایشی هستند و پس از استفاده ممکن است پرنده شروع به پر کنی کند.
در صورتیکه مقدار زیادی از مواد شیمیایی مثل چسب یا روغن آلوده به پر های پرنده چسبیده باشد باید حتما او را به دامپزشک نشان دهید . این شرایط همانند اثرات نشست نفت در محیط زیست می باشد که این اثرات زیان آور است. پرنده شما نیز ممکن است به مراقبت های پزشکی و پاکسازی سریع از این مواد احتیاج داشته باشد.

ادامه مطلب -> کلیک کنید
تمیز کردن گوش حیوانات برای حفظ سلامتی و پیشگیری از بیماریها

استحمام پرنده و روش های اصولی برای انجام اینکار در اسارت

بیشتر بدانید : ملنا در پرندگان یا تغییر رنگ مدفوع ، خطرات ، علائم و درمان

 

نکات مهم در رابطه با استحمام پرنده

 • طوطی هایی که هنوز رام نشده اند را هرگز حمام نکنید ، به دلیل این که دچار استرس می گردند. پس از رام شدن آن ها را به راحتی بشویید. حتی می توانید آن ها را در حمام برده و از قفس بیرون بیاورید.
 • ممکن است برای دفعات اول پرندگان از حمام کردن دچار ترس شود، اما کم کم عادت خواهند کرد.
 • حتما از آب ولرم استفاده کنید. زیرا کلر موجود در آب برای پرنده بسیار مضر می باشد. اگر پرنده را در حمام می شویید از گرم کردن آب خودداری نمایید، زیرا کلر موجود در آب به بخار تبدیل شده و به چشم و همین طور دستگاه تنفسی پرنده آسیب وارد می کند.
 • اگر می خواهید ظرف آبی قرار دهید تا پرنده بتواند خود را در آن بشوید. بهترین زمان برای این کار ظهر می باشد، زیرا در این زمان پرنده آرامشی نسبی دارد.
 • مراقب باشید که آب وارد مجرای تنفسی نگردد ، زیرا بسیار خطرناک می باشد. آب وارد بینی می گردد و سپس به سمت سینوس ها حرکت کرده و باعث بروز بیماری های عفونی و تنفسی می شود که درمان این گونه بیماری ها سخت و در برخی حالات حاد غیر ممکن می باشد.
 • دقت داشته باشید برخی از پرندگان مانند قناری که حمام کردن را دوست دارند بهتر است درون قفسشان حمام کوچکی (با استفاده از کاسه ای کم عمق) قرار بدهید.
ادامه مطلب -> کلیک کنید
بیماری های شایع در مرغ عشق و معرفی 5 مورد

استحمام پرنده و روش های اصولی برای انجام اینکار در اسارت

 • هرگز از مواد شوینده بیش از اندازه استفاده نکنید، زیرا غده های چربی که در زیر پر ها وجود دارند را از بین می برد و به علاوه اگر این مواد به خوبی از بین پر ها پاک نگردد زمانی که پرنده پر آرایی کند این مواد وارد دهانش شده و برایش مشکل ساز خواهند شد.
 • آب را به صورت عمودی (حالت باران) روی بدن پرنده بگیرید.
 • پس از حمام به تغذیه ی پرنده دقت کنید و گرسنه اش نگذارید.
 • در صورت بیماری و یا ضعف پرنده ، از حمام کردن آن خودداری نمایید و حتما با دامپزشک مشورت کنید.
 • پس از این که پرنده از حمام خارج شد، هرگز او را در معرض هوای سرد قرار ندهید، او را در محلی بدون جریان هوا گذاشته و اجازه دهید پرنده خود را خشک کند.

 

 

منبع : https://asanteb.com

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *