رژیم کتوژنیک و معرفی کامل 7 مورد از مزیت‌های مهم آن - آسان طب

معرفی 7 مورد از مزیت‌های مهم رژیم کتوژنیک

رژیم‌های غذایی زیادی در سراسر جهان وجود دارند که یکی از آن‌ها رژیم کتوژنیک نام دارد، این رژیم غذایی افراد را به سوی مصرف کافئین و پروتئین همراه با مقادیر پایینی از کربوهیدرات سوق می‌دهد. هدف مهم این رژیم غذایی آن بوده که کالری بیشتری از پروتئین و چربی به نسبت کربوهیدرات‌ها برای انسان دریافت نماید. در این مقاله قصد داریم به بررسی رژیم کتوژنیک بپردازیم.

رژیم کتوژنیک

اطلاعاتی در رابطه با رژیم کتوژنیک

همانطور که گفته شد رژیم کتوژنیک نیز دنبال‌کننده اهدافی بوده و این در تمامی رژیم‌های غذایی مسئله یکسانی به حساب می‌آید. در ادامه به معرفی و بررسی 7 مورد از مزایای این رژیم غذایی خواهیم پرداخت.

√ مورد اول، کمک به ایجاد کاهش وزن

کار تبدیل چربی به انرژی نیازمند زمان بیشتری نسبت به تبدیل کربن به انرژی می‌باشد و همین مسئله می‌تواند در کاهش وزن موثر واقع شود و از آنجایی که رژیم کتوژنیک حاوی مقادیر پروتئین بالایی است، باعث خواهد شد که شما دچار احساس گرسنگی نشوید. محققان بر اساس 13 مدل آزمایش انجام شده در رابطه با تاثیرات رژیم کتوژنیک بر روی لاغری متوجه نتایج بسیار مثبت آن در 5 مورد شده‌اند.

√ مورد دوم، آکنه را کاهش خواهد داد

ایجاد آکنه در بدن افراد مختلف می‌تواند به دلایل گوناگونی باشد که یکی از آن‌ها مربوط به رژیم غذایی و قند خون است، مصرف رژیم غذایی سرشار از کربوهیدرات می‌تواند موجب ایجاد تغییراتی در باکتری‌های روده و همچنین میزان قند موجود در خون گردد که تمامی آن‌ها می‌توانند بر روی سلامت پوست اثرگذار باشند، بنابراین با کاهش مصرف کربوهیدرات جای هیچگونه تعجبی نیست که اگر یک رژیم کتوژنیک بتواند موارد مربوط به آکنه را کاهش دهد.

√ مورد سوم، کاهش خطر ابتلا به سرطان

دانشمندان به تازگی رژیم کتوژنیک را مورد آزمایش‌های دقیقی قرار داده‌اند، موضوع آزمایش تاثیرات این رژیم غذایی بر روی روند درمان سرطان و یا پیشگیری آن بوده است. بر اساس یکی از مطالعات صورت گرفته مشخص شده است که رژیم کتوژنیک می‌تواند به عنوان یک مکمل درمانی برای بیماران در معرض شیمی درمانی و اشعه ایکس به حساب آید، دلیل آن هم فشار اکسیداتیوی بیشتری بوده که بر روی سلول‌های سرطانی به نسبت سلول‌های طبیعی وارد خواهد کرد. یکی دیگر از نظریه‌های موجود نشان می‌دهد که چون رژیم کتوژنیک قند خون را در افراد مختلف کاهش خواهد داد بنابراین می‌تواند عوارض انسولین را نیز به پایین‌ترین حد بکشاند، ماده‌ای که احتمالا همراه با سرطان خواهد بود.

ادامه مطلب -> کلیک کنید
سندرم تونل کارپ یا سندرم مچ دست را جدی بگیرید

√ مورد چهارم، بهبود سلامت قلب

هنگامی که افراد از رژیم کتوژنیک در سالم‌ترین وضعیت آن بهره می‌گیرند، بر اساس آزمایش‌های صورت گرفته می‌توان اظهار داشت که کلسترول نیز با کاهش مواجه خواهد شد. یکی دیگر از مطالعات صورت گرفته توسط دانشمندان به خوبی حکایت از آن دارد که افراد دارای رژیم غذایی کتوژنیک از مقادیر بالای کلسترول خوب یا همان HDL بهره‌مندند و به دنبال آن سطح کلسترول بد یا همان LDL خونشان با کاهش قابل توجهی روبه‌رو شده است.

رژیم کتوژنیک

√ مورد پنجم، حفاظت از عملکرد مغز

بهتر است بدانید که در رابطه با رژیم غذایی کتوژنیک و ارتباط آن با عملکرد مغز به آزمایش‌های بیشتری نیاز است. برخی تحقیقات صورت گرفته به خوبی نشان داده‌اند که رژیم غذایی کتوژنیک مزایای بسیار زیادی در رابطه با پیشگیری و یا درمان بیماری پارکینسون، آلزایمر و حتی اختلالات خواب خواهد داشت، یکی دیگر از تحقیقات نیز بیانگر افزایش هوشیاری و عملکرد شناختی کودکانی بود که از رژیم کتوژنیک استفاده می‌کردند.

√ مورد ششم، کاهش تشنج‌ها

اینگونه تصور می‌گردد که ترکیب چربی، پروتئین و کربوهیدرات می‌تواند موجب ایجاد تغییراتی در ساختار بدن شود، این مسئله در ادامه کتوز را شکل خواهد داد. افرادی که مبتلا به بیماری‌هایی همچون صرع هستند می‌توانند با استفاده از رژیم کتوژنیک تشنج‌ها را کاهش دهند، البته برای تایید این موضوع باید تحقیقات بیشتری صورت گیرد.

√ مورد هفتم، بهبود زنان مبتلا به PCOS

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) یک نوع اختلال غدد درون‌ریز بوده که می‌تواند موجب تخریب کیست شود، استفاده از یک رژیم غذایی حاوی کربوهیدرات بالا قادر است تاثیرات منفی بر روی این دسته از زنان و مشکل سندرم تخمدان پلی کیستیک داشته باشد. هنوز مطالعات بالینی در رابطه با رژیم کتوژنیک و PCOS وجود ندارد اما مشاهدات صورت گرفته بر روی 5 زن که به مدت 24 هفته انجام شد، نتایج زیر را مشخص نموده است:

  • افزایش میزان کاهش وزن
  • برقراری تعادل هورمونی
  • وضعیت هورمون‌های LH و FSH بهبود پیدا کرده است
  • بهبود وضعیت انسولین در ناشتا
ادامه مطلب -> کلیک کنید
نقش چربی میوه ها در بدن

بهتر است بدانید که در رابطه با هر کدام از موارد ذکر شده کماکان باید آزمایش‌های بیشتری انجام شود تا بتوان نتایج را با قاطعیت اعلام کرد.

خطرات و عوارض احتمالی رژیم کتوژنیک

با اینکه رژیم کتوژنیک یکی از بهترین رژیم‌های غذایی موجود در جهان به حساب می‌آید و تاثیراتی همچون کاهش وزن سریع را به دنبال خواهد داشت اما باید توجه داشته باشید که این رژیم غذایی در طولانی‌مدت می‌تواند عواقب ناگواری برای سلامت شما ایجاد نماید. برخی از این موارد عبارتند از:

  • تشکیل سنگ کلیه
  • اسیدوز (وجود سطح بالایی از اسید در خون)
  • کاهش شدید وزن و یا انحطاط عضلانی

عوارض رژیم غذایی کتوژنیک در دو مرحله بوده که یک مرحله آن مربوط به علائم آنی می‌باشد، یعنی در کوتاه‌مدت خودشان را نشان خواهند داد، از جمله:

  • یبوست
  • تنش
  • میزان قند خون پایین

بهتر است بدانید که منبع اصلی انرژی مغز و بدن شما از گلوکز می‌آید و به همین دلیل حذف شدید کربوهیدرات روشی پایدار برای رسیدن به سلامتی محسوب نمی‌شود و برعکس، می‌تواند مشکلات بسیار جدی را نیز برایتان به وجود آورد، بنابراین در این زمینه باید با پزشک تغذیه مشورت‌های لازم را انجام دهید تا بتوانید در روشی کاملا حساب‌شده و دقیق، بدون رساندن کوچکترین آسیبی به خود کار را به انجام برسانید.

چکیده‌ای از رژیم غذایی کتوژنیک

رژیم کتوژنیک

دقت کنید، هرگونه تغییر شدید در رژیم غذایی امکان دارد پیامدهای بالقوه‌ای برای سلامت شما داشته باشد و به همین دلیل، پیش از شروع هرگونه رژیم غذایی با پزشک متخصص تغذیه مشورت‌های لازم را انجام دهید. در صورتی که مبتلا به بیماری‌هایی همچون دیابت، هیپوگلیسمی و یا بیماری‌های شدید قلبی هستید باید با دقت بیشتری از رژیم مربوطه استفاده نمایید زیرا می‌تواند برای شما خطراتی را به همراه داشته باشد. بسیاری از مواد غذایی همچون میوه‌ها و سبزیجات دارای مزایای سلامتی بسیاری هستند، حال که وجود کربوهیدرات بر خلاف رژیم کتوژنیک به حساب می‌آید باید در این رابطه و مصرف میوه‌ها و مواد غذایی حاوی کربوهیدرات‌های سالم با پزشک متخصص مشورت‌های لازم و کافی را به انجام برسانید، به طور کلی باید به گونه‌ای از رژیم مربوطه استفاده کرد که بدون محرومیت کامل و خطرناک از کربوهیدرات به خواسته‌هایتان دست پیدا کنید.

منبع: https://asanteb.com

برچسب ها

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما