توصیه‌های لازم قبل و بعد از جراحی قلب

ICU مخفف بخش مراقبت‌‎های ویژه و CCU مخفف بخش مراقبت‌های قلبی در بیمارستان می‌باشد. این دو، مکان‌هایی هستند که در آن‌ها تجهیزات متخصصین، پرستاران و دستگاه‌های مخصوص وجود دارد. در این مکان‌ها بیمارانی که عمل باز قلبی داشتند یا دچار حمله قلبی شده‌اند بستری می‌گردند. اگر روزی کارتان به این دو مکان رسید، در آن مکان‌ها تحت کنترل و نظارت کامل خواهید بود تا بتوانید به سرعت بهبودی خود را به دست بیاورید. بسته به نوع جراحی و شرایط بهبودی گاها افراد مدتی چند روزه را در این بخش‌ها می‌مانند، سپس به یک اتاق معمولی که در ایران به اصطلاح به آن بخش می‌گویند منتقل می‌شوند. بیماران در بخش مراقبت‌های ویژه همانطور که از نامش پیداست با حساسیت زیادی تحت کنترل می‌باشند. در این مقاله قصد داریم به نکاتی برای جراحی قلب که لازم است از آن‌ها آگاهی داشته باشید بپردازیم.

جراحی قلب

نکاتی که پزشکان معتقدند لازم است از جراحی قلب بدانیم

پزشکان معتقدند بیماران باید از نظر روحی برای جراحی های قلب آماده باشند و با آمادگی لازم نزد آن ها بروند. آن ها دوست دارند بیمار بداند قرار است چه اتفاقی برایش بیفتد و طی مدت بستری و ترخیص چه مراحلی را پیش رو دارد و راجع به تمام این موارد در مطب صحبت می کند.

بیمار صبح زود بیدار می شود و توسط متخصصان بیهوشی معاینه می گردد، سپس دکتر بیهوشی با بیمار صحبت می کند و به بیمار و خانواده اش می گوید که چه چیزی انتظار او را می کشد. حقیقت این است که در این مسائل مدیریت بعضی چیزها به عهده خانواده و خود بیمار است مخصوصا روز عمل چون آن روز خانواده خیلی مضطرب هستند.

ادامه مطلب -> کلیک کنید
سینه بند تنگ چه عوارضی برای خانم ها دارد؟

متخصص بیهوشی قلب، با خانواده بیمار در طول عمل جراحی تماس می گیرد و به آن ها اطلاع می دهد که در چه مرحله ای از عمل هستیم، راجع به دریچه میترال چه فهمیدیم و آیا اصلاحش کردیم؟ اگر آری چطور؟ همینطور که بیمار به هوش می آید یک دستگاه تنفس مصنوعی به او متصل است و یک لوله در گلوی اوست.

وجود یک لوله در گلو می تواند یک تجربه ترسناک باشد و وقتی پزشکان  از به هوش آمدن بیمار مطلع می شوند سعی می کنند لوله تنفسی را هر چه سریعتر خارج کنند اما باید مطمئن شوند که بیمار آیا می تواند کاملا نفس بکشد یا نه، هر چند که هنوز کاملا به هوش نیامده باشد. 3 تا 5 ساعت پس از عمل جراحی بسته به شرایط پزشکان و پرستاران بیمار را به واحد مراقبت های ویژه انتقال می دهند و بیمار کل شب را در آنجا سپری می کند.

چه موقع پس از جراحی قلب مرخص می‌شویم؟

جراحی قلب

به گزارش آسان طب امروزه افراد بیش از یک یا دو روز پس از جراحی در بخش مراقبت های ویژه می مانند و سه تا چهار روز هم در بخش بستری می شوند. پزشکان این موارد را قبل از جراحی با بیمار مطرح می کنند البته این موارد با توجه به شرایط هر بیمار تفاوت می کند و متخصصین به بیماران می گویند که هدفشان این است که روز چهارم بعد از جراحی بتوانند مرخص شوند.

ادامه مطلب -> کلیک کنید
بالا آوردن نوزاد و رفلاکس معده نوزاد

اما باید صادقانه گفت که برای خیلی از بیماران هنگام ترخیص مسکن های خیلی قوی تجویز می شود چون هنوز درد دارند. بیماران بعد از جراحی معمولا هر کاری که بخواهند می توانند به صورت هوازی انجام دهند اما استثنا هم وجود دارد. معمولا بعد از بهبودی کامل می توانند راه بروند، کوهنوردی کنند یا از تپه بالا بروند و یا مدت زمان کوتاهی پیاده روی کنند. باید حتما بعد از جراحی مراقب خود باشند و وسیله های سنگین را جابه جا نکنند. بیماران نباید به خودشان فشار بیاورند و این تنها محدودیت دو سه هفته اول جراحی است، در نتیجه بیمارانی را داریم که بعد از گذشت یکی دو هفته پس از جراحی قلب سر کار می روند. 

پزشکان معمولا بیماران را تشویق می کنند تا در صورت امکان بعد از جراحی قلب به فعالیت های روزانه شان ادامه دهند و فقط وسایل سنگین جابه جا نکنند و به خودشان فشار نیاورند.

منبع: https://asanteb.com

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا