هر آنچه باید در رابطه با عفونت استخوان (استئومیلیت) بدانید

استئومیلیت نوعی عفونت و التهاب بوده که در مغز استخوان ایجاد می‌شود. این مشکل زمانی رخ خواهد داد که عفونت باکتریایی و یا قارچی به دلیل آسیب‌های موجود از طریق خون وارد بافت استخوانی گردد. بر اساس بررسی‌های صورت گرفته چیزی در حدود 80 درصد موارد به دلیل وجود زخم‌های باز ایجاد شده و علائم مربوطه می‌توانند شامل دردهای عمیق و اسپاسم عضلانی باشند. اینبار قصد داریم به سراغ تشریح عفونت استخوان (استئومیلیت) برویم.

عفونت استخوان

اطلاعاتی در رابطه با عفونت استخوان

این دسته از عفونت‌ها غالبا بر روی استخوان‌های طولانی پا، بازوان، ستون فقرات و لگن تاثیرگذار می‌باشند، در گذشته درمان عفونت استخوان مشکل بود اما در حال حاضر درمان‌های تهاجمی وجود دارند که به راحتی می‌توانند استخوان آلوده را نجات داده و از گسترش عفونت جلوگیری به عمل آورند. مطابق با آمارهای موجود عفونت استخوان از هر 10000 نفر می‌تواند 2 نفر را تحت‌الشعاع قرار دهد، این آمار مربوط به ایالات متحده آمریکا بوده است. درمان هر مشکلی به علت آن بستگی دارد و در ادامه به انواع آن خواهیم پرداخت.

√ عفونت استخوان حاد: در این نوع از استئومیلیت عفونت قادر خواهد بود تنها 2 هفته پس از آسیب بیماری‌های پایه را آغاز نماید، درد می‌تواند شدید باشد و حتی زندگی افراد را نیز تهدید کند. برای درمان تنها کافیست از یک دوره آنتی بیوتیک و یا داروهای ضد قارچی استفاده شود، این کار معمولا طی یک دوره 4 الی 6 هفته‌ای از طریق تزریق وریدی و خوراکی در بزرگسالان انجام خواهد شد، امکان دارد برخی از بیماران برای انجام این درمان نیازمند حضور در بیمارستان باشند، البته برخی نیز می‌توانند درمان را در خانه به سرانجام برسانند. تمامی آنتی بیوتیک‌ها احتمالا دارای عوارضی همچون اسهال، استفراغ و حالت تهوع نیز می‌باشند، حتی در برخی مواقع واکنش‌های آلرژیک نیز رویت شده است. در صورتی که این عفونت‌ها در برابر داروها مقاوم باشند مسلما طول دوره درمان به درازا خواهد کشید.

√ عفونت استخوان غیر حاد: در این حالت عفونت طی 1 الی 2 ماه می‌تواند منجر به آسیب شود، درمان مشکل بستگی به شدت و آسیب موردنظر دارد. در صورتی که آسیب استخوان وجود نداشته باشد نحوه درمان مشابه مورد قبل است، در صورت وجود آسیب مسلما باید درمان مشابه عفونت استخوان مزمن باشد.

عفونت استخوان مزمن: در این نوع از استئومیلیت، عفونت حداقل 2 ماه پس از آسیب‌دیدگی ایجاد خواهد شد، تمام بیماران غالبا برای درمان نیازمند استفاده از آنتی بیوتیک و یا جراحی می‌باشند.

علائم و نشانه‌های مربوط به استئومیلیت

به دلیل وجود انواع مختلف عفونت استخوان، علائم و نشانه‌های مرتبط با آن نیز متفاوت می‌باشد، برخی از علائم عبارتند از:

 • دردی که می‌تواند شدید باشد و همچنین موجب ایجاد تورم گردد
 • تحریک‌پذیری، آرامش و یا خستگی
 • تب، لرز و عرق کردن
 • تورم مچ پا

توجه داشته باشید که علائم مربوط به عفونت استخوان مزمن همواره آشکار نیستند، این مسئله می‌تواند موجب دشواری تشخیص مشکل در لگن و یا ستون فقرات شود.

عفونت استخوان در کودکان و بزرگسالان

عفونت استخوان

معمولا در کودکان استئومیلیت حاد بوده و غالبا طی 2 هفته از طریق عفونت خونی نمایان خواهد شد، با آنکه تشخیص می‌تواند مشکل باشد اما تشخیص زود دارای اهمیت بالایی است، تاخیر در شناسایی مشکل قطعا می‌تواند منجر به ایجاد اختلالات رشد شود، این مسئله حتی می‌تواند بسیار خطرناک و مهلک باشد. در بزرگسالان معمولا عفونت اسخوان حاد و یا مزمن انتظار می‌رود، احتمال ایجاد آن نیز پس از یک آسیب‌دیدگی بیشتر است، البته توجه داشته باشید که بر اساس مشاهدات صورت گرفته احتمال ایجاد استئومیلیت در بزرگسالان بالای 50 سال بیشتر خواهد بود.

علت‌های ایجاد عفونت استخوان

به گزارش مجله پزشکی آسان طب استئومیلیت زمانی می‌تواند ایجاد شود که باکتری و یا قارچ به درون استخوان نفوذ نماید، هنگامی که یک عفونت درون استخوان ایجاد گردد تمامی سیستم ایمنی بدن برای از بین بردن آن وارد عمل خواهند شد. نوتروفیل‌ها یک نوع از گلبول‌های سفید خون به حساب می‌آیند که به طور اختصاصی مسئول نابودسازی عفونت استخوان هستند، البته بهتر است بدانید که استخوان به اندازه کافی می‌تواند در برابر این عفونت‌ها مقاوم باشد.

برخی از عوارض جانبی احتمالی استئومیلیت

درمان موفقیت‌آمیز عفونت معمولا امکان‌پذیر بوده اما گاهی وقت‌ها عوارضی هم ایجاد می‌شود. عفونت استخوان مزمن امکان دارد بارها خودنمایی کند و حتی ممکن است برای سال‌ها غیرقابل تشخیص باقی بماند، این مسئله می‌تواند منجر به مرگ بافت استخوان و در نهایت سقوط آن گردد. بهتر است بدانید که این نوع عفونت در برخی افراد احتمال بیشتری برای ایجاد شدن دارد، از جمله:

 • افرادی که دارای سیستم ایمنی بدن ضعیفی هستند و یا بنا به دلایل شیمی درمانی و سوء تغذیه دچار ضعف شده‌اند
 • برخی از مشکلات مربوط به گردش خون که به عنوان یک نتیجه از دیابت محسوب می‌شود
 • زخم عمیق و یا شکستگی
 • جراحی برای جایگزینی و یا بهبود استخوان‌ها

استئومیلیت حاد در کودکان بیشتر دیده شده و این در حالی است که امکان ایجاد عفونت استخوان در بیماران بالای 50 سال رایج‌تر می‌باشد.

شیوه‌های تشخیص عفونت استخوان

یک پزشک برای آنکه بتواند این مشکل را تشخیص دهد قادر خواهد بود نشانه‌های عفونت استخوان همچون حساسیت و تورم را مورد بررسی قرار دهد، مطمئنا پزشکان از سوابق پزشکی اخیر فرد بیمار نیز سوالاتی را مطرح خواهند کرد تا از بروز هرگونه شکستگی احتمالی نیز اطمینان حاصل نمایند. برخی از آزمایش‌ها عبارتند از:

√ آزمایش خون: سطح بالایی از گلبول‌های سفید خون معمولا عفونت را نشان می‌دهند.

√ بیوپسی: پزشکان یک قطعه کوچک از بافت را برای آزمایش باکتری‌های عفونت‌زا خواهند گرفت و مورد بررسی قرار خواهند داد.

√ آزمایش‌های تصویربرداری: اشعه ایکس یا همان MRI و سی تی اسکن می‌تواند به خوبی تمامی آسیب‌های استخوانی را نشان دهد، البته توجه داشته باشید که آسیب‌ها به مدت 2 هفته توسط اشعه ایکس قابل مشاهده نیستند اما MRI و CT می‌توانند تا حد زیادی دقیق عمل نمایند.

روش‌های پیشگیری از عفونت استخوان

عفونت استخوان

افرادی که دارای سیستم ایمنی ضعیفی هستند باید اقدامات زیر را برای پیشگیری از عفونت استخوان انجام دهند:

 • داشتن یک رژیم متعادل و همچنین فعالیت‌های ورزشی به جهت تقویت سیستم ایمنی بدن
 • اجتناب از استعمال دخانیات، واضح است که با اینکار سیستم ایمنی بدن تضعیف خواهد شد و در ادامه گردش خون نیز با مشکل مواجه می‌شود
 • داشتن عادات بهداشتی مناسب از جمله شست و شوی دستان به صورت منظم

بیماران مبتلا به گردش خون ضعیف باید اقدامات زیر را انجام دهند:

 • حفظ سلامت بدن با رژیم غذایی سالم
 • اجتناب از استعمال دخانیات
 • داشتن ورزش منظم
 • اجتناب از مصرف الکل

افرادی که مستعد ایجاد عفونت هستند باید به صورت خاص مراقب خودشان باشند و نسبت به ایجاد هرگونه خراش کارهای پیشگیرانه را انجام دهند.

منبع: https://asanteb.com

0/5 ( 0 نظر )

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دکمه بازگشت به بالا