سه شنبه 3 بهمن 1396
خانه » تغذیه » چه مواد غذایی دشمن مغز هستند؟

چه مواد غذایی دشمن مغز هستند؟

 

 

محصولات غذایی غنی از قند مواد غذایی دشمن مغز


مصرف بیش از حد قند منجر به کاهش تولید یک ماده شیمیایی در مغز می‌شود که به عنوان فاکتور نوروتروفیک مشتق شده از مغز شناخته شده است. نبود این ماده باعث اختلال در یادگیری و همچنین به خاطر سپردن می‌شود. طبیعت اعتیاد‌آور شکر عواقب بلند مدتی به همراه دارد به طوریکه بر توانایی یادگیری تاثیر می‌گذارد ومهارت‌های شناختی را تضعیف می‌کند.

 

 

شیرین کننده‌های مصنوعی مواد غذایی دشمن مغز

بسیاری از ما نسبت به این موضوع که شیرین کننده‌های مصنوعی در زندگی ما فاقد آسیب هستند دارای تصور غلط هستیم. استفاده از شیرین‌کننده‌های مصنوعی در نهایت به آسیب‌های مغزی منتهی می‌شود.

مواد غذایی دشمن مغز
مواد غذایی دشمن مغز

مواد غذایی سرخ شده مواد غذایی دشمن مغز

سطوح بالای چربی و کلسترول موجود در مواد غذایی سرخ شده بر دیواره‌های سرخرگ های مغز رسوب می‌کند؛ عدم خون‌رسانی کافی در نهایت باعث سکته مغزی می‌شود. بنابراین، هنگامی که رژیم غذایی به طور منظم شامل مواد غذایی سرخ شده باشد، شما بیشتر با دردسر و مشکلات مغزی مواجه می‌شوید.

 

چربی‌های ترانس مواد غذایی دشمن مغز

چربی‌های ترانس هنگام افزودن هیدروژن به روغن‌های مایع گیاهی (عمل هیدروژنه کردن)، برای بالابردن نقطه ذوب آنها (جامد کردن) جهت افزایش طول عمر و پایداری شان به وجود می‌آیند. چربی‌های ترانس در روغن‌های شیرینی‌پزی، روغن نباتی جامد، مارگارین‌ها، شیرینی‌ها، غذاهای حاضری، غذاهای سرخ شده مثل پیراشکی و سیب‌زمینی‌ سرخ‌کرده و سایر غذاهایی که با روغن‌های هیدروژنه، پخته یا سرخ شده‌اند، یافت می‌شوند. مصرف چربی‌های ترانس خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر قلبی را افزایش می‌دهد و در طی یک دوره، ما را با درد و رنج یک سکته مغزی حساس مواجه می‌سازد. همچنین، مصرف این نوع چربی سبب کم شدن حجم مغز می‌شود که در نهایت به بیماری آلزایمر منتهی می‌ گردد.

 

غذاهای منجمد شده مواد غذایی دشمن مغز

اکثر افراد در زندگی خود به دلیل زمان کمی که دارند مجبور می‌شوند که غذاهای خود را فریز کنند.
مصرف مواد غذایی یخ زده، به طور منظم می‌تواند خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را افزایش دهد و همچنین به زوال عقل که تخریب سلول‌های مغزی در طول زمان است،‌ منتهی شود.

 

محصولات غذایی شور مواد غذایی دشمن مغز

مواد غذایی شور درست مانند مواد قندی، می‌تواند اعتیاد آور بوده و با عواقب خطرناک همراه باشند. سدیم در تغییرات فشار خون شناخته شده است اما این ماده می‌تواند همچنین توانایی‌های تفکر ما را مختل سازد.

 

پروتئین‌های فرآوری شده دشمن مغز

زمانی که پروتئین‌ها فرآوری می‌شوند و تبدیل به سوسیس، پپرونی و کالباس، می‌شوند می توانند خطرناک باشند. مواد نگهدارنده، مانند نیترات سدیم، زمانی که در فرآوری گوشت با پروتئین‌ها ترکیب می‌شود بسیار سرطان زا می‌شوند.

مواد غذایی دشمن مغز موضوع این بخش از اسان طب بود. امیدواریم از اطلاعاتی که در این باره تقدیمتان کردیم بهره مند شده باشید. پس سعی کنید سه سم اصلی روغن ، نمک و قند را به شدت کم بخورید.

همچنین ببینید

عوارض مصرف کم گوشت

عوارض مصرف کم گوشت ها را بدانید

عوارض مصرف کم گوشت موضوع این بخش از مجله پزشکی آسان طب است. درست است …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *