شیوه‌های نگهداری گل آنتوریوم و بررسی بیماری‌های آن

درباره گل‌ها و گیاهان و حتی درختان میوه می‌توان گفت که هر چه گلی زیبا و درختی ثمر بیشتری داشته باشد نگهداری از آن هم سختتر است. گل آنتوریوم یکی از همین دسته گیاهان است که اگرچه نگهداری از آن آسان به نظر می‌رسد اما در واقع کار بسیار دشواری است. در این مقاله قصد داریم تا به بررسی شیوه‌های کاشت و نگهداری آنتوریوم بپردازیم. با ما در ادامه این مقاله همراه باشید.

آشنایی با گل آنتوریوم

آنتوریوم

این گل زیبا از خانواده آراسه است و دارای برگ های مخملی و بسیار زیبایی است. این گل معمولا در گل آرایی ها مورد استفاده قرار می گیرد، استفاده این گل در گل آرایی ها به علت داشتن دمگل بسیار بلند و طول عمر زیاد گل بریده شده آن است. صفحه رنگی این گیاه که نظرها را به خود جلب می کند، در واقع یک براکت رنگی و براق است که یک گل شبیه دم روباه در انتهای آن وجود دارد. دوران گلدهی این گیاه طولانی است و به حدود 3 ماه هم می رسد.

شرایط محیطی و نیازها

نور غیر مستقیم خورشید در کنار پنجره بهترین نور برای رشد این گل است و تابش مستقیم نور آفتاب برای آن به شدت مضر است. درجه حرارت مناسب این گیاه حدودا 21 درجه سانتیگراد در تمام طول سال است. حداقل درجه حرارتی که این گیاه می تواند در زمستان تحمل کند 16 درجه سانتی گراد است. حدود شش هفته پیش از آن که گل ها پدیدار شوند در زمستان به سرما نیاز دارد (16 درجه سانتی گراد)، هوای گرم و خشک رشد این گیاه را متوقف می کند.

بین هر دو آبیاری که در تابستان و بهار انجام می شود، باید خاک گیاه خشک گردد (یکبار در هفته)
اگر چه آنتوریوم برای رشد رطوبت چندانی نیاز ندارد ولی بهتر است در تابستان و بهار هر روز غبار پاشی شود. برای این که رطوبت کافی و دائمی برای این گیاه ایجاد گردد، مقداری آب زیر گلدان سنگریزه دار ریخته می شود.

نکته: انتهای گلدان نباید با آب در ارتباط باشد.

ترکیب خاک ارکیده و خاک بنفشه برای رشد ریشه گل عالی است، خاک باید با کودهای مخصوص گل آنتوریوم تغذیه شود. بعد از هر بار اتمام گلدهی در زمستان باید گلدان ها تعویض شوند، داشتن زه کشی مناسب در همه گلدان ها الزامی است.

 اگر قصد دارید برگ های گیاه را تمیز کنید، می توانید این کار را با استفاده از پارچه اسفنج مرطوب انجام دهید، استفاده از مواد براق کننده شیمیایی بیش از یک بار در هر ماه توصیه نمی شود.

هر چه پاجوش دهی این گیاه بیشتر شود، گلدهی آن کمتر خواهد شد. به همین دلیل اگر قصد دارید گیاهتان گلدهی کافی داشته باشد باید به صورت مستمر پاجوش ها را از آن جدا کنید. تکثیر این گیاه از طریق کاشت بذر انجام می شود و در سال های آتی از تکثیر بوته ای هم برای افزایش آن استفاده خواهد شد.

عارضه‌های گل آنتوریوم

آنتوریوم

برگ های ریز جدید، رنگِ پریده: خاک گیاه غنی نیست و به تغذیه مصنوعی نیاز دارد.

ظاهر نشدن گل ها: نبود نور کافی می تواند عامل ظاهر نشدن گل های این گیاه باشد. گل باید به محل پر نورتری منتقل شود و در عین حال از نور مستقیم خورشید در امان باشد. آبیاری بیش از حد نیز می تواند عاملی برای این مشکل باشد.

لکه قهوه‌ای روی برگ‌ها: این بیماری ناشی از حمله قارچ می باشد برای از بین بردن آن باید با استفاده از محلول قارچ کش نفوذی، گل را طبق دستورالعمل سمپاشی نمایید. برگ هایی که صدمه زیادی دیده اند بهتر است بریده شوند.

برگ‌ها پر پشت هستند اما گل‌ها نمی رویند: خاک بیش از حد از مواد غذایی سرشار است، در زمستان باید گلدان عوض شود و خاک مناسب برای گل استفاده شود.

در زمستان برگ‌های زرد به سمت پایین می‌پیچند: هوا سرد و مرطوب است، گلدان ها باید به محل گرمتری منتقل شوند و باید در بین هر دو آبیاری سطح خاک خشک گردد. اگر برگ های سبز به سمت پایین می پیچند هوا سرد و خشک می باشد، گیاه باید به محل گرمتری منتقل و آبیاری شود.

برگ‌ها نازک، کم آب و زرد رنگ هستند: گل تشنه است و به آبیاری فوری نیاز دارد سطح خاک باید همیشه مرطوب نگه داشته شود.

سیاه شدن برگ‌ها: هوا خیلی سرد است، این مسئله ممکن است زمانی هم پدیدار شود که برگ ها با شیشه سرد در تماس باشند. شرایط باید برای گیاه مساعد شود.

پرواز حشرات ریز در اطراف گیاه: گیاه باید با سم حشره کش سمپاشی شود تا حشرات اطراف آن نابود شوند.

براق نبودن برگ‌ها: این ممکن است به علت هوای خیلی خشک باشد، در بهار و تابستان باید با آب سبک ولرم گیاه را غبار پاشی کرد.

تار عنکبوت زدن سطح برگ‌ها: این مسئله به علت وجود آفت کنه ریز قرمز است، برگ ها باید با پارچه یا اسفنج مرطوب تمیز شوند و با سم کنه کش مورد سمپاشی قرار بگیرند. ضمن اینکه رطوبت کافی باعث کاهش آفت ها می شود.

مریض و شکافدار شدن برگ ها: این مورد ناشی از صدمات فیزیکی است، گیاه باید از محل های پر رفت و آمد دور شود و برگ های آسیب دیده از آن جدا گردند.

دیسک‌هایی پشت برگ‌ها ظاهر می‌شوند: برگ ها باید با سم حشره کش سمپاشی شوند و بعد از دو روز با پاچه ای مرطوب و نرم دیسک ها برداشته شوند.

برگ‌ها سیاه شده و می‌ریزند: پخش شدن سیاهی از نوک گل به علت کمبود کلسیم می باشد که ناشی از کمبود رطوبت است. اگر لکه های سیاه در وسط گل بوجود آمده است، قارچ آنتراکنوز عامل آن است و باید با بنومیل سم پاشی شود.

منبع: https://asanteb.com

0/5 ( 0 نظر )

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دکمه بازگشت به بالا