آشنایی با گل اطلسی و شرایط نگهداری و پرورش آن

یکی از گیاهانی که در زمره‌ی گیاهان سریع الرشد قرار دارد گل اطلسی می‌باشد این گیاه که با نام علمی Petunia x hybrid شناخته می‌شود در آمریکای جنوبی، زاده و سپس به سراسر دنیا صادر شده است. از مشخصات ظاهری این گیاه می‌توان به گل شیپور مانند با رگ قرمز و لبه های سفید چین دار اشاره نمود که به طور معمول در فصل تابستان تا پاییز می‌توان آنها را مشاهده نمود. در این مقاله قصد داریم به مسئله پرورش و نگهداری گل اطلسی بپردازیم.

گل اطلسی

آشنایی با گل اطلسی

ساقه گل اطلسی دارای کرک بسیار و پر از شاخه می باشد که بیشتر به دلیل گل های شیپور مانند و مخملی اش شناخته می شود. رنگ غالب این گل سفید، قرمز، بنفش و یا ترکیب دو رنگی از این رنگ ها بوده که دارای بویی مطبوع می باشد. با توجه به حساسیت بالایی که این گل در برابر باد و باران از خود نشان می دهد توصیه می شود بیشتر در گلدان نگهداری شود اما در صورتی که محیط شما آرام است می توان آنرا در محیط آزاد نیز نگهداری نمود.

شرایط نگهدای و پرورش گل اطلسی:

آبیاری

این گیاه نسبت به خشکی و کم آبی مقاومت نسبتا خوبی دارد اما برای اینکه بازدهی و گل بیشتری را از آن انتظار داشته باشید می بایست به صورت مرتب به آن آب دهید تا هم گل بیشتری دهد و هم عمر بیشتری نماید. توصیه می شود هیچگاه تا حد خشک شدن خاک گیاه صبر نکنید و پس از کاهش رطوبت خاک آن نسبت به آبیاری مجدد اقدام نمایید. تنها نکته ای که می بایست در هنگام آبیاری گل اطلسی به آن توجه نمایید این است که نباید با شدت و به صورت مستقیم بر روی گیاه آّب بپاشید زیرا این گیاه به باران های شدید حساسیت بسیاری دارد و این عمل شما شبیه به این شرایط می باشد.

نور مورد نیاز

به گزارش آسان طب در صورتی که در منزل شما نور کافی حداقل به میزان 5 ساعت وجود دارد می توانید از این گیاه در منزل خود مراقبت نمایید. توجه داشته باشید که نور کافی و با مدت زمان بیشتر می تواند تاثیرات مثبتی بر روی رشد و گلدهی این گیاه زیبا و خوش بو داشته باشد. در صورتی که در ساقه های این گیاه رنگ پریدگی مشاهده کردید می بایست نسبت به تعویض جای آن با فضایی که نور بیشتری دارد اقدام نمایید. همچنین افزایش بی رویه طول ساقه ها در کنار افزایش فاصله بین برگها و همچنین عدم گلدهی گل اطلسی از جمله دیگر علائمی است که نشان دهنده کمبود نور کافی برای گیاه می باشد.

دمای مناسب برای رشد

گل اطلسی

دما از جمله اساسی ترین نیاز ها برای گل اطلسی می باشد بیشترین دمایی که گل اطلسی می تواند آنرا تحمل نماید 30 درجه سانتی گراد می باشد. اگر دمای نگهداری این گیاه بیش از این میزان باشد می بایست توجه ویژه تری به آبیاری به موقع و با فاصله کمتر برای گیاه داشته باشید تا گیاه به دلیل خشکی خاک و همچنین گرمای هوا از بین نرود. در دمای بالا تر از 30 درجه ی سانتی گراد گلدهی گل اطلسی به شدت کاهش میابد و در صورتی که مایل به مشاهده ی چنین وضعیتی نیستید می بایست نسبت به تعویض جای نگهداری گل اطلسی با فضایی خنک تر اقدام نمایید. همچنین محیط های سرد نیز بر روی رشد و گلدهی این گیاه تاثیر گذار بوده و توصیه می شود دمای هوای محدوده نگهداری از این گیاه به پایین تر از 15 درجه سانتی گراد نرسد.

خاک ایده آل

اصلی ترین مسئله ای که می بایست در زمینه ی خاک مورد نیاز برای پرورش گل اطلسی به آن توجه داشته باشید زهکشی مناسب خاک این گیاه می باشد زیرا نباید آب برای مدت طولانی در خاک این گیاه باقی بماند زیرا ماندگاری آب در خاک این گیاه باعث عدم موفقیت در رشد و پرورش آن خواهد شد به همین جهت گیاه شناسان برای پرورش گل اطلسی ترکیبی از خاک برگ و کود پوسیده گاوی در کنار پیت موس را توصیه می کنند. برای اینکه مواد معدنی مورد نیاز برای رشد گل اطلسی را در دسترس آن قرار دهید می توانید از کودهای مخصوص پرورش گیاهان زینتی نیز استفاده نمایید. اگر قصد کود دهی به گل اطلسی خود را دارید می بایست به این نکته توجه داشته باشید که کود دهی بیش از اندازه به این گیاه و یا استفاده از کودهایی قوی تر از آنچه گیاه به آن نیاز دارد می تواند باعث رشد بیش از حد ساقه ها و همچنین کاهش گلدهی آن شود.

منبع: https://asanteb.com

0/5 ( 0 نظر )

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دکمه بازگشت به بالا