آداب غذا خوردن را رعایت کنید تا سلامتی خود را بهبود ببخشید

درست است که نوع و میزان غذا از اهمیت بالایی برخوردار است، اما اهمیت این موضوع که در چه محیطی، با چه وضعیتی و چگونه غذا می‌خوریم هم اگر بیشتر از آن نباشد، کمتر نیست. پژوهشگران معتقدند که میل کردن غذا در فضایی آرام و مناسب، غذا خوردن را برای شما لذت بخش خواهد کرد، حتی اگر غذا، غذایی ساده باشد جوی که ما در آن غذا میل می‌کنیم هم در سلامت ما موثر است هم می‌تواند در رژیم غذایی موثر باشد. برخی تحقیقات نشان می‌دهد، صرف غذا در میان جمع از تنها غذا خوردن موثرتر است. به همین دلیل باید بهترین آداب غذا خوردن را بدانیم تا بتوانیم سلامت خود را حفظ کنیم، پس با ما در این مقاله همراه باشید تا بهترین شرایط و آداب غذا خوردن را بشناسید.

آداب غذا خوردن

بررسی شرایط و آداب غذا خوردن

  1. مکان غذا خوردن
  2. جویدن غذا
  3. زمان غذا خوردن
  4. زمان دست کشیدن از غذا
  5. چرا باید آهسته غذا خورد؟

مکان غذا خوردن

هنگامی که غذا میل می کنید بهتر است که تلویزیون تماشا نکنید زیرا این مسئله باعث عدم تمرکز در خوردن غذا خواهد شد. بهتر است در محلی غذا بخورید که آرامش بر آن حکم فرما باشد و شلوغ نباشد. خوردن غذا پشت میز بهتر از روی زمین است، زیرا حالت بدن در پشت میز مناسب تر است، اما بهتر است میز خیلی بزرگ نباشد تا مجبور نشوید کمر خود را خم کنید.

نحوه درست جویدن غذا 

جویدن به اندازه غذا یکی از مهمترین نکاتی است که باید حین غذا خوردن رعایت شود. یک جمله اغراق آمیز در این رابطه هست که می گوید: «اگر 32 دندان داریم باید 32 بار هر لقمه را بجویم» این جمله اگرچه اغراق آمیز است اما اهمیت جویدن غذا را بیان می کند. این مورد به آن دلیل است که جویدن کار دندان هاست و اگر ما غذا را به طور نجویده وارد معده کنیم، همین کار مکانیکی را باید معده انجام دهد. وقتی معده بخواهد عملی را که کار دندان هاست انجام دهد به آن فشار آمده و دچار درد می شود.

زمان غذا خوردن

آداب غذا خوردن

زمان خوردن غذا هم یکی از نکات مهمی است که در سلامت تغذیه اهمیت دارد. اگر زمان بندی مصرف غذا مناسب باشد بدن قادر خواهد بود به خوبی مواد غذایی را جذب کند. بهترین زمان برای صرف صبحانه ساعت 7 تا 8 صبح است، اما اگر نمی توانید در این ساعت از خواب بیدار شوید، باید سعی کنید صبحانه را حتما تا ساعت 10 مصرف کنید. یادتان باشد اولین وعده غذایی شما که همان صبحانه است باید نیم ساعت پس از بیدار شدن مصرف شود. وعده ناهار را بهتر است بین ساعات 12:30 تا 14 مصرف کنید. اگر به هر دلیلی مانند شرایط کاری و تحصیلی نمی توانید در این ساعت ناهار بخورید، سعی کنید حتما تا ساعت 4 ناهار میل کنید. به گفته پژوهشگران بهترین زمان برای خوردن ناهار 4 ساعت پس از صبحانه است.

زمان دست کشیدن از غذا

این که بدانیم کی سیر شده ایم و دیگر باید دست از غذا بکشیم، نکته حائز اهمیتی است. مرکز سیری و اشتها در هیپوتالاموس است که تشخیص می دهد ما سیر شده ایم و باید خوردن غذا را متوقف کنیم. مغز، ترکیبی از سیگنال های عصبی و هورمونی (مانند لپتین) از دستگاه گوارش و سطوح مواد غذایی را گوش می دهد تا متوجه شود که ما کی سیر شده ایم و باید دست از غذا بکشیم. آسان طب توصیه می کند پیش از آن که احساس سیری به شما دست بدهد بهتر است از سر سفره کنار بیایید، زیرا حدودا 20 دقیقه طول خواهد کشید تا معده پیام سیری را به مغز ارسال کند.

چرا باید آهسته غذا خورد؟

آهسته غذا خوردن می تواند به شما کمک کند تا طعم غذا را بهتر بفهمید، این مورد یکی از بارزترین فایده های غذا خوردن آهسته است. آهسته غذا خوردن همچنین می تواند به رژیم لاغری شما کمک کند. در رژیم لاغری تنها نوع غذایی که می خورید مهم نیست بلکه چگونه غذا خوردن نیز می تواند موثر واقع شود.

در نهایت مهمترین فایده رعایت غذا خوردن آهسته این است که معده فرصت خواهد کرد تا غذا را به خوبی هضم کند، اگر تمام غذایی که می خواهید بخورید را پنج دقیقه ای وارد معده کنید به یقین دچار سوء هاضمه خواهید شد، اما اگر همان مقدار غذا را طی بیست دقیقه وارد معده کنید معده تان کار ساده تری برای هضم آن خواهد داشت.

این که آداب غذا خوردن را رعایت کنید قطعا می تواند بر سلامتی شما تاثیر گذار باشد، توصیه آسان طب این است که در حد امکان این شرایط و آداب را رعایت کنید تا بتوانید از مشکلات گوارشی که ممکن است در اثر بد غذا خوردن به وجود بیاید در امان بمانید.

منبع: https://asanteb.com

0/5 ( 0 نظر )
برچسب ها

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دکمه بازگشت به بالا