قرص پریندوپریل Perindopril و کاهش فشار خون بالا

متاسفانه عارضه ی فشارخون بالا یا همان پرفشاری خون بعد از سنین جوانی به دلیل عادات بد غذایی، عدم تحرک، ژنتیک و عوامل دیگر در کمین بسیاری از افراد جامعه می باشد. فشارخون بالا خطر احتمال بیماری های قلبی و عروقی مثل آنژین صدری را در افراد چند برابر می کند و به همین سبب است که متخصصان تاکید دارند از سنین میانسالی به بعد حتما به طور مرتب و متوالی آزمایشات فشارخون انجام شود و اگر فشار خونتان از ۱۲ به روی ۸ بیشتر است حتما از داروهای ضد فشارخون بالا مثل قرص پریندوپریل استفاده شود. قرص پریندوپریل نوعی از داروهای ضد پرفشاری خون و متعلق به گروه ACE و طولانی اثر است که علاوه بر کنترل و درمان فشار خون بالا، بیماری های قلبی و آنژین صدری را نیز کنترل می کند.

قرص پریندوپریل

مشخصات دارویی قرص پریندوپریل

قرص پریندوپریل (Perindopril) که با نام های اختصاری و تجاری aceon ،Coversy در بازار و داروخانه ها موجود می باشد را در دسته دارویی درمان فشار خون بالا قرار می دهند. همانطور که در مقدمه نیز گفتیم و به طور کلی قرص پریندوپریل برای درمان فشارخون بالا و همچنین درمان نارسایی قلبی مورد مصرف قرار می گیرد و به دلیل آرامش بخشیدن به عضلات و دیواره های رگ ها موجب گشادی آن ها و در نتیجه سهولت در جریان گردش خون می شود و به همین دلیل، فشار خون کاهش پیدا می کنید. بد نیست بدانید که اگر از این دارو برای درمان نارسایی قلبی استفاده می کنید معمولا باید داروهای دیگری نیز بنا به تشخیص پزشک معالجتان مصرف کنید. همچنین یادآور می شویم که قرص پریندوپریل نوعی داروی طولانی اثر است یعنی برای مشاهده ی تاثیرات کامل و مفید این دارو در درمان فشارخون باید آن را به مدت چندین هفته و به شکل مرتب مصرف کنید. این دارو تنها به شکل قرص قابل تهیه می باشد و طبق نظر پزشکان و متخصصان به طور کلی بهترین زمان مصرف قرص پریندوپریل یک بار در روز و ۳۰ دقیقه قبل از صرف غذا می باشد اما اگر از این دارو در درمان نارسایی قلبی استفاده می کنید بهتر است آن را صبح ها مصرف کنید. دوز مصرفی مجاز قرص پریندوپریل نیز از ۲ میلی گرم در روز آغاز می شود و تا ۸ میلی گرم در روز قابل افزایش است.

ادامه مطلب -> کلیک کنید
داروی متادون Methadone موثر در ترک اعتیاد

چگونگی تأثیر قرص پریندوپریل

قرص پریندوپریل

قرص پریندوپریل نوعی مهار کننده ی رقابتی آنزیم تبدیل کننده ی آنژیوتانسین می باشد که از تبدیل آنژیوتانسین نوع ۱ به نوع ۲ که باعث انقباض قوی عروقی می شوند جلوگیری می کند. قرص پریندوپریل به راحتی بعد از خوردن از سیستم گوارشی ما جذب می شود و بعد از گذشت زمان ۳۰ تا ۶۰ دقیقه اثرات درمانی آن ظاهر می شود و نیمه ی عمر مفید آن تا ۵ ساعت است اما اثرات آن تا ۲۴ ساعت بعد از قطع دوز مصرفی دارو در بدن ما وجود خواهد داشت. به توصیه مجله پزشکی آسان طب و طبق نظر متخصصان هرگز مصرف قرص پریندوپریل را بدون مشورت و تشخیص پزشکتان قطع نکنید زیرا قطع ناگهانی آن به وخیم تر شدن علایم بیماری کمک می کند.

عوارض جانبی مصرف قرص پریندوپریل

قرص پریندوپریل در نوع خود دارویی ضد آنزیم و قوی محسوب می شود و می تواند در مهمترین عوارض خود باعث افت فشار خون و نارسایی های کلیوی در فرد مصرف کننده شود. همچنین می توان به شکم درد، تهوع، تلخی دهان، سرفه ی مداوم و ظاهر شدن جوش به عنوان عوارض دیگر این دارو اشاره کرد. شایان ذکر است که اگر بعد از مصرف این دارو دچار تب، سرگیجه زیاد، گلودرد بی دلیل و حالت غش شدید حتما مصرف دارو را قطع و به پزشک مراجعه کنید.

نکات احتیاطی مهم در خصوص استفاده از قرص پریندوپریل

قرص پریندوپریل

در صورت ابتلا به عوارض و بیماری های زیر قبل از شروع مصرف قرص پریندوپریل با پزشک معالجتان مشورت کنید و این عوامل را به او اطلاع دهید.

ادامه مطلب -> کلیک کنید
اطلاعاتی بسیار مهم در رابطه با داروی پردنیزون

√ اگر از دردهای مزمن کلیوی و کبدی رنج می برید. 

اگر به این قرص حساسیت دارید.

√ اگر از نوعی رژیم و برنامه ی غذایی برای تنظیم میزان سدیم بدن پیروی می کنید.

√ اگر از داروهای دیگری نیز در حین مصرف این قرص استفاده می کنید.

√ مصرف دارو برای زنان حامله: متاسفانه هنوز تحقیقاتی از مصرف این دارو در دوران حاملگی صورت نگرفته و در نتیجه نظر پزشک مهم است.

√ مصرف دارو برای زنان شیرده: حتما با پزشک معالجتان مشورت کنید.

√ مصرف دارو برای بچه ها و اطفال: ممنوع است و به هیچ وجه توصیه نمی شود.

√ مصرف دارو برای افراد بالای ۶۰ سال: کاهش دوز مصرفی این دارو به دلیل حساسیت این رده ی سنی ضروری می باشد.

منبع: https://asanteb.com

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا