پیری شبکیه چشم و نابینایی در صورت عدم تشخیص سریع

پیری شبکیه، بیماری بسیار شایعی است که یکی از مهمترین علل افت دید یا به نحوی کوری در افراد مسن است. بیماری پیری شبکیه هم مانند آب مروارید ناشی از سن است، در واقع سلول‌های شبکیه به مرور فرسوده و تخریب می‌شوند و این تخریب به مرور باعث افت و کاهش دید شده و در موارد شدیدتر واقعا زندگی بیمار را تحت تاثیر قرار می‌دهد.  پیری شبکیه چشم نوعی بیماری است که شاید کمتر اسم آن به گوشتان رسیده باشد به همین دلیل در این مقاله قصد داریم تا درباره بیماری پیری شبکیه چشم صحبت کنیم.

 پیری شبکیه

انواع و علت بیماری پیری شبکیه چشم

یکی از مهمترین علل این بیماری سن است، پیری شبکیه بیشتر در افراد بالای شصت سال بروز پیدا می کند. بیمار احساس می کند که کیفیت دید خوبی ندارد و افت دید دارد. به گزارش آسان طب بیماری پیری شبکیه چشم به 2 دسته تقسیم می شود، نوع خشک و نوع مرطوب. در نوع خشک، چیزی که بیمار احساس می کند و به آن علت به پزشک متخصص مراجعه می کند افت دید است، معمولا افت دید تدریجی است و به مرور کاهش دید در بیماران بیشتر می شود. در عللی که برای این نوع پیری شبکیه چشم مطرح می کنند، مسائل سن، ژنتیک و تغذیه مطرح هستند. رژیم غذایی سالم و کم چرب می تواند در پیشگیری از این بیماری موثر باشد، پیری شبکیه چشم، از نوع خشک معمولا در افرادی اتفاق می افتد که ناراحتی قلبی هم دارند. استفاده از میوه های رنگی و آنتی اکسیدان دار نیز در پیشگیری از این نوع پیری شبکیه چشم موثر است. بنابراین برگزیدن یک سبک زندگی مناسب اصلی ترین مسئله برای به تاخیر انداختن و پیشگیری از این بیماری است.

تشخیص این بیماری فقط از عهده پزشک بر می آید که با تجویز عکس، آزمایش و انجام اقدامات تشخیصی بیماری را شناسایی می کند. برای نوع خشک این بیماری معمولا درمان قطعی وجود ندارد و تنها می توان تا حدودی از پیشرفت بیماری جلوگیری کرد، که توسط داروهایی انجام می شود که برای چشم جنبه مکمل دارند.    

در نوع مرطوب این بیماری، بیمار یک دفعه دچار کاهش دید می شود و همه چیز را کج و معوج می بیند و به معنای دیگر افت ناگهانی دید پیدا می کند. در این حالت شبکیه چشم علاوه بر فرسودگی دچار اختلالات دیگری از جمله تشکیل عروق نا به جا، خونریزی و جمع شدن مایع در زیر شبکیه می شود. این نوع پیری شبکیه چشم اگر درمان نشود، صد درصد منجر به کوری خواهد شد.

پیری شبکیه

درمان بیماری پیری شبکیه چشم چگونه است؟

در گذشته برای درمان این بیماری از روش های لیزری استفاده می کردند که به علت نگرفتن جواب درست و خوب، امروزه از تزریق ها و دارو ها برای درمان این بیماری استفاده می شود. این نوع روش های درمانی توانسته اند تا حد زیادی روند بیماری را کند کنند و به شکل قابل توجهی بینایی را به بیماران بازگردانند.

 خیلی وقت ها ممکن است بیمار علاوه بر آب مروارید دچار پیری شبکیه هم باشد و پس از انجام عمل برای درمان آب مروارید باز هم احساس تاری کند و سپس متوجه پیری شبکیه چشم شود.

به تمام افرادی که در خانواده خود سابقه پیری شبکیه، دارند توصیه می شود که حتی در صورت عدم داشتن علائم برای انجام آزمایشات و تست ها به پزشک متخصص مراجعه کنند تا معاینه دوره ای برایشان حتما انجام شود زیرا این بیماری چه در نوع خشک پیشرفته، چه در نوع مرطوب، نهایتا منجر به نابینا شدن افراد می شود.

منبع: https://asanteb.com

0/5 ( 0 نظر )
برچسب ها

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا