بررسی نشانه‌های ترشح مایع آمنیوتیک

مایع آمنیوتیک به مایعی گفته می‌شود که جنین را در رحم مادر احاطه کرده است، این مایع و تمامی عوامل در رشد جنین نقش بسزایی دارند. جنین و مایع آمنیوتیک در رحم قرار دارند و در صورتی که زنان در بارداری کارهای سخت انجام دهند امکان شکستن و خروج آن وجود خواهد داشت، گاهی وقت‌ها نیز احتمال پارگی زودرس وجود دارد که اصطلاحا به آن پارگی زودرس غشاء (PROM) گفته می‌شود. در این مقاله قصد داریم به بررسی و ارزیابی نشانه‌های مرتبط با مایع آمنیوتیک بپردازیم.

مایع آمنیوتیک

بررسی نشانه‌های ترشح مایع آمنیوتیک

بسیاری از افراد سوالشان در رابطه با نشانه ترشح مایع آمنیوتیک است، باید در جواب گفت که می‌توانند همانند یک ترشح گرم از واژن پدیدار گردد، بر اساس مشاهدات صورت گرفته غالبا شفاف و بدون بو است و همچنین امکان دارد حاوی لکه‌های خونی نیز باشد، در صورتی که مایع مربوطه آمنیوتیک باشد دیگر بعید به نظر می‌رسد بتوان از ترشح آن جلوگیری کرد.

علائمی که نشان می‌دهد مایع آمنیوتیک نیست

همانطور که می‌دانید در هنگام بارداری رحم بر روی مثانه قرار خواهد گرفت و به همین دلیل در زنان باردار امکان ایجاد ادرار، البته به ندرت وجود خواهد داشت، می‌توان از بوی ترشحات نیز ادرار را تشخیص داد. یکی از مسائلی که زنان باردار در طول دوران بارداری با آن مواجه هستند افزایش ترشحات واژن است، ترشحاتی که دارای بوی ملایم می‌باشند.

زمان مناسب برای مراجعه به پزشک

هرگاه احساس کردید که مایع مربوطه ادرار نیست بهتر است به پزشک مراجعه کرده و مشکل را در میان بگذارید. زنانی که علائم زیر را مشاهده می‌کنند نیز لازم است به پزشک مراجعه نمایند، علائمی همچون:

 • داشتن تب
 • لکه‌های قهوه‌ای و یا سبز رنگ از واژن
 • احساس درد و ناراحتی در رحم
 • وجود ضربان قلب سریع
 • کاهش و یا عدم افزایش وزن

انتظار می‌رود بانوان از تمامی کارهایی که باعث می‌شوند باکتری به واژن نفوذ کند خودداری نمایند، رابطه جنسی هم جزو همین موارد به حساب می‌آید. پزشکان می‌توانند برای حاصل کردن اطمینان یک نمونه از مایع مربوطه را گرفته و آزمایش نمایند، بدین ترتیب می‌توان مایع آمنیوتیک را به درستی شناسایی کرد، البته آزمایش‌های دیگری نیز برای تشخیص وجود دارند. یکی از آزمایش‌های مربوطه بررسی واژن بوده تا بتوانند دهانه رحم در حال گسترش را مشاهده کنند، سونوگرافی می‌تواند به پزشکان کمک کند تا میزان مایعات اطراف نوزاد را مورد بررسی قرار دهند، این تمام ماجرا نبوده و از دیگر روش‌های تشخیص مایع آمنیوتیک می‌توان به استفاده از رنگ آبی خاص پزشکان اشاره کرد. آنها با استفاده از روش‌های خاص آن را به داخل مایع آمنیوتیک خواهند برد و در صورتی که افراد بر روی پد بهداشتی خود رنگ موردنظر را مشاهده کنند می‌توان نتیجه گرفت که ترشحات مربوط به مایع آمنیوتیک خواهند بود. آیا تاکنون در این رابطه به پزشک مراجعه کرده‌اید، چه روش‌هایی را برای تشخیص مایع آمنیوتیک تجویز کرده‌اند؟

بررسی دلایل ترشح مایع آمنیوتیک

مایع آمنیوتیک

هنگامیکه زنان کارهای سخت انجام می‌دهند ممکن است دچار ترشح مایع آمنیوتیک شوند، بر اساس اعلام رسمی انجمن آمریکایی بارداری تنها یک نفر از ده زن باردار دچار ترشح مایع آمنیوتیک می‌شوند، در صورتی که این مایع قبل از هفته سی و هفتم بارداری ترشح کند پزشکان اصطلاحا به آن عنوان پیش از موعد و یا زودرس خواهند داد. زنان بارداری که کمتر از 6 ماه از آخرین کارشان در دوران نگه‌داری فرزندشان می‌گذرد احتمال ترشح را دارند اما باز هم باید این مسئله توسط پزشک مورد بررسی قرار گیرد. سایر عواملی که امکان دارد موجب پارگی زودرس شوند عبارتند از:

 • ایجاد برخی از انقباضاتی که موجب فشار در کیسه حاوی مایع آمنیوتیک می‌شوند
 • عفونت مجاری ادراری و یا عفونت‌های ناشی از ارتباط جنسی
 • برخی از شرایط پزشکی همانند بیماری ریه و یا سندرم Ehlers Danlos
 • قرار گرفتن در معرض مواد مضری همانند تنباکو، سیگار و الکل
 • وجود داشتن مایع آمنیوتیک در حد زیاد و یا کم

شیوه‌های درمانی مناسب برای مایع آمنیوتیک

مسلما درمان و شیوه‌های آن به دلایل ایجاد ترشح بستگی دارد، همچنین به سن، وضعیت سلامتی و رشد جنین نیز مربوط خواهد بود. یکی از روش‌های درمانی که احتمالا توسط پزشکان برای بیماران تجویز می‌کنند بدون تردید مدیریت و کاهش فعالیت‌ها به همراه استراحت کردن می‌باشد، در حقیقت بانوان باید برای مدیریت این شرایط بیشتر زمان خود را به استراحت اختصاص دهند، میزان آن را می‌توان با پزشک هماهنگ کرد. یکی دیگر از توصیه‌های پزشکان بدون تردید اجتناب از برقراری رابطه جنسی خواهد بود. برخی از زنان ممکن است که دچار عفونت باشند، در این حالت پزشکان رو به تجویز برخی از آنتی بیوتیک‌ها خواهند آورد، داروهایی که مناسب بانوان باردار باشد و عوارضی را ایجاد نکند، از مصرف هرگونه دارو به صورت خودسرانه در تمامی حالت‌ها جدا خودداری نمایید. در صورتی که کودکان آماده تولد باشند پزشکان از طریق دارویی به نام اکسی توسین ممکن است وارد عمل شوند، داروهایی که بدین شکل نامگذاری می‌شوند می‌توانند در جلوگیری از زایمان زودرس نقش داشته باشند، باز هم تاکید می‌شود که تمامی مراحل باید به دستور و تشخیص پزشک باشد، از مصرف هرگونه دارو و یا به کارگیری روش‌های درمانی خودسرانه جدا اجتناب کنید زیرا امکان دارد نتایج بدی را به همراه داشته باشند.

ارائه تعریفی جامع از مایع آمنیوتیک

هنگامی که زنان تنها 12 روز از بارداریشان می‌گذرد مایع آمنیوتیک اطراف جنین در حال رشد ایجاد می‌گردد، تولید شدن این مایع چندین هدف را دنبال می‌کند که عبارتند از:

 • محافظت کردن از جنین در حال رشد
 • ایجاد شرایطی که منجر به حفظ جنین در یک دمای ثابت خواهد شد
 • به جنین در حال رشد اجازه نفس کشیدن می‌دهد
 • به سیستم گوارش جنین در حال رشد کمک خواهد کرد
 • در تشکیل ماهیچه و استخوان برای توسعه یافتن کمک خواهد کرد، همچنین باعث می‌شود که بتواند در مایع مربوطه به حرکت بپردازد
 • محافظت کردن از بند ناف، چیزی که باعث انتقال اکسیژن و غذا به جنین می‌گردد

مایع آمنیوتیک تا 20 هفته ابتدایی بارداری به نوعی تنها مایع و یا آب می‌باشد اما بعد از این مدت حاوی مواد غذایی، هورمون، آنتی بادی و ادرار بچه خواهد بود.

چکیده‌ای از مقاله مایع آمنیوتیک

مایع آمنیوتیک

دیدن ترشحات واژن در طول دوران بارداری برای بانوان اتفاق غیر منتظره و عجیبی به حساب نمی‌آید، ترشحاتی که دارای بوی ملایم و رنگ شیری دارند، برخی از بانوان نیز ممکن است در دوران بارداری خود ترشحات ادرار را مشاهده کنند. این دسته از بانوان باید در صورت مشاهده ترشحاتی به غیر از ادرار حتما به پزشک مراجعه نمایند، علی‌الخصوص ترشحاتی که به رنگ قهوه‌ای و یا سبز باشند و بوی ناپایداری نیز از خود نشر دهند. مایع آمنیوتیک مایعی شفاف و بدون بو بوده و ترشح آن نیز ادامه خواهد داشت.

منبع: https://asanteb.com

0/5 ( 0 نظر )

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دکمه بازگشت به بالا