گل عنکبوتی را در این شرایط محیطی بکارید و پرورش دهید

گل عنکبوتی با نام علمی CLEOME HASSLERIANA، از خانواده CAPPARACEAE است. گل عنکبوتی یا برگ گندمی از خانواده مارچوبه سانان بوده و از نظر بومی نیز متعلق به مناطق استوایی و جنوب آفریقا می‌باشد. البته امروزه گل عنکبوتی در تمام دنیا پرورش پیدا می‌کند. گل عنکبوتی را همچنین با نام‌های spider flower و همچنین spider plant نیز می‌شناسند. خوب است بدانید که این گیاه از بهترین تصفیه کننده‌های هوا محسوب می‌شود. در این مقاله قصد داریم به بررسی و معرفی گل عنکبوتی بپردازیم.

آشنایی با گل عنکبوتی:

گل عنکبوتی 

به گزارش آسان طب این گیاه طرفداران زیادی داشته و به عنوان گیاهی آپارتمانی در خانه ها و دفاتر زیادی نگهداری می گردد. گل عنکبوتی گیاهی یک ساله است که بیشتر به علت گل هایش دارای محبوبیت است. این نوع گل را معمولا در مناطق معتدل می کارند. گل عنکبوتی دارای برگ هایی نازک و آویز بوده و گل ها نیز بر روی شاخه های بسیار نازک رشد می کنند. برگ ها مشابه نوارهای باریک به رنگ سبز با خطوط سفید هستند. به دلیل نوع  و حالتی که برگ های این گیاه دارد بیشتر آن را در گلدان های آویزی نگهداری می نمایند.

این گیاه تا ارتفاع 150 سانتیمتری رشد خواهد کرد و مدت زمانی که لازم است تا گل عنکبوتی به این ارتفاع برسد، 1 سال می باشد. گل عنکبوتی از جمله گیاهان گلدار محسوب می شود. فصل گلدهی این گیاه زیبا، از اواخر پاییز تا اویل بهار می باشد. گل های گیاه عنکبوتی معطر بوده و به رنگ های سفید، بنفش و هم چنین صورتی هستند. ساقه گل عنکبوتی سفت و سخت بوده و گل هایش برای پروانه ها، پرندگان و همچنین حشرات جذاب است. گل های این گیاه چهار گلبرگ و شش پرچم بلند دارند. پرچم ها مانند پاهای عنکبوت بوده و ظاهری عنکبوتی شکل به گل می بخشند. همچنین میوه گیاه عنکبوتی به صورت کپسول بوده که 14 سانتیمتر طول دارد. میوه آن به اندازه 3 میلی متر گستردگی دارد و حاوی چند دانه نیز هست، برگ های این گیاه به شکلی کاملا مرتب هستند.

شرایط محیطی مورد نیاز:

گل عنکبوتی

خاک:

هر چند که گل عنکبوتی به نوع خاک حساسیت چندانی ندارد ولی با این حال، خاک لومی مخلوط با شن که دارای زهکشی بالا باشد، برای کاشتن این گیاه بهترین خاک می باشد.

آبیاری:

گل عنکبوتی می تواند خشکی را تحمل کند و نبایستی زیاد آن را آبیاری کرد. آب دهی به این گیاه را زمانی انجام دهید که مشاهده کردید خاک آن خشک شده است، در غیر این صورت ریشه های گیاه عنکبوتی پوسیده می شود و در نتیجه احتمالا نیز گل می میرد. البته حواستان باشد که آب دهی را برای مدت زمان طولانی به تعویق نیندازید.

در زمستان هفته ای یک بار آبیاری برای گل عنکبوتی کافی است، در تابستان نیز برای تامین رطوبت مورد نیاز گیاه، توصیه می شود که روزانه بر روی برگ ها مه پاشی انجام شود.

دما:

دمای 15 الی 25 درجه سانتی گراد برای نگهداری گل عنکبوتی، مناسب ترین دما می باشد. حواستان باشد که گیاه عنکبوتی، اگر دما به کمتر از 7 درجه سانتی گراد برسد از بین خواهد رفت.

نور:

این گیاه را در محیط های تاریک نمی توانید نگهداری نمایید. رنگ گیاه عنکبوتی شدیدا به نور وابسته می باشد. اگر مکان شما خیلی روشن باشد، برگ گیاه روشن تر شده و همچنین نوارهای سفید آن پهن تر خواهند بود. ولی اگر شما همین گیاه را در محیط با نور پراکنده قرار دهید، گیاه کم برگ، رنگ برگ گیاه سبز تیره شده و نوار وسط نیز باریک تر خواهد شد. این گیاه نیازمند نور کم تا متوسط و غیر مستقیم خورشید می باشد.

کود دهی:

برای رشد بیشتر گل عنکبوتی، بهار و تابستان بهترین زمان برای کود دهی به این گیاه می باشد. کود مایع رقیق شده را می توانید برای کود دهی به این گیاه به کار ببرید که به رشد و تغذیه گیاه، کمک می کند.

منبع: https://asanteb.com

0/5 ( 0 نظر )

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دکمه بازگشت به بالا