سندرم شیر سمی در توله سگ های 4 الی 14 روزه و روش درمان آن - آسان طب

سندرم شیر سمی در توله سگ های 4 الی 14 روزه و روش درمان آن

سندروم شیر سمی به دلیل فقدان توانایی استفاده توله ها از شیر مادر بروز می کند و به این ترتیب توله های سگ با خوردن شیر آلوده به مسمومیت دچار می شوند. یکی از علائم این عارضه در توله ها ناله ی مداوم می باشد ، بنابر این با مشاهده آن باید فورا به دامپزشک مراجعه شود. در ادامه به صحبت بیشتر درباره علائم و نشانه ها و همین طور روش تشخیص این عارضه می پردازیم.

سندرم شیر سمی در توله سگ

سندرم شیر سمی

این عارضه در توله هایی بین سنین 4 الی 14 روزه رخ می دهد. سندرم شیر سمی در اثر توکسین های موجود در شیر سگ ماده و یا به علت عدم توانایی استفاده ی توله ها از شیر مادر به وجود می آید و توله ها در اثر خوردن شیر آلوده دچار عفونت باکتریایی و مسمومیت می گردند.
توله ها به دلیل خنثی بودن و همین طور کافی نبودن اسید معده نمی توانند با این بیماری باکتریایی و میکرو ارگانیسم ها مقابله کنند (PH معده ی توله ها ذرحدود 2 الی 3 برابر کمتر می باشد).

 

علائم سندرم شیر سمی

علائم بالینی توله ها شامل ناله ی مداوم ، نفخ، اسهال سبز رنگ و همین طور مقعد قرمز رنگ می گردد. علائم بالینی سگ ماده شامل ترشحات غیر معمول از سر پستانک ها و تورم سینه ها، واژنیت، متریت، ترشحات فرج، ادرار زیاد و عطش بیش از حد می باشد.

 

دلایل بروز سندرم شیر سمی

علل به وجود آمد سندرم شیر سمی، همراهی عفونت ژنی شیر با عفونت سر پستانک ها و یا تورم حاد پستانی همراه با استرپتوکوکی (که معمولا عفونت های استرپتوکوکی با تورم مزمن پستان ها (colibacillary) همراه می باشد) است.

افزایش سطح آلودگی های باکتریایی در شیر سگ ماده یکی از اصلی ترین علل سندم شیر سمی است که به دلیل ورود مواد سمی از طریق خون به شیر مادر می باشد و  معمولا پس از زایمان و همراه با تورم پستان است.

ادامه مطلب -> کلیک کنید
پوست سگ و بررسی علل خشکی آن

سندرم شیر سمی در توله سگ

بیشتر بدانید : روش تغذیه توله سگ ها جهت جلوگیری از تلف شدن آن ها

 

تشخیص سندرم شیر سمی

همراهان مجله ی پزشکی آسان طب ؛ همانطور که ذکر شد، بروز این بیماری در توله ها همراه با اسهال و قرمزی مقعد رخ می دهد، اما به طور معمول این عارضه توسط صاحبان تشخیص داده نمی شود، زیرا در زمان اسهال سگ ماده به تمیز کردن مقعد توله اسرار می ورزد و لیس زدن مداوم مادر موجب قرمزی مقعد توله ها و گمراهی صاحب می گردد.

در مراحل اولیه ی این بیماری، مدفوع توله ها زرد رنگ و بوی ترشیدگی شدید می دهد. و در مراحل پیشرفته ی سندرم شیر سمی، در اثر ترشح صفراوی، اسهال در توله ها شدیدتر شده و برنگ سبز ظاهر می گردد. بوی متعفی داشته و نشان از بالا بودن PH و عدم جذب لاکتوز و همچنین هماتوژن پروتئین یا اسهال نکروز می باشد.

می توان در صورت ایجاد ورم پستان و یا واژنیت، مسمومیت هماتوژن را به سندرم شیر سمی در ارتباط دانست. در سندرم شیر سمی اسهال طبیعی وجود ندارد بلکه در این عارضه، اسهال حالتی پیشرفته و شدید داشته و به همین علت باید از مصرف شیر جلوگیری گردد.

ایجاد اسهال شدید در توله های شیرخوار به طور معمول به علت وجود جریان خود به خود خون از نوک پستانک ها (galactorrhoea) است. در این زمان توله ها براثر اشباع ظرفیت لاکتور دچار بالا رفتن اسید معده (PH اسیدی) می گردند و به صورت مداوم حالت ترش کردن دارند و درد شدیدی در نواحی شکم حس می کنند.

ادامه مطلب -> کلیک کنید
آشنایی با سگ های وزشکار نژاد استابی هون

در ایجاد اسهال شدید حتما باید آزمایش مدفوع انجام گیرد. به خاطر داشته باشید که در تشخیص سندرم شیر سمی نمی توانید تنها به آزمایشات باکتریولوژیک شیر مطمئن شوید ، به دلیل این که:

  • ممکن است در زمان نمونه گیری از شیر سگ ماده، نمونه گیری در شرایط به صورت کامل استریل انجام نگردد (سر پستانک ها کاملا استریل نشده باشد).
  • مصرف آنتی بیو گرام برای پیشگیری پیش از درمان، نیز می تواند موجب اشتباه آزمایشات شود.
  • در صورتی که نمونه ی شیر کاملا در شرایط استریل جمع آوری گردد ممکن است توله ها خود حاوی باکتری های سمی غیر غابل تشخیص و همین طور خطرناک باشند. (بر اثر نزدیکی و یا خوردن لاشۀ مرغ و تغذیۀ مادر با مرغ یا گوشت نپخته)

سندرم شیر سمی در توله سگ

درمان سندرم شیر سمی

جهت درمان این عارضه باید توله ها را از مادر به مدت حداقل 24 الی 72 ساعت جدا نمود و سپس تجویز مایعات خوراکی حاوی گلوکز برای از بین رفتن نفخ و ثابت شدن درجه حرارت شروع تغذیه ی مصنوعی توله ها کرد و باید هرچه سریع تر به دامپزشک مراجعه گردد.

جهت پیشگیری از بیماری سندرم شیر سمی بهتر است از باردار شدن سگ های ماده ی مبتلا به ورم پستان و هر نوع ناهنجاری های پستانی و رحمی جلوگیری شود. هم‌چنین می توانید پس از زایمان (با کمک اکسی توسین و یا ارگونوین) از عفونت های رحمی جلوگیری کنید و یا با جراحی و خالی کردن مناسب رحم سگ ماده، از به وجود آمدن این عارضه جلوگیری کنید. کوتاه کردن نوک ناخون های تیز توله ها نیز توصیه می گردد، زیرا ممکن است موجب ایجاد خراش هایی بر روی پستان مادر شده و ایجاد تورم و عفونت های پستانی کنند.

 

 

منبع : https://asanteb.com

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *