مرغ عشق ماده تخمگذار و 5 نکته جهت انتخاب آن

مرغ عشق (به انگلیسی: budgerigar) پرنده‌ای هوشمند و اهلی بوده که بازی کردن را بسیار دوست دارد و افراد زیادی به آن علاقمند هستند، دارای دو نوع ساده و انگلیسی می‌باشد که نژاد انگلیسی از نژاد ساده و معمولی بزرگتر است. قدرت فراگیری کلمات در مرغ عشق حتی از بقیه‌ی گروه طوطی سانان مانند عروس هلندی نیز بیشتر است، بهتر است برای تقلید کلمات، مرغ عشق، جوجه باشد و تنها نگهداری شود. توجه داشته باشید در صورتیکه مرغ عشق ماده تخمگذار دچار عطسه‌های متوالی، بیماری نیوکاسل، آبله، پستیاکوز، کوکسیدیوز و … شد سریعا به دامپزشک مراجعه کنید تا مراحل درمانی را در پیش بگیرید.

مرغ عشق ماده تخمگذار

اطلاعاتی در مورد مرغ عشق ماده تخمگذار

در هنگام خرید مرغ عشق توجه داشته باشید که افرادی که مرغ محلی می‌فروشند مرغ عشق را در کنار حیوانات یا پرندگان دیگر نگهداری نکنند زیرا در این صورت این نوع مرغ عشق‌ها بیمار هستند و به بهداشت آن‌ها توجه نشده و باید از خرید آن امتناع کنید. حتما مرغ عشق ماده تخمگذار را از فروشگاه‌های معتبر که به بهداشت اهمیت می‌دهند خرید کنید، به قفس پرندگان نیز دقت ویژه داشته باشید که بدون زنگ زدگی بوده و ظرف غذاها درپوش داشته باشد.

قوانین جفت گیری در مرغ عشق‌ها

برای افزایش قدرت باروری در مرغ عشق نر می‌توانید به غذایش جوانه گندم، تخم کتان، ویتامین E و D اضافه کنید. در صورتیکه مرغ عشق‌ها همدیگر را به عنوان جفت بپذیرند جفت گیری را آغاز خواهند کرد اما صرف جفت گیری در مرغان عشق، تخم گذاری ایجاد نخواهد شد مواردی مانند قفس و لانه تخم گذاری نامناسب، تغذیه ناکافی، تنش، تومورهای دستگاه تناسلی، عفونت تخمدان و … باعث عدم ایجاد تخم و یا نطفه دار نشدن تخم‌ها می‌گردد. پس از تخم گذاری، پرنده روی تخم خوابیده تا جوجه شود و یا اینکه می‌توان از دستگاه جوجه کشی استفاده کرد و طول دوران جوجه کشی 18 تا 20 روز می‌باشد. با توجه به اینکه مرغ عشق‌ها به مکان مورد نظر خود عادت می‌کنند بنابراین از تغییر مکان قفس خودداری کنید.

ادامه مطلب -> کلیک کنید
پرت فیش های دو رگه ساخت دست انسانها

دقت در خرید مرغ عشق ماده تخمگذار

مرغ عشق ماده تخمگذار

1. حرفه‌ای وارد مغازه شوید

جهت خرید مرغ عشق ماده تخمگذار پس از اینکه وارد مغازه شدید از صحبت‎‌های بیهوده با فروشنده پرهیز کرده و به هدف خود که انتخاب بهترین مرغ عشق است متمرکز شوید و بر دانسته‌های خود تکیه کرده، از فروشنده کمتر سوال کرده و خودتان با توجه به اطلاعاتی که از قبل دارید و در این مقاله از مجله پزشکی آسان طب مطالعه کرده‌اید مرغ عشق مورد نظر خود را انتخاب کنید.

2. دقت به ظاهر پرنده‎ها

در صورتیکه مرغ عشق ماده تخمگذار فقط پف کرده باشد مشکلی نیست و می‌توانید آن را خریداری کنید، مرغ عشق‌های ماده زمانی که لانه مناسب و یا مرغ عشق نر نداشته باشند پف کرده و در لاک خود فرو می‌روند. اما اگر زیر دم مرغ عشق‌های ماده فضله چسبیده باشد و یا خودشان را بخارانند جای نگرانی وجود دارد و تا حد امکان از خرید آن‌ها پرهیز کنید چون ممکن است دچار بیماری نیوکاسل شده باشند.

نشانه‌های مهم دیگر در مرغ عشق ماده تخمگذار

مرغ عشق ماده تخمگذار

در ادامه مباحث ذکر شده در صورتی که هنگام خرید، این 3 نشانه نیز در مرغ عشق ماده تخمگذار وجود داشت آن را خریداری کنید:

ادامه مطلب -> کلیک کنید
طوطی کاکادو ، روش نگهداری از آن و نحوه تغذیه صحیح

3. رنگ سفید دماغ

برای تشخیص اینکه مرغ عشق ماده برای تولید مثل آماده هست یا خیر به رنگ دماغ آن می‌توان توجه کرد، در صورتی که سفید باشد آماده تولید مثل است و اگر رنگ دماغ آن قهوه‌ای بود باید صبر کنید تا به رنگ سفید در آید.

4. دور چشم سفید یا قهوه‌ای

وچود یک حلقه اطراف مردمک چشم مرغ عشق حال چه به رنگ سفید و چه به رنگ قهوه‌ای نشان‌دهنده‌ی این است که مرغ عشق بالغ است و توانایی تولید مثل را دارد. در مرغ عشق‌هایی که حلقه قهوه‌ای رنگ در اطراف چشم خود دارند تازه به بلوغ رسیده‌اند. اهمیت این مردمک در مرغ عشق‌های نر و ماده یکسان است.

5. اندام ورزیده

مرغ عشق‌هایی که اندام مناسب، ورزیده و درشت دارند تولید مثل موفق‌تری خواهند داشت، می‌توانند گرما را یکسان به تخم‌ها برسانند و همچنین جوجه‌هایی که از این نوع مرغ عشق‌ها متولد خواهند شد درشت و سرحال هستند.

بیشتر بدانید: بیماری های شایع در مرغ عشق و معرفی 5 مورد

نتیجه گیری

در صورتی که تمایل داشته باشید مرغ عشق ماده تخمگذار را از دست فروشان خریداری کنید توجه کنید که این نوع مرغ عشق‌ها چون در معرض نور آفتاب و فضای باز بوده‌اند بزرگتر از اندازه واقعی به نظر می‌آیند بنابراین بزرگترین مرغ عشق را انتخاب کنید. در هنگام خرید مرغ عشق ماده تخمگذار حتما به دماغ، دور چشم و اندام حیوان توجه ویژه داشته باشید.

منبع: https://asanteb.com

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

‫2 نظرها

  1. با عرض سلام و صبح بخیر
    من یک جف مرغ عشق خریدم یکی رنگ دماغ سفید و دیگری آبی بی رنگ هست میخواستم بفهمم آیا مرغ عشق جفت هستند یا هردو ماده باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا