بد خلقی عروس هلندی ، دلایل و راهکارهای رفع این مشکل - آسان طب

بد خلقی عروس هلندی ، دلایل و راهکارهای رفع این مشکل

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

کاکاتیل یا همان عروس هلندی پرنده ای بسیار زیبا و جذاب و مورد علاقه ی دوستداران پرندگان می باشد. این پرنده صدای بسیار زیبایی دارد و قادر به سخن گفتن (البته در موارد استثنایی) می باشد. عروس هلندی ها بنا به دلایلی دچار بدخلقی می گردند که این امر صاحبان آن ها را کلافه می سازد ، اما برای برطرف نمودن این مشکل راهکار هایی وجود دارد که پس از صحبت درباره ی دلایل بد خلقی عروس هلندی به آن ها خواهیم پرداخت.

بد خلقی عروس هلندی
بد خلقی عروس هلندی و دلایل این مشکل

بد خلقی عروس هلندی

این پرنده جثه ای کوچک دارد و از نظر بهداشت دارای رتبه خوبی می باشد. برای تربیت آن ها بهتر است آنها را از جوجگی خریداری نمایید. عروس هلندی ها بنا به دلایلی دچار بدخلقی می گردند و در واقع این رفتار بیماری نیست بلکه جزئی از حالات ذاتی موجود در آن ها است که با قرار گرفتن آنان در شرایط خاصی سبب افشای خلق بد آن ها می گردد. طبق آمار های سازماندهی شده مربوط به طوطی سانان ، از هر هشتاد عروس هلندی 33 عدد از آن ها تحت چنین شرایطی می باشند.

دلایل بد خلقی عروس هلندی

اکنون به بررسی علل بد خلقی عروس ها می پردازیم. عروس هلندی ها اعم از نر و ماده ی آن ها ممکن است دچار چنین عارضه ای گردند و اولین عامل موثر در وقوع آن می توان به دوران جوجگی او اشاره نمود.

آن ها هنگامی که در سنین پایین به سر می برند به دلیل مواجه نشدن با انسان ها و ارتباط نداشتن با آن ها با پا گذاشتن به سنین بزرگسالی، رفته رفته این رفتار در آنان شکل گرفته و متاسفانه هیچ راه حلی برای رام نمودن این دسته از عروس ها وجود ندارد.

عروس هایی که دچار این عارضه می باشند ، نسبت به همنوعان خود نیز واکنشی وحشیانه نشان می دهند و همواره رفتاری تهاجمانه دارند به صورتی که امکان جفت شدن آن ها به میزان ده درصد می باشد.

این عروس ها در هنگام مواجه شدن با انسان ها کاملا وحشی می شوند و با رفتار ها و شیوه های مختلف نظیر گاز گرفتن و جیغ های ممتد در صدد دفاع از خود می باشند.
برخی دیگر از عروس هلندی ها به هنگام دارا شدن جفتی با جنس مخالف ، فورا این رفتار در آن ها شکل می گیرد. از جمله رفتار آن ها می توان به :

  • از خود رفتار هایی مانند جیغ های بلند در آورده و به دفاع کردن از ماده ی خود پرداخته و یا ماده ی آن ها در صورت دارا بودن تخم رفتاری تهاجمی پیدا کرده و حتی ممکن است به نر خود آسیب وارد کنند.
  • از حالت آرامی و دستی بودن به طور کامل بیرون آمده و مانند یک عروس وحشی رفتار می کنند.

بیشتر بدانید : نگهداری عروس هلندی و 10 سوال رایج در مورد آن

راه حل رفع بد خلقی عروس هلندی

هنگامی که عروس هلندی خود را در معرض شدید چنین رفتاری ملاحظه نمودید، بلافاصله او را از سایر عروس هلندی ها و یا سایر پرندگان جدا نمایید به گونه ای که دیگر قادر به شنیدن صدای آن ها نباشد و به مدت (چند هفته الی یک ماه ) به صورت انفرادی نگه داری شود و در این مدت تنها خود شما به وی غذا دهید تا کمی رفتارش انعطاف پیدا کند. جهت موفقیت در این راه می توانید از غذا های مورد علاقه ی حیوان استفاده کنید.
همراهان مجله ی پزشکی آسان طب ؛ در صورتی که عروس وحشی شده ی شما ماده می باشد، به هیچ وجه در این زمان لانه ای برای وی قرار ندهید تا به حالت اولیه برگردد.

معمولا عروس هلندی های ماده ای که دچار چنین شرایطی می گردند پس از گذشت زمانی تخم گذاری های بی رویه را آغاز می کند. هنگامی که احساس نمودید عروس هلندی شما به حالت اولیه بازگشته است ، با قفس شخصی خود وی را در کنار سایر عروس ها گذاشته و برای زمانی نزدیک به دو هفته به همین روال پیش بگیرید و سپس او را وارد قفس سایر عروس ها و یا عروس دیگر خود نمایید.

بر طبق تحقیقات انجام شده ، عروس های نری که در معرض چنین مشکلی قرار دارند عروس هایی عقیم می باشند اما این نظریه به طور دقیق صدق نمی کند. توصیه می شود این دسته از عروس ها را که اخلاقی همانند هم دارند در کنار یکدیگر نگهداری کنید.

از جمله نژاد های رایج مبتلا به این عارضه می توان به نژاد های سینامون یا دارچینی و عروس های لوتینو اشاره کرد و باید گفت که تنها به صورت تخمینی است و قطعیتی ندارد.

بد خلقی عروس هلندی
بد خلقی عروس هلندی ، دلایل و راهکارهای رفع این مشکل

به هیچ عنوان از هیچ دارویی نظیر مسکن ها و یا محرک کننده ی جنسی در این دسته از عروس های بدخلق استفاده نکنید ، به دلیل این که هیچ ثمری ندارد و تنها سبب تشدید این عارضه می شود.

حتی الامکان از لمس این عروس ها پرهیز نمایید ، به علت این که استرس ناشی از لمس شدن انان توسط انسان ها موجب اضطراب بیشتر و یا حتی سکته ی آن ها می گردد. تلاش شود این پرندگان در طی این دوره کاملا تقویت شوند تا به دلیل مصرف بالای انرژی خود تلف نگردند.

میزان ابتلای عروس های نر بیش از عروس های ماده است و مهم ترین علت وجود چنین بیماری روانی در عروس هلندی ها خارج گشتن آن ها از چرخه ی طبیعی و قرار گرفتن آن ها تحت اسارت انسان ها می باشد.

 

منبع : https://asanteb.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...