غذای مرغ مینا و عدم استفاده از پلت برای آنها

پیش از هر چیز یک اشتباه بزرگ میان مردم ایران رایج شده است و تنها به مرغ مینا، پلت (پلیت) عنوان غذا می دهند. با عرض تاسف به علت عدم آگاهی از روش زندگی طبیعی مرغ مینا مشاوره های اشتباه پرنده فروشان توصیه دوستان و غیره مشکلاتی به وجود می آید. در ادامه مشاهده می کنید که در غذای مرغ مینا باید چه چیز هایی را بگنجانید و چه مواردی را باید حذف کنید.

غذای مرغ مینا

علت عدم استفاده از پلت جهت غذای مرغ مینا

پلت ها از دانه ها، غلات و مواد دیگری که پودر می شوند به علاوه ی برخی از ضایعات (البته به صورت غیر عمدی) و به حالت استوانه ای تهیه می شود. پلت دارای انرژی بالای غذایی و سرشار از آهن می باشد (که همین آهن برای مرغ مینا است).

اگر پلت برای مرغ و خروس استفاده شود به دلیل ارزش بالای غذایی که دارد منجر به چاق شدن آنها می شود بدین ترتیب غذای انسان ها را تامین می کند.  اما استفاده از پلت برای مرغ مینا در بلند مدت موجب ابتلا به بیماری کبد چرب می‌گردد که زمینه ساز بسیاری از بیماری ها از جمله عدم تعادل مینا می باشد. 

مشکلات گنجاندن پلت در غذای مرغ مینا

برخی از افراد می‌ گویند مرغ مینای ما جز پلت چیزی نمی خورد و  با کمی پلت چه چیزی نمی شود.  همانطور که می دانید مرغ مینا در طبیعت همه چیز خوار است. اما غذای اصلی اش را حشرات، میوه ها، کرم و جوجه سایر پرنده ها تشکیل می دهد. آنها در هنگام غذا خوردن بسیار ریخت و پاش می‌کنند و حمام کردن را دوست دارند (البته بدون شامپو).

ادامه مطلب -> کلیک کنید
غذا های خطرناک برای گربه ها و 16 نوع از آنها

آسان طب به شما توصیه می کند به عنوان غذای این پرنده بیشتر از میوه ها و غذاهای نرم به همراه کمی سینه پخته شده مرغ بدون نمک و ادویه استفاده نمایید. میوه جات برای تغذیه این پرنده مناسب می باشد اما استفاده می شود زیرا دسترسی به آن در تمام فصول آسان می باشد.  البته آنها انگور را نیز دوست دارند اما باید توجه داشته باشید که این میوه موجب حساس شدن پرنده به بیماری هموکروماتوز (یا ذخیره آهن)  می شود.  مرکباتی مانند کیوی، پرتغال و غیره دارای ویتامین c بالایی هستند و باعث افزایش جذب آهن در دستگاه گوارش می گردند، بنابراین نباید هر روزه در تغذیه این پرنده استفاده شوند.

 بنابراین برای تغذیه مینا میوه هایی مانند سیب، گلابی، موز، توت سفید، انگور (به میزان بسیارکم)، انجیر، خیار و سبزیجاتی مانند کاهو در نظر گرفت. البته می توانید پنیر سفید بدون نمک نیز رنده کرده و به آن بدهید، سیب زمینی پخته، نخود فرنگی نیز مفید می باشند، حتی می توانید از میوه خشک شده یا سفیده تخم مرغ اب پز شده هم استفاده کنید. غذاهای تجاری مختلفی نیز وجود دارند که اگر بتونید آن ها رو تهیه کنید دیگری نیازی به استفاده از غذا های دیگری که در بالا ذکر شد را ندارید.

ادامه مطلب -> کلیک کنید
ویروس لوسمی در گربه‌ ها و نحوه تشخیص این ویروس سرطانی

تعویض غذای مرغ مینا و عدم تغذیه پرنده

غذای مرغ مینا

روند تغییر غذا باید تدریجی باشد به طور مثال مینایی که  چند سالی است از پلت استفاده می کند برایش سخت خواهد بود به یکباره غذایی دیگر را مصرف کند.  شما میتوانید به صورت تدریجی این غذای جدید را به غذای قبلی حیوان اضافه کنید تا به آن عادت کند (غذاهایی که به هیچ عنوان نمی خورد با اصرار به او ندهید). شاید این روند حدود یک ماه طول بکشد.

  •  نباید ها در غذای مرغ مینا
  • غذاهای سرخ شده و روغن دار
  • غذاهای ادویه دار 
  • چیپس و پفک (به طور کلی هله هوله)
  • مصرف نان و برنج به مقدار زیاد و هر چیز چرب ، ادویه دار و حاوی ویتامین C
  • استفاده از ویتامین در غذای مرغ مینا

 در صورتی که از غذاهای آماده بسته بندی شده استفاده می کنید اگر ویتامین داشته باشند نیازی به استفاده از ویتامین ندارید،  زمانی از ویتامین استفاده کنید که بدانید در جیره غذایی پرنده در مقادیر بسیار کمی ویتامین است.  استفاده از ویتامین هم اصولی دارد و در صورت عدم رعایت این اصول، استفاده از ویتامین ممکن است موجب مسمومیت مرغ مینا شود.

 

 

 

منبع: https://asanteb.com

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا