علل و علائم ایجاد قوز قرنیه و چگونگی درمان آن

یکی از بیماری‌هایی که ممکن است حتی از سنین جوانی در فرد بروز کند، بیماری قوز قرنیه یا کراتوکونوس است. این بیماری یکی از بیماری‌های تحلیل رونده قرنیه چشم می‌باشد که به سبب آن قرنیه نازک شده و شکل آن تغییر می‌یابد. این بیماری می‌تواند سبب کاهش وضوح بینایی برای فرد بیمار شود. در این مقاله قصد داریم تا به معرفی قوز قرنیه و راه‌های درمان آن بپردازیم با ما در ادامه این مقاله همراه باشید.

قوز قرنیه

قوز قرنیه چیست؟

قوز قرنیه برجسته شدن نامتوازن قرنیه می باشد. در این حالت قسمت مرکزی قرنیه به جای آن که حالت کمان مانند بگیرد حالت قوز مانند می گیرد، در این حالت حتی با استفاده از عینک هم دید شخص خوب نمی شود. قوز قرنیه، معمولا در حوالی سن بلوغ شروع شده و گاهی اوقات تا سن 25 یا 30 سالگی هم ادامه پیدا می کند.

قرنیه در حالت طبیعی خود شکلی گرد یا کروی دارد اما وقتی دچار بیماری قوز قرنیه (کراتوکونوس) می شود قرنیه برامده می گردد و شکل مخروطی به خود می گیرد. این تغییرات باعث تاثیر گذاری بر انکسار نور هنگام ورود به چشم شده و وضوح تصویر را کاهش می دهد. قوز قرنیه می تواند در یکی از دو چشم هم ظاهر شود اما در اکثر موارد این بیماری هر دو چشم را درگیر می کند و باعث مختل شدن مطالعه، نوشتن و رانندگی فرد می شود. در اغلب موارد این بیماری با معاینات شخص پزشک تشخیص داده می شود اما معمولا برای تشخیص موارد خفیف قوز قرنیه توپوگرافی قرنیه انجام می شود.

علل قوز قرنیه

سابقه ژنتیکی یکی از مواردی است که در 8 درصد از مبتلایان به قوز قرنیه دیده شده است. مطالعاتی که توسط توپوگرافی انجام شده نشان می دهد که قوز قرنیه بسیار خفیف یا متوقف شده در خانواده 8 درصد از مبتلایان به قوز قرنیه دیده می شود.

التهابات چشم، حساسیت چشم، استفاده از لنز تماسی و طبی، استرس های اکسیداتیو قرنیه و بیماری های آتوپی هم از جمله علت هایی هستند که باعث بوجود آمدن این بیماری می شوند. قوز قرنیه در افرادی که به سندرم دان یا مونگولیسم و سندرم مارفان مبتلا هستند بیشتر از دیگر افراد دیده شده است. 

علائم بیماری قوز قرنیه

در مرحله نهفته، بیمارانی که به قوز قرنیه مبتلا هستند علامتی به جز تغییر مکرر شماره عینک ندارند، این پدیده به صورت آستیگماتیسم منظم یا نامنظم و نزدیک بینی خود را نشان می دهد. با این که این بیماری دو طرفه است گاهی ممکن است به صورت یکطرفه و کاملا غیر یکسان بروز کند، کاهش دیدی که با عینک اصلاح نمی شود یا به سختی اصلاح می شود مشکوک به قوز قرنیه است.

قوز قرنیه

درمان قوز قرنیه

عینک یا لنز نرم: این درمان زمانی کارساز خواهد بود که بیماری در حالت خفیف خود باشد زیرا با پیشرفت بیماری دیگر استفاده از لنز نرم و عینک بی فایده خواهد بود.

لنز سخت: لنزهای سخت قابلیت نفوذ گاز را دارند و قادرند آستیگماتیسم نامنظم که از قوز قرنیه، بوجود می آید را اصلاح کنند. گذاشتن لنز روی قرنیه کاری ظریف، سخت و زمان گیر است. این مسئله باعث می شود مراجعات مکرر برای تنظیم لنز انجام شود. این مورد با تغییر شکل دوباره قرنیه نیاز به تکرار دارد.

عمل جراحی: در صورتی که راه هایی که تاکنون گفته شد نتوانند مشکل بیمار را برطرف کند از عمل جراحی استفاده می شود. یکی از راه های مورد استفاده در جراحی، استفاده از حلقه های داخل قرنیه است. این روش برای درمان قوزهای خفیف تا متوسط که تحمل لنز را ندارند استفاده می شود.

درمان جدیدی که اخیرا مورد استفاده قرار می گیرد پیوند متقاطع رشته های کلاژن قرنیه است. این کار با استفاده از اشعه ماورای بنفش و داروی ریبوفلاوین انجام می شود، این عمل پیوند های بین رشته های کلاژن را افزایش می دهد و استحکام قرنیه را بالا می برد.

پیوند قرنیه نیز از مدت ها پیش برای این بیماران انجام می شود این عمل در 95 درصد موارد موفقیت آمیز است. حدودا 10 تا 20 درصد از بیماران مبتلا به قوز قرنیه، به عمل پیوند قرنیه نیازمند خواهند شد. 

منبع: https://asanteb.com

0/5 ( 0 نظر )
برچسب ها

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا