قرص کلونیدین Clonidine و تاثیرات مثبت آن در ترک اعتیاد - آسان طب

قرص کلونیدین Clonidine موثر در ترک اعتیاد

قرص کلونیدین (Clonidine) با نام اختصاری و تجاری Catapres در اوایل دهه ۱۹۹۰ ساخته شد و سپس تعیین گشت که این دارو از طریق گیرنده های آلفا ایجاد انقباض عروقی می نماید. در طی مطالعات بالینی مشخص شد که قرص کلونیدین باعث افت فشارخون، رخوت و کاهش تپش قلب می گردد و در نهایت به عنوان یک داروی ضد فشارخون مورد استفاده قرار گرفت اما به دلیل تأثیر قرص کلونیدین بر نوراپی نفرین و سایر سیستم های انتقال دهنده عصبی آن را در چندین اختلال روان پزشکی مرتبط با اختلال عملکرد آدرنرژیک شامل اختلالات تیک، ترک الکل، افیون و نیکوتین هم مورد مطالعه قرار داده اند. متن زیر به توضیح مشخصات و عملکرد قرص کلونیدین اختصاص دارد.

قرص کلونیدین

مکانیسم اثر قرص کلونیدین

قرص کلونیدین هیدروکلراید یک مشتق ایمیدازولین است که به خوبی از طریق گوارش جذب شده و در ضمن به صورت Transdermal patch از طریق پوست برای کاهش فشارخون تاثیر می گذارد. قرص کلونیدین ظرف ۱ تا ۳ ساعت از نظر سطح خونی به پیک خود رسیده و نیمه عمری حدود ۴ تا ۲۰ ساعت دارد. این دارو از طریق کبد متابولیزه شده و از طریق کلیه ها نیز دفع می گردد. اثرات عصبی و روان پزشکی این دارو به خاطر تأثیر روی گیرنده های آدرنرژیک مرکزی در CNS می باشد و اثرات ضد فشارخون آن از طریق مدولا ابلانگاتا اعمال می گردد که باعث مهار مراکز وازوموتور سیستم سمپاتیک می شود، کاهش تن سمپاتیک محیطی فشارخون را کاهش داده و حالت تسکین و آرام بخشی مختصر نیز دارد. ضمنا از این دارو در در درمان سایر بیماری های اضطرابی مانند هراس، فوبیا، وسواس اجباری و اضطراب منتشر و گاه در ترک سیگار هم استفاده می شود.

موارد مصرف قرص کلونیدین

قرص کلونیدین در ترک مواد افیونی (تریاک، مشتقات مورفین و هروئین)، همچنین الکل و نیکوتین موثر عمل می کند. قرص کلونیدین باعث کاهش علایم اتونومیک ترک اعتیاد مانند تاکی کاردی (نوعی حمله ی عصبی با افزایش تپش قلب)، گشادی مردمک، عرق ریزی، آب ریزش دهان و بینی و افزایش فشارخون می شود ولی بر علایم سایکولوژیکال مواد تأثیری ندارد. قرص کلونیدین از دهه ۱۸۰۰ برای درمان ترک مواد افیونی مورد استفاده قرار می گرفته است و همچنان در اکثر پروتکل های سم زدایی استفاده می شود. علایم ترک مواد افیونی از این قرار است: تحریک پذیری، اضطراب، تعریق، فین فین کردن، آبریزش بینی، تهوع، اسهال، اشک ریزی، درد شکمی، سردرد، درد عضلانی و بی خوابی. بد نیست بدانید که در طی قطع مصرف مواد فعالیت عصبی در لوکوس سرولئوس به شدت افزایش می یابد و به نظر می رسد که همین رخداد مسئول بسیاری از علایم زمان ترک باشد. نشان داده شده است که قرص کلونیدین از طریق عمل انتخابی اش بر روی نورون های پیش سیناپسی آلفا دو (برای مهار فعالیت نورآدرنرژیک) موجب کاهش این علایم از طریق خنثی سازی کاته کولامین ها و کاهش بیش فعالی سمپاتیک در حین قطع مصرف می گردد.

ادامه مطلب -> کلیک کنید
داروی لوپیناویر Lopinavir ضد ویروس ایدز

طریقه مصرف قرص کلونیدین در ترک اعتیاد

قرص کلونیدین

معمولا مصرف ۰/۱ تا ۰/۲ میلی گرم خوراکی و به تعداد شش بار در روز برای ترک مواد افیونی مجاز می باشد و براساس شدت علایم و عوارض جانبی دوزقرص کلونیدین توسط پزشک تنظیم می شود. دوز حداکثر آن تقریبا یک میلی گرم در روز است. پس از تثبیت بیمار مصرف قرص کلونیدین را در طی ۱۰-۷ روز کاهش می دهیم. در بعضی روش ها از قطع تدریجی تر این دارو یا انتقال به برچسب پوستی کمک می گیرند تا علایم مزمن ترک مثل اختلال خواب را کاهش دهند. اگر فشارخون سیستولیک کمتر از ۹۰ باشد و بیمار دچار افت شدید ضربان قلب شود، یک دوز از قرص کلونیدین را قطع می کنیم.

ادامه مطلب -> کلیک کنید
درمان سرماخوردگی به کمک قرص آلتادین Althadin

قرص کلونیدین برای رفع علایم ترک نیکوتین به عنوان خط دوم درمان در نظر گرفته می شود. گرچه قرص کلونیدین در القاء ترک سیگار بیشتر مؤثر شناخته شده است. بروز بالای عوارضی مثل افت فشار، خشکی دهان و رخوت دلیل استفاده ی کمتر از این دارو برای ترک سیگار است. به خاطر این عوارض کلونیدین معمولا برای سیگاری هایی که نیاز به آرامش دارند استفاده می گردد، مثلا سیگاری هایی که در طی ترک بی قراری یا اضطراب زیادی را تجربه می کنند. قرص کلونیدین همچنین نقشی در درمان ترک چند ماده هم زمان را نیز دارد. بر اساس مطالعات موجود دوز پیشنهادی برای ترک نیکوتین حدود ۰/۱ میلی گرم و به تعداد ۲ بار در روز می باشد که این مقدار تا ۰/۴ میلی گرم قابل افزایش است. بهتر است که ۴۸ الی ۷۲ ساعت قبل از ترک سیگار مصرف این دارو را شروع کنید.

نکات مهم در خصوص قرص کلونیدین

قرص کلونیدین

√ شواهد روزافزونی از اثر مفید و موثر مصرف ترکیب قرص کلونیدین و محرک ها برای کاهش علایم اختلال نافرمانی مقابله ای در کودکان به ویژه پرخاشگری در دست است.

√ سندرم تورت، سندرمی عصبی-روان پزشکی است که با تیک های غیر ارادی حرکتی و صدایی مشخص می شود و در طی کودکی ظاهر می گردد. این تیک ها به دفعات زیاد در روز و به صورت هر روز یا متناوب در طی دوره ای بیش از یک سال و به حالت بیمار گونه رخ می دهند. بسیاری قرص کلونیدین و گوانفاسین را درمان خط اول تیک ها و سندرم تورت می دانند.

√ مصرف همزمان قرص کلونیدین با ضد افسردگی های سه حلقه ای باعث مهار اثر کاهش فشارخون این دارو می شود.

√ مصرف فرص کلونیدین با باربیتورات ها و الکل خاصیت تسکینی این دارو را از بین می برد.

منبع: https://asanteb.com

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *