آگهی بنری
درج تبلیغات بنری
.
خرید بک لینک ویکیوز شرکت نرم افزار عارف رایانه

نکته هایی درباره بهداشت چشم

24407 22 دی 1394 اخبار پزشکی , سلامت آسان طب » اخبار پزشکی » نکته هایی درباره بهداشت چشم همیار آسان طب

در مواقعی که به لحاظ ورود گرد و غبار و آلودگی های جزئی ، مخاط ملتحمه تحریک شود و ترشح غلیظ مختصر در چشم پیدا شود ، برای رعایت بهداشت چشم ، می توان ابتدا با دمکرده و صافکرده چایی چند بار چشم را شستشو داد ، اگر این ترشحات و تحریکات برطرف نشد حتما باید برای بهداشت چشم ، درمان و مراقبت از چشم ، به پزشک مراجعه شود .

بهداشت چشم

بهداشت چشم یک مساله اساسی برای سلامت بدن و انسان است . چرا که چشم اندام حساسی است که نیازمند مراقبت های بهداشتی خاص است . تعداد زیادی از میکروب ها ، باکتری ها و ویروس ها ممکن است به وسیله ی دست های آلوده ، آب آلوده ، حوله ، گرد و غبار ، مگس و اشیاء مختلف به چشم منتقل شوند و در آن ایجاد عفونت (ورم و التهاب ملتحمه یا باصطلاح کنژکتیویت) نمایند .

علاوه بر این آلودگی ها و مواد خارجی ، نور خورشید ، نورهای شدید ، دیدن اشیا بسیار براق ، سبب آسیب رساندن به چشم و خستگی آن می گردد .

اصول رعایت بهداشت چشم

در مواقعی که به لحاظ ورود گرد و غبار و آلودگی های جزئی ، مخاط ملتحمه تحریک شود و ترشح غلیظ مختصر در چشم پیدا شود ، برای رعایت بهداشت چشم ، می توان ابتدا با دمکرده و صافکرده چایی چند بار چشم را شستشو داد ، اگر این ترشحات و تحریکات برطرف نشد حتما باید برای بهداشت چشم ، درمان و مراقبت از چشم ، به پزشک مراجعه شود .

مطالعه در نور کم از جمله در هنگام غرور آفتاب ، مطالعه در حال حرکت ( مثلا در اتومبیل و هر وسیله ی نقلیه دیگر که حرکت آن با تکان خوردن و ارتعاش همراه است .)

مطالعه خطوط بسیار ریز ، نیز موجب خستگی و فشار آمدن به چشم می شود زیرا با کم و زیاد شدن مکرر فاصله میان عدسی و خطوط نشوته ، در هرلحظه حالت تحدب عدسی باید تغییر کند لذا خیلی زود چشم به زحمت می افتد و خسته و ناراحت می شود .

در شرایط مناسب و به هنگام مطالعه ، اولا نباید نور مستقیما به چشم برخورد کند و ثانیا فاصله چشم تا صفحه کتاب 30 سانتیمتر باشد .

 به گزارش آسان طب ، هنگام نگاه کردن به اشیایی که حدود 5-6 متر با چشم فاصله دارند چشم تقریبا در یک حالت استراحت است یعنی به عدسی چشم برای انقباض یا انبساط فشار وارد نمی شود . اشکالات بینایی که در نتیجه عدم تشکیل تصویر اشیا در محل اعصاب بینایی در ته چشم است به اسانی به کمک عدسی های مناسب (مقعر یا محدب) بر حسب مورد قابل اصلاح است .

لذا بعد از بینایی سنجی در صورت وجود حالت نزدیک بینی (یعنی حالتی که تصویر اشیاء در چشم ، جلوتر از محل عصب بینایی تشکیل می شود ) و یا حالت دوربینی (یعنی حالتی که تصویر عقب تر از محل عصب بینایی قابل تشکیل است .) عدسی عینک را طوری انتخاب می کنند که محل تصویر ، درست بر محل عصب بینایی منطبق گردد .

گاهی ممکن است حالت تحدب قرنیه با تحدب عدسی چشم هماهنگ نباشد . در این حالت که اصطلاحا آستیگماتیسم نام دارد ، همه شعاع های رسم شده در یک دایره ، به طور یکسان واضح دیده نمی شوند ، برای این عارضه نیز می توان با تجویز عینک مناسب اثر این مشکل را بر طرف کرد .

اطلاعاتی از ساختمان چشم در بدن

منبع :

asanteb.com


# # # # # # # # # #

نظرات

*

code