کمک های اولیه در پرندگان و رعایت 4 اقدام اورژانسی توسط شما - آسان طب

کمک های اولیه در پرندگان و رعایت 4 اقدام اورژانسی توسط شما

پرندگان حیواناتی حساس و شکننده هستند و هرگونه اسیب و یا بیماری می تواند نتایج بسیار جدی و مخرب داشته باشد. کمک های اولیه در پرندگان که در خانه توسط شما انجام می شود در مرحله ی اول درمان قرار دارد و سپس نوبت به درمان ها و اقدامات توسط دامپزشک می رسد.

کمک های اولیه در پرندگان

رسیدگی های پزشکی و کمک های اولیه در پرندگان

همراهان مجله ی پزشکی آسان طب ؛ تروما یکی از خطرناک ترین و شایع ترین خطراتی است که پرندگان به آن دچار می گردند. لبه های تیز قفس و یا سیم می تواند باعث پارگی شدید در نقاطی از بدن پرنده گردد.
مبارزه بین پرندگان به خصوص پرندگانی با چثه بزرگ می تواند اسیب های جدی از جمله پارگی دهان را به دنبال داشته باشد. سایر حیوانات خانگی مانند سگ و گربه نیز می توانند به پرنده ها اسیب برسانند و آن ها را زخمی کنند. مهم ترین چیز ارام کردن پرنده می باشد. در این گونه موارد ثانیه ها بسیار پر ارزش می باشد و شما باید فورا به وضعیت پرنده رسیدگی کنید. در اولین مرحله پرنده را به محیط گرم و ارام برده و چند لحظه اجازه دهید تا پرنده ارامش پیدا کند. اکنون نوبت به رسیدگی های پزشکی و کمک های اولیه در پرندگان می رسد. شما باید سریعا با دامپزشک مشورت نمایید.

ادامه مطلب -> کلیک کنید
7 نوع بیماری رایج در سگ ویمارانر

کمک های اولیه در پرندگان برای پارگی و زخم 

اگر در سطح بدن پرنده پارگی و زخم مشاهده می شود ان را با بتادین ضد عفونی کنید. هرگز از کرم های موضعی انتی بیوتیک استفاده نکنید ( جز با تجویز دامپزشک ).

کمک های اولیه در پرندگان برای خونریزی

در ابتدا محل خونریزی را پیدا کرده و پر های ان قسمت را کوتاه کنید. از استفاده ی محلول های لخته کننده خون (فولیکولی) استفاده کنید. پارگی زبان نیز باعث خونریزی می گردد در این هنگام پودر زاج سفید را با اب سرد مخلوط کرده و در دهان پرنده بریزید. اگر در نقاط دیگری از بدن پرنده نیز خونریزی مشاهده می شود می توانید از همین محلول استفاده کنید که به کاهش خونریزی حیوان کمک می کند.

کمک های اولیه در پرندگان

کمک های اولیه در پرندگان برای منقار و ناخن

پاره و یا شکسته شدن پوشش منقار و ناخن نیاز به جلوگیری از اسیب های بیشتر دارد. این اسیب ممکن است بر اثر خراب بودن قفس و یا برخورد با جسم محکم ایجاد گردد ، در آن بخشی از ناخن یا منقار که دچار سیب شده باید اصلاح گردد.

کمک های اولیه در پرندگان برای ضربه

همراهان مجله ی پزشکی آسان طب ؛ اگر پنجره ی شما توسط پرده پوشیده نشده باشد پرنده هنگام پرواز در خانه ممکن است به ان برخورد کرده و دچار اسیب شود. در این حالت فورا پرنده را به محلی تاریک برده و با دامپزشک تماس بگیرید. اگر پرنده شما هوشیاری اش را از دست حتما نیاز به اوراژانس دامپزشکی دارید.
بسیاری از پرنده ها در هنگام ضربه برایشان مشکل پیش می اید که شاید در لحظه ی اول این مشکلات مشاهده نشوند. اگر شما بعد از ضربه مشکوک به بیمار بودن پرنده خود شدید تا زمانی که توسط دامپزشک معاینه نشده او را در اتاقی تاریک با دمای 85 درجه فارنهایت بگذارید. اما هرگز سعی نکنید تا خودتان پرنده را درمان کنید و برای حیوان دارو تجویز کنید. این کار فقط باید توسط دامپزشک انجام گردد.
نشانه هایی از بیماری بعد از ضربه مشاهده می شوند:

  • رفتار مبهم
  • کاهش اشتها
  • کاهش فعالیت
  • نشست در پایین قفس به مدت زیاد
  • چشمان بسته

کمک های اولیه در پرندگان

در صورتیکه بدن پرنده شما اغشته به روغن شد آن را شست و شو داده و خشک کنید ( روش حمام کردن یا استحمام پرنده ). اگر حمام کردن پرنده امکان پذیر نمی باشد از نشاسته ذرت یا پودر بچه استفاده کنید. اگر از بدن پرنده شما غده هایی بیرون زده است ان را با وازلین مرطوب کرده و به دامپزشک مراجعه نمایید.

 

منبع : https://asanteb.com

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *