شرایط محیطی گل نخود، بیماری‌ها و کاربرد‌های آن

گل نخود (sweet pea) با نام علمی Lathyrus odoratus، گیاهی یک ساله و از خانواده لگومینوز (fabaceae) است. این گیاه بومی سیسیل (جزیره ای در جنوب ایتالیا) بوده و با نام‌های گل ماتیکی و gwendoline نیز شناخته می‌شود. در قرن 17 کشف شده و بعد از آن بدلیل عطر خاص گل‌هایش معروف شده است. گل نخود بارها جایزه‌ی انجمن سلطنتی باغبانی را از آن خود نموده است.

گل نخود آشنایی با گل نخود

گل نخود گیاهی یک ساله است که سریع رشد می کند و دارای اندامی پیچک مانند است. گل های این گیاه همزمان هم نر هستند و هم ماده و گرده افشانی بر آن ها توسط حشرات انجام می شود. گیاهی مقاوم است که از بذرهای قابل حمل و بزرگ شبیه نخود فرنگی رشد می کند.

این گیاه دقیقا مانند نخود، میوه دارد با این تفاوت که میوه اش قابل خوردن نیست و در صورت بلعیدن به مقدار زیادی سم وارد بدن می کند. میوه ها در غلافی به رنگ سبز قرار دارند که پس از اتمام فصل گلدهی باقی می ماند. گل نخود گیاهی بالارونده است ولی نیاز دارد تا با داربست حمایت شود. این گیاه دارای گل هایی شدیدا معطر و به رنگ های صورتی، آبی، سفید و ارغوانی به اندازه ی 3 تا 5 سانتیمتری است.

در ارقام وحشی رنگ های مختلف و گل هایی بزرگتر نیز دیده می شود. خوب است بدانید که چیدن گل های پژمرده، دوره گلدهی را طولانی تر می کند. این گیاه دارای ریشه ای عمیق است، بنابراین آماده سازی خاک، در موفقیت پرورش گل نخود نقش بسزایی دارد.

شرایط محیطی

♦ نور: میزان نور برای رشد این گیاه بایستی متوسط باشد. اگر آفتاب کامل باشد، رشد بسیار خوبی دارد. اگر برای مدت طولانی در سایه قرار بگیرد امکان دارد ساقه باریک شود و احتمال حمله سفیدک به آن بالا می رود.

♦ آبیاری: هر زمان سطح خاک نسبتا خشک شده باشد بایستی به این گیاه آب بدهید. آبیاری شما باید منظم باشد و همچنین به این نکته توجه داشته باشید که خیس یا خشک بودن برای مدت طولانی موجب زردی و ریزش برگ ها می شود.

♦ خاک: بهترین خاک برای کشت گل نخود، خاکی است که قلیایی باشد. گل نخود می تواند کاملا با انواع خاک های شنی، رسی، ماسه ای، لومی و حاصلخیز رشد کند. در حقیقت این گیاه نسبت به خاک سخت گیری زیادی ندارد.

♦ دما: دمای لازم برای پرورش گل نخود بین 8- تا 38 درجه است. بنابراین لازم است قبل از کاشت حواستان به دمای اطراف آن باشد.

♦ کود دهی: اگر قبل از کاشتن گل نخود، در خاک محل کاشت کمپوست گنجانده شود خیلی مفید خواهد بود. همچنین می توانید از کود مایع هر دو هفته یکبار استفاده کنید.

آفات و بیماری‌ها

گل نخود

شته ها، حلزون ها و لیسه ها از آفاتی هستند که ممکن است به گیاه آسیب بزنند. همچنین بیماری های بالقوه این گیاه عبارتند از: کپک خاکستری، زنگ زدگی، کپک پودری، لکه برگ و پوسیدگی سیاه ریشه.

تکثیر

می توان با کاشت بذر در اول پاییز یا اول بهار گل نخود را تکثیر کرد. با توجه به اینکه پوسته بذرها سفت است، بهتر است بذرها قبل از کاشته شدن برای چند روز در آب خیسانده شوند. این عمل به شکافته شدن بذرها کمک می کند. حداقل دمای لازم برای جوانه زدن بذرهای گل نخود 10 درجه است.

کاربرد

گل نخود برای گل شاخه ای، کاشتن در باغچه ها و کاشتن در مجاورت دیوارها، نرده ها و پنجره ها مناسب است.

همچنین عطر این گیاه برای مگس ها بسیار آزار دهنده است به گونه ای که عطر گل نخود در اتاق بیمار این قابلیت را دارد که تمام مگس ها را از اتاق بیرون کند، بدون آنکه کوچکترین آزاری برای بیمار به وجود آورد.

منبع: https://asanteb.com

0/5 ( 0 نظر )

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دکمه بازگشت به بالا